Facebook

Twierdza Modlin zmieni się nie do poznania. Kiedy i za ile?

2017-06-21 9:15:15

Grupa Konkret zamierza zamienić Twierdzę Modlin w miasto inteligentnych rozwiązań. Jaki jest prognozowany koszt przedsięwzięcia? I kiedy ruszą prace?

Twierdza Modlin, jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce i Europie, w ciągu następnych lat ma stać się podstawą budowy nowoczesnego miasteczka – Warszawa Modlin Smart City.

Pod koniec października 2013 r. Grupa Konkret kupiła ją od Agencji Mienia Wojskowego. Spółka wylicytowała cenę 35,7 mln zł, ale z uwagi na 50 proc. rabat – związanym z zabytkowym charakterem obiektu – rzeczywista cena wyniosła 17,85 mln zł.

“W ramach inwestycji powstaną m.in.: lofty mieszkalne, hotele, duże centrum kongresowe i usługowe, biura, galeria handlowa, centrum wellness, pole golfowe, uniwersytet i muzeum. W całym kompleksie zastosowane zostaną inteligentne rozwiązania, które ułatwią życie mieszkańcom, gościom i turystom” – czytamy w opisie projektu.

Na razie projekt przynosi straty. Grupa Konkret czeka, aż ziszczą się niektóre zapisy umowne, warunkujące dalsze możliwości projektowania i prezentowania projektu poważnym inwestorom w kraju i za granicą.

– Bez spełnienia tych elementów lub chociażby przewidywalnego planu ich realizacji, trudno jest działań i realizować złożone i ambitne projekty – zaznacza prezes spółki Wiesław Prusiecki, cytowany przez wnp.pl.

Jednak Prusiecki wierzy w sukces przedsięwzięcia.

– Ten obiekt to perła w koronie. Szukamy inwestorów za granicą i widzimy zainteresowanie. Przed zakupem Twierdza Modlin była białą plamą na mapie inwestycji. Obecnie, po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego i zaprezentowaniu koncepcji, jest to produkt – dodaje.

Budowa Smart City ma ruszyć w 2019 roku i potrwać 5-7 lat. Prognozowany koszt przedsięwzięcia wynosi 400-480 mln euro.

red./wnp.pl/fot. Grupa Konkret

Comments

comments

1 komentarz

  1. Max odpowiedz

    Projekty imponujące, koszty w wysokości 2 mld. imponujące jeszcze bardziej, a cała inwestycja jeste i będzie totalna klapą! Dlaczego? A no dlatego, ze nikt z potrzebnych kilkudziesięciu inwestorów o zdrowych zmysłach nie będzie inwestował na nie swoim terenie, a żaden bank nie udzieli nikomu takiemu pojedycznemu inwestorowi żadnego kredytu. A jak ktoś znalazłby się aby pokryć koszty w całości, to każdy zadałby wcześniej sobie pytanie – dlaczego niby przy ko#zcie 2 mld. nie wyłożył dodatkowych 17 ml. stając się tym samym jedynym decydentem tego, co się miałoby tam wybudo2ac, bo to są już dosłownie grosze wobec takich kosztów inwestycji. Pomijam mała atrakcyjność ND, brak mozliwosci juz nawet tylko w miarę szybkiego dojazdu do W-wy. o autostradzie nie wspominając, Wiśle i Narewi mającej po pół metra głębokości, wystarczającą i prężną warszawską bazę hotelowa, poza tym lotnisko, które ma kilku skłóconych właścicieli i definitywny brak chęci do rozbudowy z zupełnie innymi planami rzadu, czyli air port Radom i CPK. Do tego wszystkiego informacje w postaci chyba żartów, jakie obecny właściciel forma Konkret podaje od początku w mediach o kosztach projektu – było 300 mln. Pln, później nawet 500, późnej 800 i 1 mld., a teraz widzę, ze 480 mln. ale EURO, CZYLI 2 miliardy? To chyba jakaś informacyjna ściema dla ciemnoty czy pospólstwa jak się wydaje właścicielowi, zamiast prezycyjnych i poważnych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…