Ząbkowanie – czyli rzecz o gryzakach i śliniakach

2017-03-21 10:35:46

Pierwszy ząb, który pojawia się w buzi naszego maluszka zwiastuje często okres nieprzespanych nocy, „marudnych” dni, a nawet wysokiej temperatury u dziecka. Rodzice, którzy nie doświadczyli trudnego okresu ząbkowania są po prostu szczęściarzami. Większość musiała jednak zmierzyć się z wyrzynaniem ząbków u swojego malucha.

 

 

Objawy ząbkowania pojawiają mniej więcej w trzecim miesiącu po narodzinach. Ząbki jednak mogą ujrzeć światło dzienne nawet po ukończeniu jednego roku! W czasie objawów można zaobserwować nadmierną ilość śliny i małe paluszki wciąż wędrujące do buzi. To z powodu swędzących dziąseł, które są najbardziej dokuczliwe w tym trudnym dla niemowlaka okresie. Jeśli zajrzysz do jego buzi, zobaczysz, że są zaczerwienione i nieco rozpulchnione. A tuż przed wyrznięciem – tak wrażliwe, że każdy dotyk sprawia dziecku ból. Taki stan może utrzymywać się kilka, a nawet kilkanaście tygodni.

Dolegliwości podczas ząbkowania

Dziecko bardzo się ślini i wszystko wkłada do buzi. Ból dziąseł sprawia, że wciąż jest marudne i rozdrażnione. Najdrobniejsze niedogodności wywołują płacz i niezadowolenie. Niestety ból nie odpuszcza także w nocy, dlatego niemowlak często budzi się z płaczem, a potem nie może zasnąć. Podczas ząbkowania dziecko nie chce ssać piersi ani butelki i w ogóle z powodu podrażnionych dziąseł nie ma apetytu. Ten trudny okres może przebiegać pod znakiem podwyższonej temperatury ciała. Lekka gorączka, nawet do 38 st. C nie powinna Cię martwić, ale jeśli pojawi się większa, a wraz z nią wymioty, kaszel i biegunka – koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Sposoby na ząbkowanie u dzieci

Maluch cierpi, a rodzice wystawieni są na trudną próbę. Każdy szuka sposobów by nieco złagodzić dolegliwości dziecka. Na noc możesz podać mu środek przeciwbólowy. Przed ssaniem z piersi lub butelki posmaruj dziąsła specjalnym żelem. Uśmierzy on ból i złagodzi stan zapalny. Jeśli to nie pomaga spróbuj podać mleko na łyżeczce.

Nadmierna ilość śliny dokucza bardziej rodzicom, którzy martwią się, że dziecko ubrane jest w mokrą bluzeczkę. Z kolei na swędzenie dziąseł najlepsze są różnego rodzaju gryzaki. Zwróć jednak uwagę, by były wykonane z naturalnych i bezpiecznych dla dziecka materiałów.

Gryzak na bolące dziąsła

Podczas ząbkowania, w ciągu dnia warto zapewnić dziecku przedmioty, które mogą pełnić rolę gryzaka. Wiele osób poleca skórkę od chleba czy obraną marchewkę, ale takie sposoby mogą skończyć się zadławieniem. Inni polecają na przykład drewnianą łyżkę, ale jeśli nie wiesz z jakiego jest drewna i czy nie została nasączona środkami chemicznymi – zrezygnuj z tej opcji.

Idealnym materiałem na gryzaki jest drewno klonowe i naturalny kauczuk. Każdy gryzak powinien być wykonany z jednego kawałka, by miejsca łączenia nie skaleczyły dziąseł, a klej nie dostał się do organizmu. Świetnym przykładem bezpiecznych i naturalnych gryzaków są produkty marki Lullalove. Kauczukowy, czerwony gryzak Mr B wykonany w 100% z miękkiego kauczuku, jest przyjazny dla środowiska, a swój czerwony kolor zawdzięcza wyłącznie naturalnym barwnikom. Idealny do ssania, gryzienia, ale także do nauki chwytania. Wśród drewnianych propozycji Lullalove, na uwagę zasługują klonowe gryzaki MaMari. Rybka, Żółwik, Ośmiornica czy Wieloryb – łatwe do trzymania przez małe rączki i bezpieczne dla maleństwa. Sprzedawane w komplecie z zawieszką, pilnującą by gryzak nie lądował co chwila na podłodze.

Śliniak idealny podczas ząbkowania

Podczas ząbkowania ślina leje się dziecku strumieniami. Właściwie co godzinę trzeba by zmieniać mu bluzkę, całkowicie mokrą pod szyją. Zamiast tego rodzice używają niewielkich materiałowych śliniaczków. Chronią ubranko i jednocześnie nie przeszkadzają maluszkowi podczas zabawy. Taki śliniaczek może mieć jeszcze jedną funkcję – być zawieszką do gryzaka! I ponownie warto wrócić do marki Lullalove: (źródło: http://bobomio.pl/lullalove ), która posiada w swojej ofercie śliniaczki z zawieszonym gryzakiem – klonowym lub kauczukowym. Gryzaki tej marki są bezpieczne i pomysłowe. Można je odpiąć od śliniaka, jeśli zajdzie taka potrzeba. Śliniak od Lullalove łączy w sobie funkcjonalność bezpieczeństwo i bardzo ciekawy styl.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *