Facebook

Za dom zapłacisz więcej

2016-03-11 9:24:52

W ostatnich dniach mieszkańcy gminy Pomiechówek dostali decyzję w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości. Jakie było ich zdziwienie, kiedy zobaczyli, że podatek w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrósł o kilkadziesiąt złotych.

– W tamtym roku płaciłam ok. 120 zł za rok, w tym muszę dać 160 zł, dlaczego? Przecież mieszkanie mam nadal 50-metrowe. W skali całej gminy, licząc wzrost po 30-40 zł od mieszkania, to kupa pieniędzy – mówi zbulwersowana pani Jadwiga, mieszkanka Kikół.
Mimo iż decyzje i wezwania do zapłaty są rozsyłane przez gminę teraz, to dotyczą uchwały, która została podjęta przez radnych w listopadzie 2015 r. Analizując uchwały ustalające wysokość podatku na 2015 i 2016 r. można zauważyć, że podatek wzrósł od tzw. terenów mieszkaniowych ze stawki 0,27 zł na 0,35 zł. Pozostałe – od zabudowań czy budynków przeznaczonych pod działalność gospodarczą – pozostały bez zmian.
Wydaje się, że różnica 8 groszy jest niewielka. Jak się jednak okazuje – tereny mieszkaniowe (rok temu zakwalifikowane jako grunty pozostałe) to nie tylko sam teren pod zabudową, jak sugerowałaby nazwa, ale i grunty niewykorzystywane do produkcji rolniczej i leśnej, urządzenia funkcjonalnie związane z budynkami mieszkalnymi (podwórza, dojazdy, przejścia, przydomowe place gier i zabaw itp.), a także ogródki przydomowe. Jeśli więc ktoś ma duże podwórko, które nie jest terenem pod uprawy (np. place manewrowe, ogródki, alejki), ten podatek jest wyższy. Jeśli działka ma część zakwalifikowaną jako grunty rolne – podatek będzie niższy.

AC

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…