Z pamiętnika czytelnika: Walczy o dobre imię matki

2016-09-22 10:17:54

Pan Zbigniew Kornell, napisał do nas z prośbą o pomoc w godnym upamiętnieniu ŚP. Pani Ireny Kornell – jego matki. Pan Zbigniew prosi władze Nowego Dworu i Leoncina o nadanie imienia jego matki ulicy, ronda lub szkoły w mieście lub gminie.

KONRAD RUCIŃSKI

k.rucinski@nowodworski.info

Zbigniew Kornell pochodzi z Rodziny Katyńskiej. W Nowym Dworze mieszka od urodzenia. Czynnie angażuje się w to, by ludzie pamiętali o strasznej historii jaka działa się na ulicach naszego miasta. Chciałby, by imieniem jego matki została nazwana jakaś, część miasta po to, żeby upamiętnić pamięć o bohaterce z Nowego Dworu.

Kim była Irena Kornell?

Irena Kornell była żoną zaginionego w Starobielsku oficera Wojska Polskiego. Kobieta była prześladowana z przyczyn politycznych, przez “bezkarnych zbrodniarzy komunistycznych z Urzędu Miasta w Nowym Dworze Mazowieckim.” – cytat z pisma, jakie wystosował do Burmistrza miasta Zbigniew Kornell.

Pani Irena mimo trudnej sytuacji materialnej oraz prześladowania ze strony władz, pozostała wierna wartościom II Rzeczypospolitej, co należy uznać za przejaw wielkiego heroizmu.

Kobieta razem z dziećmi została eksmitowana przez władze komunistyczne ze swojego domu do baraku, zamieszkiwanego u wczas przez środowiska patologiczne.

“Jej niezawiniona, postępująca degradacja społeczna i upokorzenie zasługują na najwyższy szacunek” – napisał o Irenie Kornell Wojewoda Mazowiecki z okazji obchodów rocznicowych w 2010 roku.

Kobieta zmarła w kwietniu 1996 roku. Poeta Jan Nagrabiecki poświęcił kilka wierszy ŚP. Irenie Kornell.

Syn walczy o pamięć

Syn Pani Ireny od lat walczy o to, by godnie uhonorować pamięć o matki. W licznych pismach do kolejnych władz zwracał się z prośbą o rozpatrzenie jego prośby dotyczącej nadania imienia Ireny Kornell, nazwie ulicy, ronda lub szkoły.

Podczas różnych ekspozycji poświęconym zbrodni katyńskiej Pan Zbigniew udostępnia materiały o swojej matce.

Wystawy można było oglądać już między innymi w Kościołach w Nowym Dworze, Modlinie, czy Legionowie.

Pan Zbigniew w 2010 roku brał udział w wywiadzie historycznym na temat “Katyń – ocalić od zapomnienia”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr.2 w Legionowie. Syn Pani Ireny wspierał również wystawy poza granicami powiatu nowodworskiego.

W Muzeum Regionalnym w Jaśle Pan Zbigniew pomagał przy organizacji wystawy poświęconej Zbrodni Katyńskiej.

Brak konkretów od urzędu

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim udziela odpowiedzi Panu Zbigniewowi, jednak jest to tylko sucha informacja pozbawiona szczegółów.

–  W sprawie nadania nazwy ulicy, szkoły lub ronda w Nowym Dworze Mazowieckim  imienia Ireny Kornell informuję, że Pańskie wystąpienie zostanie wzięte pod uwagę przy nadawaniu nazw nowo powstałym ulicom, placom lub rondom  – poinformował Zbigniewa Kornela Andrzej Szakuro z Urzędu Miejskiego.

Szansą na nadanie nazwy ulicy imieniem Pani Ireny jest Ustawa dekomunizacyjna z 1 czerwca 2016 roku.

Ustawa ta zakazuje propagowanie komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

KR

Comments

comments

2 komentarze

  1. Mieszkańcy odpowiedz

    My miszkańcy nie zgadzamy się ani na pomnik ani na remot budynek trzeba zburzyć i zaorać.

  2. a odpowiedz

    ten dom jest przerażający tak samo jak dym lecący z jego kominów, pan z siekierą i bezpański pies krecący się wookoło…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *