Facebook

Walczą o fotel burmistrza?

2016-04-14 10:08:30

W dniach 7-9 kwietnia w Dusznikach-Zdroju odbył się II Kongres Młodego Samorządu, czyli konferencja wójtów, prezydentów i burmistrzów młodego pokolenia. Z powiatu nowodworskiego wziął w niej udział burmistrz gminy Zakroczym – Artur Ciecierski, ale nie tylko…

Organizatorem II Kongresu Młodego Samorządu był burmistrz miasta Duszniki-Zdrój – Piotr Lewandowski. Celem spotkania wójtów, prezydentów i burmistrzów było podjęcie dyskusji o sposobach finansowania działania gminy, o diagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów lokalnych społeczności, wreszcie o wartości rodziny i prywatności osób pełniących funkcje publiczne.
W tym roku powiat nowodworski podczas kongresu reprezentował burmistrz gminy Zakroczym – Artur Ciecierski, jednak nie on jedyny.
W Dusznikach-Zdroju pojawili się również nowodworska radna – Agnieszka Kubiak-Falęcka oraz były radny powiatowy, należący kiedyś do Stowarzyszenia Wiarygodność Niezależność Dialog – Mariusz Dudek. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że kongres skierowany był do osób sprawujących władzę w gminach i miastach: “Uczestnikiem kongresu może zostać każdy aktualnie sprawujący swoją funkcję burmistrz, wójt lub prezydent miasta, który w dniu wyboru na urząd nie ukończył 35 roku życia” – czytamy na stronie mlodysamorzad.pl.
Udział w kongresie radnej Agnieszki Kubiak-Falęckiej i Mariusza Dudka może więc dziwić, w szczególności, że oboje oni byli w grupie inicjatorów referendum lokalnego w sprawie odwołania obecnego burmistrza Nowego Dworu Jacka Kowalskiego.
– O Kongresie Młodego Samorządu dowiedziałam się w ubiegłym roku, wówczas odbywał się po raz pierwszy – mówi Kubiak-Falęcka. – Niestety, z różnych względów nie mogłam wziąć w nim udziału, dlatego postanowiłam się tym razem poprawić. Dlaczego? W Polsce mamy niespotykaną sytuację. W ogromnej ilości miast władzę objęło pokolenie ludzi młodych. Już w co dziesiątej gminie w kraju najwyższy urząd sprawuje osoba poniżej 35 roku życia. Tym młodym ludziom być może brakuje doświadczenia, ale nie brakuje zapału i energii do pracy, którą dzielą się z otoczeniem. Są odważni, chętniej podejmują ryzyko. Kongres pozwolił mi poznać młodych włodarzy. Organizatorzy Kongresu, prócz wójtów i burmistrzów zachęcają też do udziału młodych radnych i działaczy społecznych, stąd obecność moja i Mariusza Dudka, z którym na co dzień współpracuję. Podczas Kongresu nie brakowało okazji do wymiany poglądów i doświadczeń, inspirujących rozmów. To tak, jakby każdą z gmin zarządzaną przez młodych podglądać przez dziurkę od klucza i czerpać dla siebie jak najwięcej. Drugim ważnym aspektem, by wziąć udział w Kongresie, była dla mnie chęć rozwoju i poszerzania swojej wiedzy. Podczas trzech dni odbyło się mnóstwo wykładów, warsztatów, paneli dyskusyjnych z udziałem gości. Wróciłam z głową pełną pomysłów i mam nadzieję, że przełożą się one na lokalny grunt. To nie było pierwsze szkolenie, w którym wzięłam udział i na pewno nie ostatnie – podkreśla radna.
– Skorzystaliśmy z zaproszenia od organizatorów Kongresu Młodych Samorządów. W zasadzie to dzięki czujności pani radnej Agnieszki Kubiak-Falęckiej mogliśmy tam być. Z pewnością dlatego, że pozostały wolne miejsca po zarejestrowaniu się prezydentów, burmistrzów i wójtów. Kongres to szereg paneli dyskusyjnych i wykładów z zakresu wiedzy około samorządowej. Dla mnie osobiście to możliwość samokształcenia i samorozwoju, szczególnie, że jestem osobą, która lubi pracę społeczną – podkreśla Mariusz Dudek.
Kubiak-Falęcka i Dudek są bardzo dumni z tego, że mogli wziąć udział w kongresie, o czym piszą na facebookowym profilu Nowość w powiecie nowodworskim: “Agnieszka Kubiak – Falęcka i Mariusz Dudek bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich warsztatach i szkoleniach. Mariusz Dudek nie miał sobie równych w dyskusjach o finansach publicznych. Agnieszka Kubiak – Falęcka zainspirowała się wykładami dotyczącymi funkcjonowania dzieci i młodzieży we współczesnym świecie” – czytamy na facebooku.
Czy to właśnie Dudek i Kubiak-Falęcka będą konkurować w przyszłych wyborach z Jackiem Kowalskim? Mariusz Dudek temu zaprzecza.
– Raczej nie będę startował na burmistrza. Nie mam zgody żony. O tym mówił wieloletni burmistrz Kudowy, który stwierdził, że “bez współpracy małżonka nikt nigdy nie będzie dobrym samorządowcem”. Trochę to się gryzie z moimi aspiracjami, ale traktujemy tę sytuację jako “siłę wyższą” – powiedział były radny.
Kubiak-Falęcka kandydatury nie wyklucza.
– Czy będę kandydować na urząd burmistrza w przyszłych wyborach? Tego jeszcze nie wiem. Niemniej jednak chciałabym, aby wygrała je właśnie młoda osoba, kreatywna i pełna energii – stwierdza radna.

Adam Balcerzak

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…