Facebook

Wiosno, przybywaj!

2016-03-31 4:13:15

Po ciemnych i zimowych miesiącach w końcu przychodzi czas na powitanie wiosny. Warto “przewietrzyć” lżejsze ubrania i przygotować się do cieplejszych dni.

– Uwielbiam wiosnę! Śnieg, melancholijna pogoda i przeziębienia nareszcie mijają. Dla mnie marzec to wielka zapowiedź lata, a co za tym idzie – wielkie szczęście – śmieje się Ania, mieszkanka naszego powiatu.
Pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który najczęściej przypada 21 marca. W większości szkół tego dnia odbywa się oficjalne pożegnanie zimy. Palona bądź topiona jest wtedy Marzanna – czyli kukła, najczęściej słomiana przedstawiającą słowiańską boginię śmierci oraz zimy, którą w rytualny sposób żegnano w czasie wiosennego Jarego Święta. Robiono to, by przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.
– Kiedy jeszcze chodziłem do podstawówki w Nowiaku (a przyznam szczerze, że było to ze sto lat temu), w mojej szkole odbywały się zawody na najładniejszą Marzannę. Wypychaliśmy materiały słomą, robiliśmy jej włosy z suchych liści, a dziewczęta robiły biżuterię z kasztanów – wspomina nowodworzanin.
Stare polskie przysłowie mówi, “że wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było”. Teraz, gdy zaczynają kwitnąć przebiśniegi, a na drzewach pojawiać się małe pąki kwiatów, wszyscy myślimy już tylko o cieplejszych dniach…

Klaudia Frączak

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…