Facebook




Ukończ szkolenie AFF i samodzielnie skacz ze spadochronem!

2016-07-27 2:19:00

Masz już za sobą skok tandemowy, ale marzy Ci się coś więcej? Chcesz samodzielnie skakać ze spadochronem, bez pomocy instruktora? Czujesz, że rodzi się w tobie nowa pasja? I słusznie Marzenia trzeba spełniać. Zapisz się na kurs AFF i skacz samodzielnie!

Szkolenia AFF zostały zaprojektowane do przyspieszonej nauki ze swobodnym spadaniem. Skrót ten wywodzi się od angielskich słów Accelerated FreeFall. Szkolenia te są ukierunkowane na szybkie a zarazem dokładne przygotowanie ucznia do samodzielnych skoków, odbywających się z opóźnionym otwarciem spadochronu, podobnie jak mają skoki spadochronowe w tandemie.

Zanim wykona się skok spadochronowy trzeba przejść część teoretyczną oraz praktyczną. Część praktyczna rozpoczyna się jeszcze przed pierwszym skokiem. Trwa ona przez całe szkolenie. Część praktyczna polega na wykonaniu serii siedmiu skoków, najczęściej są to dwa skoki z dwoma instruktorami, i pięć już tylko z jednym.

Jak wygląda pierwszy samodzielny skok?

Z samolotu uczeń wyskakuje na wysokości ok 4000 metrów, wraz z dwoma instruktorami.

Na wysokości 2000 metrów uczeń daje znać instruktorom, że zauważył wysokość na wysokościomierzu. Następnie zostało mu 6 sekund do otwarcia spadochronu głównego. Skoczek powinien lecieć brzuchem do ziemi. Przygotowanie do otwarcia polega na utrzymaniu prawidłowej pozycji oraz obserwacji wysokościomierza. Gdy uczeń znajduje się na wysokości 1700 metrów (ewentualnie najniżej na 1500) wyrzuca miękki pilocik, wówczas po 4 sekundach od wyrzucenia pilocika sprawdza stan czaszy spadochronu. Jeśli spadochron prawidłowo się otworzył, to uczeń odnajduje strefę oczekiwania oraz kieruje się do niej. Podczas samodzielnego skoku stresującym momentem jest moment otwarcia spadochronu. Wówczas w trzech krokach można dokonać weryfikacji swojego spadochronu.

  • Czy jest coś nad głową

  • czy spadochron wygląda dobrze

  • czy spadochronem da się sterować (czyli czy skręca w obie strony)

Jeśli spadochron nie otworzył się, bądź napełnił się nieprawidłowo najpóźniej na wysokości 1000 metrów uczeń powinien przystąpić do procedury uruchamiania spadochronu zapasowego.

Jeżeli z jakichś powodów uczeń tego nie zrobił to na wysokości 300 metrów bądź niżej nie może już odczepiać spadochronu głównego. Jest już za nisko i pojawia się ryzyko, że spadochron zapasowy nie zdąży się napełnić. Trzeba jedynie otworzyć spadochron zapasowy i liczyć na to, że że przy małej wysokości oraz bardzo dużej prędkości im więcej materiału spadochronowego nad głową tym lepiej. Istnieje ryzyko splątania obu spadochronów lecz jest to mniejszym zagrożeniem niż kontakt z ziemią z nienapełnionym spadochronem zapasowym.

Gdy zakończone zostanie szkolenie AFF uczeń może zacząć skakać samodzielnie, lecz jeszcze pod nadzorem instruktora aż do momentu uzyskania świadectwa kwalifikacji.

Ile kosztuje kurs AFF?

Cały kurs to koszt rzędu 4500 złotych, za część teoretyczną, praktyczną oraz niezbędne wyposażenie. Zazwyczaj osobno należy wykupić ubezpieczenie. W ofercie ośrodków szkoleniowych są czasami kursy, które można wykonać w tempie ekspresowym nawet w jeden weekend.

Więcej o szkoleniu AFF można przeczytać na stronie http://skokiwarszawa.pl/. Znajdują się tam również aktualne cenniki oraz niezbędne formularze. A jeśli interesuje cię wyłącznie skok tandemowy, na podanej stronie znajdziesz dokładne adresy skąd startują loty i jak można się zapisać.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *