Facebook

Wystarczy chcieć

2018-10-06 9:07:36

W Wymysłach już w przyszłym roku ma szansę rozpocząć się budowa dużej świetlicy wiejskiej. Dzięki zaangażowaniu wielu miejscowych aktywistów i uporowi radnej Teresy Cieślińskiej powstał już projekt i uzyskano pozwolenie na budowę.

Sam pomysł budowy świetlicy w Wymysłach nie jest niczym nowym.  Pojawił się na zebraniu wiejskim już w 2013 roku. Mieszkańcom wsi najbardziej doskwierał brak jakiegokolwiek pomieszczenia na spotkania czy zebrania. Owszem, korzystano z „Chary pod lasem”, ale jest to obiekt prywatny i nie zawsze był dostępny. Tymczasem pojawił się plac, który właściciele oddali w zamian za emeryturę. Po skomunalizowaniu, zaczął pełnić role publiczną na rzecz mieszkańców.

Teraz ma się na tym terenie rozpocząć budowa świetlicy o powierzchni blisko 80 m. kwadratowych. Znajdzie się tam sala główna, aneks kuchenny i pomieszczenie gospodarcze. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy w Urzędzie Gminy, koszt inwestycji będzie oscylował w granicach pół miliona złotych. Znaczną część tej kwoty wyłoży samorząd. Trwają starania o pozyskanie brakującej części, jednak jak nam powiedziała jedna z pracownic Urzędu w Pomiechówku, „radna Cieślińska jest na tyle ipierdliwą babą, że na pewno będzie w stanie doprowadzić do sfinalizowania inwestycji”. – Gdy chodzi o potrzeby Wymysłów, Kosewy czy Cegielni Kosewo, ona zawsze postawi na swoim – zapewnia nas anonimowo urzędniczka podając za przykład chociażby budowę placu zabaw, który teraz ma być oświetlony i monitorowany.

Sama Cieślińska nie chce wiele mówić o sobie. – Ludzie mnie znają, wiedzą, że najczęściej wystarczy chcieć. Ja nie muszę się chwalić w gazecie – ucina rozmowę. Z naszych informacji wynika jednak, że ma swoje plany na najbliższe lata. Oto na przykład trzeba położyć asfalt na kilku ulicach, udrożnić zarośniętą Czereśniową czy zmierzyć się z największym wyzwaniem, jakim jest wymiana pieców. Ta ostatnia możliwość pojawiła się po uruchomieniu przez Prawo i Sprawiedliwość rządowego programu „Czyste powietrze”. Wnioski w tej sprawie można składać już od 19 wrzesnia.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, Program „Czyste Powietrze” będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł.

Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami budynku. W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Z oferty tej, dzięki aktywności takich osób, jak radna Teresa Cieślińska, będą mogli skorzystać również mieszkańcy Gminy Pomiechówek.

Piotr Korycki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *