Facebook

Twierdza Modlin zmieni się nie do poznania. Kiedy i za ile?

2017-06-21 9:15:15

Grupa Konkret zamierza zamienić Twierdzę Modlin w miasto inteligentnych rozwiązań. Jaki jest prognozowany koszt przedsięwzięcia? I kiedy ruszą prace?

Twierdza Modlin, jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce i Europie, w ciągu następnych lat ma stać się podstawą budowy nowoczesnego miasteczka – Warszawa Modlin Smart City.

Pod koniec października 2013 r. Grupa Konkret kupiła ją od Agencji Mienia Wojskowego. Spółka wylicytowała cenę 35,7 mln zł, ale z uwagi na 50 proc. rabat – związanym z zabytkowym charakterem obiektu – rzeczywista cena wyniosła 17,85 mln zł.

„W ramach inwestycji powstaną m.in.: lofty mieszkalne, hotele, duże centrum kongresowe i usługowe, biura, galeria handlowa, centrum wellness, pole golfowe, uniwersytet i muzeum. W całym kompleksie zastosowane zostaną inteligentne rozwiązania, które ułatwią życie mieszkańcom, gościom i turystom” – czytamy w opisie projektu.

Na razie projekt przynosi straty. Grupa Konkret czeka, aż ziszczą się niektóre zapisy umowne, warunkujące dalsze możliwości projektowania i prezentowania projektu poważnym inwestorom w kraju i za granicą.

– Bez spełnienia tych elementów lub chociażby przewidywalnego planu ich realizacji, trudno jest działań i realizować złożone i ambitne projekty – zaznacza prezes spółki Wiesław Prusiecki, cytowany przez wnp.pl.

Jednak Prusiecki wierzy w sukces przedsięwzięcia.

– Ten obiekt to perła w koronie. Szukamy inwestorów za granicą i widzimy zainteresowanie. Przed zakupem Twierdza Modlin była białą plamą na mapie inwestycji. Obecnie, po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego i zaprezentowaniu koncepcji, jest to produkt – dodaje.

Budowa Smart City ma ruszyć w 2019 roku i potrwać 5-7 lat. Prognozowany koszt przedsięwzięcia wynosi 400-480 mln euro.

red./wnp.pl/fot. Grupa Konkret

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *