Wolność jest sztuką

2018-11-23 6:37:33

Wystraszeni uczniowie gimnazjum nerwowo dyskutujący o ostatnich wydarzeniach w ich szkole. Krzyczący nauczyciel i wszechogarniający strach. Chłopcy odważyli się mówić po polsku. To nie mogło pozostać bez reakcji.

To nie futurystyczna wizja Polski w przyszłościowej Unii Europejskiej, to jedna z pierwszych scen z inscenizacji z okazji 11 listopada w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Gen Władysława Sikorskiego w Pomiechówku.

Na Sali prócz uczniów, nauczycieli i rodziców spotkali się także dawni jej dyrektorzy, pedagodzy, miejscowy duchowny i władze Gminy Pomiechówek. Nie zabrakło też dyrektorów jednostek organizacyjnych i placówek oświatowych, przedstawicieli partnerów współpracujących ze szkołą, emerytowanych a także obecnych pracowników.

Zebrani mieli okazję obejrzeć niezwykle poruszający i przygotowany z wielkim rozmachem spektakl patriotyczny pt. „”Wolność jest Sztuką”. Został on wyreżyserowany na podstawie autorskiego scenariusza Magdaleny Buczek we współpracy z Katarzyną Grzyb (sprawy organizacyjno-techniczne) i Bernardetą Warchoł (scenografia). Projekt powstał dzięki pomocy i współpracy wielu ludzi dobrej woli.

Jako aktorka wcielająca się w rolę Zofii wystąpiła Patrycja Winniak, zaś Franciszka odegrał Tomasz Banik. Partyzantami w przedstawieniu byli: Bartłomiej Urda, Bartosz Utnicki, Tomasz Czerwiński, Paweł Kułakowski, Dominik Sobótka, Olaf Izdebski, Sebastian Jakubiak i Mateusz Żakowski.

Rola nauczyciela przypadła Jakubowi Trojanowskiemu a dyrektorem szkoły był Mateusz Kopryk, zaś inspektorem Sebastian Garstka. Wrogie wojska reprezentowali: Kacper Ochtabiński, Dawid Redman, Kamil Prokopczyk, Piotr Segatyński, Patryk Skrodzki i Dawid Chrzanowski. Rolę matki odtwarzała Paulina Porycka.

Atmosferę na przedstawieniu kształtował też chór prowadzony przez Filipa Godlewskiego i Wiktorię Betlińską w składzie: Oliwia Pasińska, Weronika Zamęcka, Olga Pietrzak, Natalia Laskowska, Anna Kopańska, Anna Loch, Arleta Jasińska, Dominika Lawendowska, Julia Wyrzykowska, Klaudia Niezgoda, Magdalena Siwek, Marta Pyrzyńska, Patrycja Kwiatkowska, Patrycja Smolińska, Paulina Biegańska, Paulina Szpondowska, Weronika Scharwerk, Wiktoria Kowalska i Wiktoria Ohirko.

Przed publicznością zaśpiewał też absolwent Piotr Kwiatkowski. Operatorem dźwięku był Michał Harna a nad stroną techniczną czuwał Bartosz Małachowski.

Uroczystość została uświetniona podpisaniem listu intencyjnego o nawiązaniu współpracy z

LS AIPORT SERVICES S.A. oraz LS TECHNICS Sp. z o.o. W obu tych spółkach absolwenci ZSP w Pomiechówku mogą znaleźć interesującą I dobrze płatną pracę.

Comments

comments

1 komentarz

  1. Magda odpowiedz

    Perfekcyjnie przygotowane przedstawienie. Trudno uwierzyc, ze w role wcielili sie amatorzy. Ogromne gratulacje dla aktorow, rezyserow i wszystkich ktorzy przyczynili sie do tego przedstawienia. Oby wiecej takich inicjatyw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *