Wymiana paska rozrządu – jak często trzeba jej dokonywać?
2019-01-29 10:27:24Pasek rozrządu jest elementem samochodu, który mocno się eksploatuje i wymaga regularnych wymian w zależności od pokonanych kilometrów albo posiadanych lat. Ignorowanie tego zabiegu prowadzi do kosztownej i często nieopłacalnej naprawy silnika.
Dbanie o samochód powinno stać się nawykiem
Przyjmuje się, że wymiana paska rozrządu powinna odbywać się co 100 – 150 tysięcy przejechanych kilometrów albo co 10 lat. Producenci indywidualnie określają czas, w którym powinno się wymienić pasek rozrządu lub cały rozrząd. Jednak to ogólne zasady. Wymianę trzeba dostosować w zależności od silnika. Jeśli samochód eksploatowany jest tylko w mieście lub w sposób bardzo dynamiczny, należy dokonywać wymiany częściej o ok. 20%.
Te ogólne zasady szczegółowo rozpisane są poniżej. Jednak warto na początku ustalić, czym jest pasek rozrządu, jakie są jego funkcje oraz jaki jest koszt wymiany.
Czym jest pasek rozrządu?
Pasek rozrządu przekazuje ruch obrotowy koła pasowego na wał rozrządu, po czym ruch obrotowy wałka steruje pracą zaworów.
Co powinno się wymienić razem z paskiem?
Dla uzyskania największej i długotrwałej satysfakcji ze sprawnego samochodu, należy wymienić razem z paskiem rozrządu wszystkie współpracujące elementy. Należą do nich: rolki, napinacze, łańcuch, pompa wody.
Co ma wpływ na pasek rozrządu?
-
stan silnika,
-
zabrudzenia spowodowane wypłynięciem oleju, paliwa lub płynu chłodniczego.
Czym są pozostałe elementy rozrządu?
Rolki prowadzące
Ich zadanie polega na podtrzymywaniu paska rozrządu. Podczas pracy silnika obracają się z bardzo dużą prędkością, przez co mocno się zużywają. Ich cena waha się między 50 złotych, a 300 złotych.
Napinacz
Odpowiada za kasowanie “luzów” paska rozrządu. Pracuje praktycznie bez przerwy. Gdy dochodzi do zatarcia, nieodpowiednio napięty pasek zaczyna przeskakiwać na kołach zębatych, przez co może spowodować przesunięcie się rozrządu lub spadnięcie paska. Cena wynosi od 100 złotych do 400 złotych.
Pompa cieczy chłodzącej
Powoduje obieg cieczy w układzie chłodzenia. Warto pamiętać o wymianie pompy w czasie wymiany rozrządu, ponieważ niesprawna może doprowadzić do przegrzania się silnika. Kwota, jaką trzeba zapłacić za nową pompę, waha się od 200 złotych do nawet 500 złotych.
Pracę przy wymianie układu rozrządu powinieneś zlecić doświadczonemu mechanikowi, który zna się na rozrządzie w konkretnym silniku. W wypadku źle zamontowanego rozrządu może dojść do poważnej awarii silnika.
Jeśli nie możesz dotrzeć do warsztatu, skorzystaj z usług pomocy drogowej.
Po zakupie samochodu z drugiej ręki wypadałoby profilaktycznie wymienić pasek rozrządu.
Regularna wymiana paska rozrządu to konieczność
Różnice między paskiem rozrządu a łańcuchem
Jeden i drugi element silnika posiada te same funkcje. Napęd przenoszony jest z wału korbowego za pomocą łańcucha, paska lub zestawu kół zębatych. Główna przewaga paska to najniższa cena produkcji. Ponadto zapewnia cichą pracy, nie wymaga zazwyczaj stosowania hydraulicznych napinaczy i mało waży. Do wad paska rozrządu zalicza się stosunkowo krótka trwałość i konieczność regularnej wymiany.
Pasek nie reaguje dobrze na kontakt z substancjami chemicznymi, zrywa się łatwiej i szybciej niż np. łańcuch.
Jak ocenić stan paska?
Czasami wystarczy otworzyć maskę i jest widoczny. Jednak często w tym celu trzeba zdemontować lub odgiąć plastikowe osłony. W gorszych wypadkach należy skorzystać z podnośnika lub kanału, by dostać się do silnika samochodu.
Pasek rozrządu trzeba wymienić, gdy:
-
jest popękany,
-
ma sfatygowane zęby,
-
strzępi się.
Co gorsza, uszkodzony pasek, który nadaje się tylko do wymiany, nie hałasuje w żaden sposób, więc trudno zorientować się, że konieczna jest jego wymiana. Pamiętaj, żeby nie ignorować żadnych objawów usterki. Te ignorowane prowadzą często do znacznie większych i bardziej kosztownych awarii.
Sprawdzaj regularnie stan paska rozrządu
Jaki jest koszt wymiany paska rozrządu?
Koszt wymiany uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim, im nowszy samochód, a co za tym idzie silnik, tym naprawa zazwyczaj jest droższa. Rzadko stosuje się wymiana samego paska rozrządu. Przeważnie dochodzą do tego elementy współpracujące z paskiem, dlatego trudno wycenić koszt. Natomiast wymiana całego rozrządu, razem ze wszystkimi elementami, mieści się w kwocie od 700 złotych do 1500 złotych.
Wyższy koszt spowodowany jest trudnością dostania się do wnętrza samochodu. Tak jest w wypadku silników z dwiema głowicami, który jest np. w układzie widlastym.
W tym rodzaju silnika jedynym sposobem na dostanie się do napędu rozrządu jest demontaż kilku elementów karoserii i układu chłodzenia lub, w lepszym wypadku, “podniesienia” silnika.
Nie oszczędzaj na częściach!
Korzystaj z części producenta, które użyte były w pierwszym montażu. Jeśli utknąłeś na drodze, bo pasek rozrządu lub inna awaria spowodowały zatrzymanie się Twojego samochodu, zadzwoń po profesjonalną pomoc drogową. Zawiozą Twój samochód do warsztatu wybranego przez Ciebie lub z ich polecenia.
Jak często powinno się wymieniać pasek rozrządu?
Wymiana paska rozrządu powinna zawierać w sobie wszystkie elementy z nim współpracujące, co wpływa na jego żywotność. Standardowo mechanik wymienia wszystkie rolki i pompę cieczy chłodzącej. Zaleca się, aby wymieniać pasek rozrządu po przejechaniu 100 tysięcy kilometrów lub jeśli samochód ma powyżej 10 lat.
Zazwyczaj producenci samochodów określają, kiedy jest czas na wymianę zarówno paska, jak i całego rozrządu w danym silniku.
Jeśli nie znasz się na za bardzo na samochodach, udaj się do dobrego mechanika, który sprawdzi stan techniczny rozrządu i zdecyduje, czy już jest pora na wymianę jego elementów.
Częściej powinno wymieniać się paski rozrządu w samochodach, którymi jeździ się często na krótkich odcinkach lub, gdy mocno się je eksploatuje.
Przy niektórych silnikach producenci zalecają znacznie częstszą wymianę pasków rozrządy. Niektóre modele silnika są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia, np. te w silnikach benzynowych 2.0 stosowanych w Alfach Romeo 145, 146, 147 i 156.
Czym jest pasek rozrządu w kąpieli wodnej? HOT OIL
Przyjmuje się, że do napędu rozrządu służy łańcuch lub pasek. Natomiast paski, które pracują w kąpieli olejowej – tzw. “hot oil” są odmiennym rozwiązaniem.
Metoda ta stosowana jest głównie w samochodach grupy PSA oraz autach Forda.
Do zalet tego typu napędów paskowych zaliczają się cichsza praca, wyższa trwałość oraz redukcja masy i oporów w stosunku do łańcucha. Ponadto jest to rozwiązanie bezobsługowe. Są również odporne na kontakt ze związkami chemicznymi. Ponadto testuje się je w bardzo szerokim zakresie temperatur. Istotne jest to, że paski typu hot oil nie są wcale droższe od standardowych pasków, a ich trwałość jest znacznie dłuższa. Jedyne co należy spełnić, aby sprawnie działały, to ściśle przestrzegać zaleceń producenta na temat rodzaju oleju silnikowego.
Celem pasków w napędach typu hot oil jest nie tylko napędzanie rozrządu, ale także pompy oleju.
Warto przy okazji przypomnieć, czym jest ten słynny rozrząd.
Rozrząd jest systemem zaworów i elementów sterowania ich ruchem wewnątrz silnika spalinowego, który odpowiada za napełnianie cylindra mieszanką i usuwanie gazów spalinowych.
Rozrząd w tradycyjnym silniku tłokowym składa się z kilka zaworów. Zazwyczaj są to dwa lub cztery, znacznie rzadziej trzy lub pięć, których ruchem zarządza wałek rozrządu. Posiada on “krzywki”, za pomocą których zamieniają ruch na posuwisty i przesuwają na zawory przy udziale popychaczy.
Wałek rozrządu zazwyczaj umieszczony jest w głowicy nad zaworami lub między nimi, a również w kadłubie. Wałek steruje ruchem zaworów poprzez tzw. laski popychaczy, które przenoszą ruch z dołu silnika do góry.
Wałek rozrządu z wałem korbowym
Ruch wału rozrządu jest ściśle zsynchronizowany z ruchem wału korbowego, a więc pracą tłoków. Odpowiednie zawory otwierają się lub zamykają w odpowiednim momencie, co zapewnia właściwe opróżnianie i napełnianie cylindra. To zgranie nazwane jest fazami rozrządu.
Zsynchronizowanie wałka rozrządu razem z wałem korbowym realizowane jest za pomocą przekładni – napędu rozrządu. Stanowi zazwyczaj łańcuch lub pasek zębaty oraz odpowiednie koła. Wcześniej używany był zestaw zębatek przekazujący napęd z wału korbowego na wał rozrządu.
Przestrzeganie powyższych zasad oraz regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu, sprawi, że będziesz mógł cieszyć się sprawnym autem przez wiele lat.