Facebook

Wykwalifikowany lekarz – to dobry lekarz!

2020-03-13 1:10:56
Lekarz to jeden z najważniejszych zawodów na świecie. Bycie lekarzem jest niewątpliwym wyzwaniem, osoba wykonująca ten zawód musi wykazywać dużą pewność siebie, posiadać wiarę w swoje możliwości i nieskończone pokłady cierpliwości. Lekarz powinien być obdarzony sporą dawką empatii i wyrozumiałości, a także posiadać dużą wiedzę dotyczącą ludzkiego organizmu. Jemu, bowiem człowiek powierza swoje zdrowie i życie.

 

Medycyna, jest dziedziną stale się rozwijającą i pędzącą do przodu. Z prędkością światła pojawiają się nowe, innowacyjne metody leczenia różnych przypadłości, które w znaczący sposób poprawiają komfort życia wielu pacjentów. Z tego powodu wszedł w życie przepis nakazujący wszystkim lekarzom regularnie doskonalić swoje umiejętności.

Dodatkowe sposoby kształcenia lekarzy – obowiązek czy chęć samorozwoju?

Samorozwój, zapał i chęć do zdobywania wiedzy to podstawowe cechy, które powinny towarzyszyć każdemu dobremu lekarzowi. Aby uniknąć niepowodzeń i przykrych sytuacji związanych z brakiem kompetencji lekarzy, wprowadzono przepis mówiący o tym, że każdy lekarz ma obowiązek doskonalenia zawodowego i zdobywania tak zwanych punktów edukacyjnych, z których zostaje odpowiednio rozliczony.

Sposobów dokształcania się jest bardzo dużo i każdy lekarz na pewno bez problemu odnajdzie odpowiednią dla siebie formę. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niespełnienie powyższego obowiązku może skutkować adnotacją w okręgowym rejestrze lekarzy.

W jaki sposób, zatem lekarz może nabyć nowe kwalifikacje, kompetencje i umiejętności? Sposobów jest mnóstwo, oto kilka z nich:

Szkolenia, kursy i specjalizacje

Jedną z najbardziej popularnych form samorozwoju lekarzy są kursy i szkolenia z wybranych przez siebie specjalizacji. Pozwalają one na poszerzenie wiedzy oraz zdobycie nowych kompetencji i kwalifikacji. Każde szkolenie to inne spojrzenie na problem, uczestnicząc w tego typu wydarzeniach zawsze wynosi się nowe sposoby i metody pracy.

Zjazdy, konferencje, sympozja naukowe

Uczestnictwo w tego typu wydarzeniach naukowych jest niebagatelnie ważną jak i nie najważniejszą formą doskonalenia zawodowego. Jest to świetny sposób na poznanie nowych faktów i sposobów działania innych specjalistów. Udział w konferencjach daje możliwość nawiązania wielu kontaktów i współpracy, poza tym takie spotkania są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń. Dodatkowo możliwość wysłuchania na żywo wybitnych naukowców i poznanie ich sposobu działania, a także sposobność zadawania pytań przysparza wiele satysfakcji szczególnie młodym, ambitnym lekarzom.

Krajowe lub zagraniczne ośrodki specjalistyczne

Odbycie praktyk klinicznych w krajowym lub zagranicznym ośrodku to nie tylko odhaczenie punktu na liście zadań do wykonania, czy zdobycie punktów edukacyjnych. Jest to, bowiem doskonała okazja do zdobycia nowych doświadczeń. Możliwość obserwacji pracy starszych kolegów, współpraca w innym zespole uczą pokory i dyscypliny.

Wykłady, prezentacje i wypowiedzi

Dzielenie się swoimi umiejętnościami i wiedzą to ważny punkt w karierze każdego lekarza. Nowe odkrycia, sukcesy i nieznane przypadki wymagają nagłośnienia. Wystąpienie i wygłoszenie wykładu na konferencji lub sympozjum naukowym to bardzo duże wyróżnienie, dana osoba staje wówczas wzorem dla innych.

Stopnie i tytuły naukowe

Tak jak i medycyna idzie do przodu, tak każdy lekarz musi podążać za nią. Jedni wolą skupić się na odbywaniu przeróżnych kursów, szkoleń i specjalizacji, inni dążą do najwyższego szczebla naukowego. Zdobycie najważniejszego tytułu dla niektórych jest ogromnym marzeniem. Jest to bardzo ważna forma zdobywania doświadczenia i wiedzy, która pozwala na docenienie dorobku i umiejętności lekarzy.

Własna książka, rozdział lub praca zbiorowa

Jedną z form doskonalenia się i samorozwoju lekarzy jest publikacja własnych badań, przemyśleń i wniosków. Jest to niewątpliwie ważny element pracy każdego medyka, który dąży do bycia najlepszym. Publikacja własnej książki, możliwość napisania własnego rozdziału czy współautorstwo w pracy naukowej opublikowanej w medycznym czasopiśmie stanowią duże wyróżnienie i ukazują duże kompetencje danego lekarza.

Dużo zmian, dużo możliwości!

W dzisiejszej dobie, gdzie wszystko idzie do przodu nie ma żadnych ograniczeń, które mogłyby blokować rozwój w jakiejkolwiek dziedzinie medycyny. Samodoskonalenie się dla każdego lekarza powinno być satysfakcjonującą i ekscytującą przygodą. Każdy ambitny medyk, który nie chce pozostać w cieniu musi sprostać wyzwaniom i nadążać za postępem medycyny. Tylko w taki sposób może zapewnić sobie stałą posadę oraz zadowolonych i ufających w jego umiejętności pacjentów.

Autor
Artykuł powstał przy współpracy z firmą poznanlab.pl oferującą szkolenia i warsztaty dla lekarzy.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…