Facebook
Uwaga: Wilki atakują

2016-07-23 11:34:45

Kilka dni temu w jednym z gospodarstw w Cybulicach Dużych doszło do niecodziennego zdarzenia. Na jednej z posesji wilki zagryzły kozę.

Wilków boi się chyba każdy. Jednak nie wszyscy są świadomi tego, że żyjemy z nimi w bardzo bliskiej okolicy. Mieszkańców powiatu nowodworskiego od Kampinoskiego Parku Narodowego dzieli tylko kilkanaście kilometrów.
W nieco gorszej sytuacji są mieszkańcy gminy Leoncin oraz Czosnów, bowiem do KPN mają przysłowiowy “rzut beretem”. Najbardziej niebezpiecznymi zwierzętami żyjącymi w Kampinoskim Parku Narodowym są właśnie wilki. W ostatnim czasie zwierzęta te zaczęły żerować poza obszarem KPN.
Kilka dni temu wilki postanowiły zrobić sobie wycieczkę poza obszar Parku Narodowego i udały się na jedno z gospodarstw. Zwierzęta wtargnęły na posesję i zaatakowały kozę. Z relacji świadków wynika, że zwłoki zwierzęcia przeniesione zostały przez wilki jednak na jeszcze inne podwórko. Wilków było najprawdopodobniej aż 9.
Niestety, mimo prób nie udało nam się skontaktować z właścicielem gospodarstwa, na którym doszło do tego zdarzenia.
Jak informuje mgr inż. Adrian Biedka, specjalista ds. ochrony przyrody, zarówno w powiecie nowodworskim jak i w innych powiatach znajdujących się na terenie Parku Narodowego jego zarządcy nie otrzymali wcześniej żadnego sygnału o szkodach wyrządzanych przez wilki.
– Kampinoski Park Narodowy informuje, że miejscowy leśniczy otrzymał zgłoszenie telefoniczne w sprawie zagryzionej kozy w gospodarstwie w Cybulicach Dużych. Osoba zgłaszająca została poproszona o pisemne złożenie podania o wyszacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta chronione, ale do tej pory tego nie uczyniła. W związku z brakiem podania Kampinoski Park Narodowy nie rozpoczął procedur związanych z powstałą szkodą. Nie zajmowaliśmy się więc między innymi określeniem tego, czy za zagryzienie kozy odpowiedzialne są wilki, czy może inne zwierzęta – dodaje Biedka.
Na podstawie metody całorocznych obserwacji KPN informuje, iż na 31 grudnia 2015 r. na terenie Parku bytowało około 11 wilków.

Adam Balcerzak

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *