Facebook

Wspólnie przeciw białaczce

2016-04-10 11:48:47

Od kilkunastu dni Pomiechówek żył wydarzeniem, które miało nastąpić 10 kwietnia. Konferencja prasowa, przemarsz ulicami dzieci i młodzieży szkolnej, wreszcie niedzielne obchody Dnia Dawcy Szpiku – wszystko z myślą o małej Lence Wzorek i innych osobach chorych na nowotwór krwi.

Wyraźnie widać, że Pomiechówek walczy o Lenę. Na wielu drzewach, słupach ogłoszeniowych, witrynach sklepowych w ostatnim czasie widać plakaty z informacjami, w jaki sposób można pomóc dziewczynce chorej na białaczkę. Do akcji przyłącza się coraz więcej osób.

W czwartek 7 kwietnia dzieci z przedszkola i szkół przeszły ulicami Pomiechówka z balonikami, chorągiewkami i transparentami, by zachęcić mieszkańców do udziału w Dniu Dawcy Szpiku dla Lenki i Innych.

W akcji, która odbywała się nie tylko w Pomiechówku, ale także przy starostwie w Nowym Dworze Maz., mimo mało sprzyjającej pogody wzięło udział kilkaset osób, z których aż 313 zarejestrowało się jako potencjalny dawca szpiku kostnego i komórek macierzystych.

– To moja przemyślana decyzja, chcę pomóc komuś, kto tej pomocy potrzebuje – powiedziała p. Alicja, jedna z zarejestrowanych osób.

Oprócz rejestracji potencjalnych dawców na wszystkich uczestników czekało szereg atrakcji – występy zespołów (Legendarne Zdready, Dolina Rytmu, Viva La Musica, Sonar, K2B, Drinking Stones), Zumba Kids prowadzona przez Małgorzatę Stecką, spektakl w wykonaniu Teatru Sami Swoi, licytacje na rzecz Lenki. Nie zapomniano również o najmłodszych, którzy mogli uczestniczyć w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Kreatywną Dolinę Wkry i bibliotekę, obejrzeć “Rycerza i Bestię”, zobaczyć wnętrze samochodów straży pożarnej, policji i pogotowia, czy “wykąpać się” w basenie wypełnionym piłeczkami”.

Wszyscy razem dla Lenki stało się nie tylko nazwą społeczności na facebooku, ale także hasłem, które sprawiło, że coraz więcej osób bezinteresownie pomaga Lenie Wzorek.

– Niedawno oddałem krew, teraz zarejestrowałem się jako dawca – powiedział p. Paweł, uczestnik niedzielnej akcji. – Dzisiejszy wynik, ponad 300 potencjalnych dawców, jest naprawdę imponujący. To dowodzi, że wspólnymi siłami można spróbować dać komuś nowe życie.

 

Anna Cichocka

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…