Facebook
W upał solarium bez prądu

2015-08-18 12:25:40

“Tam gdzie nie trzeba używać energii elektrycznej, prosimy o jej oszczędzanie” – apelowała Energetyka Nowy Dwór Maz. w związku z falą upałów i zagrożeniem przeciążenia systemu. Niektórzy wzięli sobie to do serca

Wysoka temperatura i związany z nią niski poziom rzek, z których pobierana jest woda do obiegów chłodzenia, powodują mniejszą wydajność elektrowni w produkcji energii elektrycznej. Ponadto część z nas dla ochrony przed upałami korzysta z urządzeń klimatyzacyjnych, które zwiększają pobór prądu.

W obawie o przeciążenie sieci i egipskie ciemności sporo firm z naszego powiatu zaczęło oszczędzać energię. Nowe rozporządzenia dostało np. kilka przedsiębiorstw w gminie Czosnów. W upalne dni wolno im używać świateł przy biurkach, ale wszelkie lampy górne muszą być wyłączone.

Do “akcji” redukcji zużycia prądu dołączył także Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na terenie NOSiR w upalne dni działa tylko siłownia oraz pływalnia. Solarium oraz sauna dla oszczędności zostały unieruchomione.

– Moim zdaniem to dobry pomysł. Widać poważne podejście miasta. Aczkolwiek trochę mi tej sauny szkoda – śmieje się mieszkaniec Nowego Dworu..

Prąd oszczędzać zaczęli też sami mieszkańcy powiatu.

– Jak trzeba, to oszczędzam. Jak wychodzę z domu, wyjmuję wszystkie wtyczki z gniazdek – mówi pani Anna z Pomiechówka.

Dobra wiadomość jest taka, że prognozy przewidują spadek temperatur w najbliższych dniach i koniec upałów. Jednak powinniśmy pamiętać, że niezależnie od pogody trzeba oszczędzać energię elektryczną, co dobrze wpłynie na środowisko. Jeśli ten argument jest jednak zbyt mało przekonujący, to pamiętajmy też, że oszczędność dobrze wpłynie na “grubość” naszych portfeli.

Klaudia Frączak

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *