Wycieczka międzypokoleniowa – Arboretum w Rogowie oraz Dinopark w Kołacinku

2022-09-14 3:21:25

Integracja międzypokoleniowa jest ważnym tematem w obecnych czasach, gdy społeczeństwo bardzo szybko się starzeje. Zależy nam na społeczeństwie, w którym osoby starsze są szanowane za swoją mądrość życiową, doświadczenie i chęć dzielenia się czasem z innymi. Chcemy by młodzi czerpali od starszych wytrwałość w działaniu, wrażliwość na świat i ludzi. Chcemy by seniorzy uczyli się od młodych otwartości na nowe, optymizmu i wiary, że wszystko jest możliwe.


W celu integracji mieszkańców z terenu Nowego Dworu Mazowieckiego, w sierpniu br. została zorganizowana wycieczka dla seniorów oraz dzieci z rodzin, będących pod opieką tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Wycieczka rozpoczęła się spacerem po Arboretum w Rogowie. Seniorzy i dzieci wraz z przewodnikiem poznali wiele ciekawych gatunków drzew i krzewów, rosnących na terenie ogrodu. Przewodnik podczas spaceru przed­stawił rośliny, znajdujące się na trasie wycieczki, nie tylko z punktu widzenia botaniki, ale również ich praktycznego zastosowania w ogrodnictwie czy medycynie.
Następnie seniorzy i dzieci odwiedzili Muzeum Lasu i Drewna, gdzie znajdują się m.in. piękne okazy ponad 300 ptaków i ponad 50 ssaków pochodzących z różnych obszarów Polski.
Drugim etapem wycieczki było odwiedzenie Dinoparku w Kołacinku. W Dinoparku seniorzy i dzieci odbyli spacer z przewodnikiem ścieżką mezozoiczną, odwiedzili muzeum, gdzie znajduje się wystawa geologiczno – paleontologiczna, zobaczyli także interaktywny świat dinozaurów w hali 3D.
Ogromną atrakcją, która nie tylko wywołała uśmiech na twarzach dzieci, były zewnętrzne place zabaw oraz hala atrakcji z figlorajem, dmuchańcami i automatami zabawowymi. Zwieńczeniem wycieczki był spacer po pięknym ogrodzie z ponad 200 gatunkami kwitnących roślin.
Na zakończenie wycieczki wszyscy uczestnicy serdecznie się pożegnali i z uśmiechami na twarzach zakończyli wspólną przygodę. Nie zabrakło również wzajemnych podziękowań za mile spędzony czas.

Ośrodek Wsparcia znajdujący się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Partyzantów 7, zaprasza do korzystania z oferowanych form pomocy.
1. Bezpłatne porady i konsultacje specjalistów dla mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego w zakresie problemów uzależnień i przemocy domowej:
● terapeuta uzależnień – bezpłatne porady i konsultacje
indywidualne dla mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego
– informacje oraz zapisy pod numerem telefonu 795-621-255
● bezpłatne porady i konsultacje indywidualne, grupa wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy domowej oraz współuzależnionych mieszkanek Nowego Dworu Mazowieckiego
– informacje oraz zapisy pod numerem telefonu 600-226-968
● bezpłatne porady prawne dla osób w trudnej sytuacji
społecznej i socjalnej – informacje oraz zapisy pod numerem
telefonu 22 512-21-40
● psycholog rodzinny – bezpłatne porady i konsultacje
indywidualne dla mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego
– informacje oraz zapisy pod numerem telefonu 795-621-255
● bezpłatne warsztaty edukacyjno – rozwojowe dla rodziców
w zakresie profilaktyki uzależnień i zachowań ryzykownych
– informacje oraz zapisy pod numerem telefonu 600-226-968
2. Klub Senior+ – czynny zgodnie z harmonogramem 4h dziennie, od poniedziałku do piątku – informacje pod numerem telefonu 22 775 27 30 lub e-mail: klubseniora@opsndm.pl
Facebook: www.facebook/Klub-Senior-NDM.pl.
3. Wydawanie produktów żywnościowych pozyskanych od lokalnych przedsiębiorców dla osób w trudnej sytuacji społecznej i socjalnej – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 (na miejscu można także napić się ciepłej herbaty, ogrzać się, porozmawiać oraz skorzystać z internetu).
4. Magazyn z odzieżą dla obywateli Polski oraz Ukrainy znajdujących się w trudnej sytuacji społecznej i socjalnej, czynny:
– poniedziałek od 9:30 do 13:30
– środa 12:00 do 15:00
5. Grupa wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa. Grupa spotyka się w każdy poniedziałek o godz. 13.30 w Ośrodku Wsparcia – informacje pod numerem telefonu 782-174-000.
6. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Urząd Miejski, ul. Zakroczymska 30, Nowy Dwór Mazowiecki, pokój nr 25.

Harmonogram dyżurów komisji dostępny jest na stronie:
www.nowydwormaz.pl w zakładce Pomoc Społeczna.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *