Z czego nagrobek? Przegląd najpopularniejszych materiałów

2020-01-09 6:48:06
Śmierć bliskiej osoby zawsze powinna zostać upamiętniona przez symboliczny nagrobek. Postawienie fachowo zrobionego pomnika w miejscu spoczynku krewnego to przejaw szacunku względem niego, ale także wygodny sposób na to, aby odpowiednio dbać o mogiłę. Nim jednak zlecimy profesjonalnej firmie kamieniarskiej wykonać grobowiec, koniecznie powinniśmy zrobić rozeznanie w temacie materiałów, z jakich tworzone są tego rodzaju obiekty. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej wybieranych.

 

Czym się kierować

Nagrobki można dzisiaj produkować z wykorzystaniem naprawdę całej palety rozmaitych tworzyw oraz ich różnorakich tonacji kolorystycznych, niemniej jednak czynniki, jakie warto wziąć pod uwagę podczas dokonywania wstępnej selekcji to oczywiście koszty wykonania, na jakie ogromny wpływ ma przede wszystkim rodzaj surowca, z którego produkowany jest grobowiec. Kolejna kwestia to nasze indywidualne preferencje – co się komu podoba. Jeszcze jedno istotne kryterium, jakiego nie wolno pominąć to zalecany sposób pielęgnacji danego typu materiału. Od tego zależy, jak długo pomnik będzie prezentował się nienagannie. Często właściwa impregnacja oraz odpowiednie czyszczenie czy usuwanie powstałych plam i odbarwień stanowią prawdziwy dylemat. Właściciele grobowca niestety nierzadko samodzielnie doprowadzają do różnych uszkodzeń mechanicznych i defektów kosmetycznych, które są nieodwracalne. W tym wypadku rozwiązania są dwa – albo nauczymy się skrupulatnie krok po kroku dbać o nagrobek wykonany z wybranego tworzywa, albo zdecydujemy się na długotrwałą współpracę z rekomendowanymi usługodawcami typu firma pogrzebowa Jakubisiak, która od lat specjalizuje się w branży funeralnej, proponując klientom również kompleksowe dbanie o grób bliskiego. Specjalistyczna wiedza i doświadczenie, a także odpowiedni sprzęt przeznaczony do prac porządkowych na cmentarzu dają sposobność nie tylko odciążenia się przy tradycyjnym sprzątaniu nagrobka indywidualnie, ale też gwarantują solidność i satysfakcję wykonanej pracy. To nie tylko wygoda, lecz również i w pewnym sensie przezorność – na wypadek, gdybyśmy my sami poprzez naszą niewiedzę mieli doprowadzić do niepożądanych wad czy nieładnie wyglądających zacieków i odbarwień.

Najpowszechniejsze materiały

Zdecydowanie do chętnie wybieranych przez konsumentów rodzajów surowców z jakich produkowane są grobowce zaliczyć trzeba wszystko, co kwalifikuje się do kategorii kamienie naturalne. Ściślej rzecz biorąc, mowa o granicie, piaskowcu oraz marmurze. Te trzy materiały wydają się już w pewnym sensie uniwersalne, królując od lat. Poza tym, warto wspomnieć, że pojęcie granit czy marmur bądź piaskowiec to tylko ogólne określenie w obrębie którego występuje mnóstwo różnych odmian przede wszystkim zróżnicowanych pod kątem estetycznym. Bez wątpienia stojący przed koniecznością zainwestowania w nagrobek, ma z czego wybierać. Oczywiście na tych trzech gatunkach kamieni naturalnych nie koniec, jeżeli chodzi o kamieniarstwo w kontekście branży funeralnej, ale trzeba dodać, że akurat te wcześniej wyszczególnione stanowią tworzywa bezproblemowe w utrzymaniu w czystości. Ich impregnacja nie jest wyjątkowo trudna, nie trzeba też żadnych specjalnych preparatów kosmetycznych, które z reguły są horrendalnie drogie i szybko się zużywają ze względu na swą małą wydajność. Minusem jest natomiast niewątpliwie ich cena – z pewnością nie ma droższych niż te z naturalnych gatunków wspomnianych powyżej. Alternatywą dla liczących się z kosztami okazują się tak zwane konglomeraty, czyli odpowiedniki stanowiące tańsze warianty, które również są dzisiaj bardzo popularne, ale zarówno pod katem wizualnym, jak i trwałości i solidności okazują się dużo mniej polecane. Lastriko przykładowo stanowi stosunkowo niedrogi materiał, jest on także uznawany za tworzywo wytrzymałe, lecz nie jest to estetyczny numer jeden.

Sposoby pielęgnacji

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj materiału na grobowiec ostatecznie się zdecydujemy, zawsze musimy pamiętać, że ładny wygląd mogiły rodzinnej jest zależny zwłaszcza od precyzji i regularności czyszczenia nagrobków. Wyjątkowej troski wymagają wspominane kamienie naturalne, przy czym warto wiedzieć, że każdy z nich ma zupełnie inne wymagania. Najprościej wydaje się pielęgnować granitowe groby, które nie potrzebują żadnej specyficznej impregnacji oraz nie musimy ich dodatkowo zabezpieczać przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych typu szkodliwe warunki pogodowe. Piaskowiec z kolei jest materiałem dużo bardziej kruchym i podatniejszym na uszkodzenia i zabarwienia, dlatego musimy go impregnować wedle zaleceń producenta grobowca minimum raz na okres trzech lat. W przypadku marmuru zaś impregnacja także jest wymagana, ale wystarczy co dwa lata. Dodajmy też, że nie jest zalecane, aby w przypadku dwóch ostatnich wspomnianych materiałów naturalnych stosować jakiekolwiek środki natłuszczające i mające nadawać połysk. Lastryko natomiast jest wytworem z mieszanki grysu, wody i cementu, charakteryzując się dość porowatą strukturą w związku z czym wymaga użycia specjalistycznych, dedykowanych temu tworzywu substancji kosmetycznych zapobiegających przenikaniu wilgoci oraz wsiąkaniu zanieczyszczeń.

 

Artykuł partnera

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…