UWAGA: Zwierzęta na drodze

2017-11-06 1:10:10

Kilka dni temu na drodze nr 579 w gm. Czosnów kierowca Opla uderzył w łosia. Zwierzę nagle wtargnęło na drogę, wykluczając możliwość jakiejkolwiek reakcji.

Sarny, łosie, lisy czy dziki szukając resztek jedzenia często zbliżają się na niebezpieczną odległość do dróg, którymi podróżujemy. Niektóre zwierzęta walcząc o swe leśne terytorium wbiegają wprost pod koła jadącego samochodu. Niejednokrotnie droga jest dla nich przeszkodą w naturalnej migracji, którą za wszelka cenę starają się pokonać.

Skutki zderzenia z łosiem, dzikiem czy sarną mogą być katastrofalne. Przy zderzeniu auta z 20-kilogramową sarną siła uderzenia sięga do pół tony, a w przypadku kilkusetkilogramowego łosia siła, z jaką przyszłoby nam się zderzyć, to już 3,5 tony.

W sobotę (4 listopada) na drodze nr 579 (Sowia Wola Folwarczna; gm. Czosnów), przed jadącego kierowcę opla vivaro w kierunku Nowego Dworu wybiegł łoś. Na szczęście, poza uszkodzeniem pojazdu, nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu.

Jak wynika z policyjnych statystyk od początku 2017 r. na drogach powiatu nowodworskiego doszło do 112 zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Były to głównie łosie, dziki i sarny.

Nowodworscy policjanci radzą jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem zwierząt leśnych:

1. W godzinach wieczornych i nocnych w okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach.

2. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta”. Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje. Pamiętajmy też, że zwierzę może wyskoczyć na drogę zarówno z lewej, jak i z prawej strony.

3. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.

4. Gdy już, niestety, dojdzie do wypadku w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce wypadku przez wystawienie trójkąta. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nigdy nie powinniśmy dotykać rannego lub martwego zwierzęcia pamiętając, że oprócz infekcji, istnieje niebezpieczeństwo, że zwierzę nas kopnie lub ugryzie. Jeśli pozwoli na to sytuacja, dla uspokojenia zwierzęcia można ze szczególną ostrożnością nakryć mu głowę kocem lub innym materiałem.

Pamiętajmy o podstawowej zasadzie : Jadąc w terenie leśnym, w obszarach przylegających do Parków Krajobrazowych, Parków Narodowych, czy w pobliżu łąk i rozlewisk- NOGA Z GAZU!

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *