Facebook

Wzbogacili się na gminie?

2016-04-21 2:02:10

12 kwietnia odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Zakroczym dotycząca tego, że w latach 2012-2014 radna gminy – Wanda Janczarek – zawarła z jednostkami podległymi gminie umowy cywilnoprawne. Czy ktoś jeszcze wzbogacił się na gminie za kadencji burmistrza Ruszczyka?

Inicjatorami nadzwyczajnej sesji byli radni Beata Olszewska, Olga Brylińska-Chętkowska, Maciej Kostrzewski, Paweł Ambroziak, Marcin Folman i Wojciech Rytel.

To, co kupiłam, musiałam sprzedać

Spotkanie dotyczyło wydarzeń z lat 2012–2014. To właśnie wtedy za kadencji burmistrza Henryka Ruszczyka aktualna wiceprzewodnicząca Rady Gminy Wanda Janczarek zawarła umowy cywilnoprawne z jednostkami poległymi gminie (szkołami). Jako radna tego robić nie mogła, ponieważ jest to prawnie zabronione. Mówi o tym ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U z 2015 r. poz. 1515 z późn. zm.).
– Przez 15 lat prowadzę działalność gospodarczą. Prowadziłam ośrodek dla uchodźców. Podczas jego likwidacji, by działać dalej, przystępowałam do przetargu i zakupiłam nowe sprzęty, takie jak plac zabaw, bo takie były wymogi specyfikacji. Do spisania umowy jednak nie doszło, więc to, co kupiłam, musiałam sprzedać. Wtedy szkoła dowiedziała się, że ja posiadam na sprzedaż plac zabaw, było zainteresowanie w Wojszczycach. Cena dyrekcji odpowiadała – było to około 30 000 złotych, więc złożyłam swoją ofertę – mówi w rozmowie z naszą redakcją Wanda Janczarek.

Źle zinterpretowano prawo?

Według W. Janczarek prawnicy źle zinterpretowali prawo. Twierdzili bowiem, że dyrektor lub kierownik jednostki organizacyjnej na podstawie upoważnienia burmistrza może dokonywać od radnych zakupów.
– Posiadam klauzule z sądów administracyjnych, gdzie zapisano, że umowy o prace traktowane są tak, jak umowy cywilnoprawne. Radni pracują przecież w jednostkach organizacyjnych. Dyrektor szkoły dokonał więc zakupu tego placu. Pan Wojciech Folman pomagał go zamontowywać i rozmontowywać, ponieważ takie były wymogi przetargu. W związku z tym temat ten wrócił – dodaje wiceprzewodnicząca Rady Gminy.
Podczas sesji Janczarek przyznała, że umowę ze Szkołą Podstawową w Wojszczycach zawarła – a jak wiadomo, placówka oświatowa jest instytucją pod gminę podległą, więc radna nie mogła tego zrobić.

Krzyki dobiegły z sali…

Podczas wystąpienia Janczarek z sali dobiegały krzyki mieszkańców, w tym przedstawiciela firmy, która również na rzecz gminy świadczyła usługi. Wojciech Folman, właściciel firmy Folbud, zarzucał radnej między innymi to, że sprzedała szkole stary plac zabaw.
– Proszę ludzi nie wprowadzać w błąd. Ja to montowałem i demontowałem za darmo. Szkoła dostała stare zabawki – powiedział na sesji Wojciech Folman.
– Uważam, że są ważniejsze sprawy, które trzeba wyjaśnić z tamtej kadencji, np. to, jak pan Mirosław Szeląg i inni panowie zarabiali pieniądze – odpowiedziała w odwecie zdenerwowana Wanda Janczarek.

Kto zarobił na gminie?

Postanowiliśmy sprawdzić, kto wzbogacał się na gminie w latach 2010-2014. Byli to Marcin Folman, obecny radny gminy, właściciel firmy Folbud 1, jego ojciec – Wojciech Folman, właściciel Folbudu oraz Mirosław Szeląg, którego żona jest właścicielką firmy Szelbet (2 lata temu Mirosław Szeląg twierdził, że to on zarządzał firmą). Co jest warte podkreślenia, Mirosław Szeląg był w tamtym czasie także radnym gminy. Czy w takim razie za kadencji Henryka Ruszczyka nikt w gminie nie znał przepisów prawa? Czy może taka była praktyka?

Niemałe pieniądze

W trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej wystąpiliśmy do zakroczymskiego magistratu z prośbą o udostępnienie informacji dotyczących tego, jakie przychody z tytułu wykonywanych prac na rzecz gminy osiągnęły w latach 2010 – 2014 wyżej wymienione firmy.
Okazuje się, że pieniądze nie są małe.
Firma Szelbet – Emilia Szeląg, osiągnęła przychód remontując drogi gruntowe w gminie na kwotę 443 735,65 zł.
Firma Folbud w ciągu czterech lat osiągnęła przychód 1 401 796,78 zł, świadcząc usługi na rzecz gminy, szkół gminnych, ZGK, a także biblioteki publicznej.
Firma Folbud 1 osiągnęła przychód 928 662,90 zł, również świadcząc usługi dla wyżej wymienionych podmiotów i GOPS.
Łatwo policzyć zatem, że obie firmy prowadzone przez ojca i syna (obecnego radnego gminy) osiągnęły łączny przychód w kwocie 2 330 459,68 zł. Czyżby wymienione firmy miały monopol na świadczenie usług w gminie Zakroczym?

Wyjaśnią sprawę

Komisja Rewizyjna Rady Gminy Zakroczym zajęła się sprawą Wandy Janczarek. Podczas ostatniego posiedzenia komisji radni zadecydowali, że skierują odpowiednie pisma do dyrektorów szkół, samej zainteresowanej – Wandy Janczarek oraz zasięgną opinii prawnej w tej sprawie. Natomiast jeśli chodzi o Wojciecha Folmana, który podczas sesji najczęściej zabierał głos, rodzi się pytanie: dlaczego właściciel poważnej firmy atakuje publicznie radną, skoro sam uzyskiwał przychody z gminy?

Adam Balcerzak

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…