Wystarczy chcieć
2018-10-06 9:07:36
W Wymysłach już w przyszłym roku ma szansę rozpocząć się budowa dużej świetlicy wiejskiej. Dzięki zaangażowaniu wielu miejscowych aktywistów i uporowi radnej Teresy Cieślińskiej powstał już projekt i uzyskano pozwolenie na budowę.
Sam pomysł budowy świetlicy w Wymysłach nie jest niczym nowym. Pojawił się na zebraniu wiejskim już w 2013 roku. Mieszkańcom wsi najbardziej doskwierał brak jakiegokolwiek pomieszczenia na spotkania czy zebrania. Owszem, korzystano z „Chary pod lasem”, ale jest to obiekt prywatny i nie zawsze był dostępny. Tymczasem pojawił się plac, który właściciele oddali w zamian za emeryturę. Po skomunalizowaniu, zaczął pełnić role publiczną na rzecz mieszkańców.
Teraz ma się na tym terenie rozpocząć budowa świetlicy o powierzchni blisko 80 m. kwadratowych. Znajdzie się tam sala główna, aneks kuchenny i pomieszczenie gospodarcze. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy w Urzędzie Gminy, koszt inwestycji będzie oscylował w granicach pół miliona złotych. Znaczną część tej kwoty wyłoży samorząd. Trwają starania o pozyskanie brakującej części, jednak jak nam powiedziała jedna z pracownic Urzędu w Pomiechówku, „radna Cieślińska jest na tyle ipierdliwą babą, że na pewno będzie w stanie doprowadzić do sfinalizowania inwestycji”. – Gdy chodzi o potrzeby Wymysłów, Kosewy czy Cegielni Kosewo, ona zawsze postawi na swoim – zapewnia nas anonimowo urzędniczka podając za przykład chociażby budowę placu zabaw, który teraz ma być oświetlony i monitorowany.
Sama Cieślińska nie chce wiele mówić o sobie. – Ludzie mnie znają, wiedzą, że najczęściej wystarczy chcieć. Ja nie muszę się chwalić w gazecie – ucina rozmowę. Z naszych informacji wynika jednak, że ma swoje plany na najbliższe lata. Oto na przykład trzeba położyć asfalt na kilku ulicach, udrożnić zarośniętą Czereśniową czy zmierzyć się z największym wyzwaniem, jakim jest wymiana pieców. Ta ostatnia możliwość pojawiła się po uruchomieniu przez Prawo i Sprawiedliwość rządowego programu „Czyste powietrze”. Wnioski w tej sprawie można składać już od 19 wrzesnia.
Jak informuje „Rzeczpospolita”, Program „Czyste Powietrze” będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł.
Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami budynku. W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.
Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.
Z oferty tej, dzięki aktywności takich osób, jak radna Teresa Cieślińska, będą mogli skorzystać również mieszkańcy Gminy Pomiechówek.
Piotr Korycki
1 komentarz
Pompa ciepła to doskonałe rozwązanie do ogrzewania domu