Wraca niedzielny handel!

2016-01-16 9:54:41

Mieszkańcy byli bardzo zdziwieni, kiedy w pewną niedzielę poszli na miejskie targowisko i zastali… pusty rynek. Postanowili więc zareagować. Walczyli i osiągnęli swój cel.

Mieszkańcy i kupcy spekulowali wzajemnie, że powodem zakazu handlu na rynku w niedzielę jest pomysł proboszcza tamtejszej parafii, któremu nie podobała się sprzedaż w dzień święty. Prawda natomiast jest zupełnie inna.

Rada Gminy Zakroczym, na wniosek burmistrza – Artura Ciecierskiego, kilka miesięcy temu podjęła decyzję o wstrzymaniu handlu na rynku miejskim w niedzielę. Powód? Rynek – wizytówka gminy – był zaśmiecany, kupcy nie zostawiali po sobie porządku, co wpływało negatywnie na estetkę tego miejsca.

Decyzja burmistrza wiązała się również ze zmuszaniem pracowników odpowiedzialnych za czystość rynku do pracy w dzień wolny. Tych argumentów użył burmistrz, przekonując radnych i mieszkańców podczas sesji do podjętej przez niego decyzji, która w rezultacie mieszkańcom, jak i kupcom się nie spodobała.

– Jeśli targowiska w niedzielę nie będzie, w połowie stycznia idziemy strajkować pod urząd – mówi jedna z handlarek.

Mieszkańcy nie czekali długo, wzięli sprawy w swoje ręce i złożyli do przewodniczącego Rady Gminy petycję, pod którą podpisało się 140 osób. To właśnie ta petycja przeważyła o tym, czy handel w niedzielę powróci.

– Słuchamy mieszkańców. Bierzemy ich zdanie pod uwagę – komentuje zmianę decyzji burmistrz gminy Zakroczym.

A. Ciecierski doszedł do porozumienia z właścicielem działki MBS Banku Łomianki, dzięki czemu udało się znaleźć rozwiązanie na zmianę miejsca handlu. W niedzielę będzie się on odbywał naprzeciwko klasztoru, tuż obok budynku starej poczty.

Jest to atrakcyjna oferta dla kupców, ponieważ handlując w tym miejscu w niedzielę, nie będą ponosili opłaty targowej, a mieszkańcy zyskają dodatkowy dzień targowy – czwartek, sobotę i niedzielę.

Adam Balcerzak

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *