Facebook

Transport: Wspólny bilet coraz bliżej?

2015-10-17 10:26:35

Od ponad roku w Nowym Dworze Mazowieckim działa obywatelska inicjatywa reprezentująca mieszkańców miasta – “Wspólnie dla wspólnego biletu”, której celem jest wprowadzenie wspólnego biletu Kolei Mazowieckich i ZTM. Droga do celu jest już bardzo bliska…

Od początku

Inicjatywa, której celem jest walka przedstawicieli mieszkańców z Urzędem Miejskim o wprowadzenie wspólnego biletu Kolei Mazowieckich i ZTM rozpoczęła się w zeszłym roku. W skład komitetu weszła między innymi radna – Agnieszka Kubiak-Falęcka, która temat ten, poruszyła na sesji Rady Miejskiej w lutym – w 2014 roku.

Odpowiedź Przewodniczącego Rady Miejskiej – Krzysztofa Bisialskiego na wniosek radnej, dotyczący wystąpienia miasta do ZTM z prośbą o wstępną kalkulację przedłużenia strefy do Nowego Mazowieckiego zaskoczyła wszystkich i wywołała burzę wśród mieszkańców. Przewodniczący prośbę tę skwitował krótko: “Nie ma takiego zapotrzebowania, żeby wyłożyć 4 000 000 zł na podpisanie umowy, bo nam się to nie zwraca”.

Bisialski zwrócił wtedy również uwagę na to, że grupa ludzi podróżująca z Nowego Dworu do Warszawy jest bardzo mała. Nie był on jednak pewien, ile osób dojeżdża z naszego miasta do stolicy.

– Nie wiem, jakie grono ludzi jest, żeby im fundować bilety, ale na pewno nie jest to takie grono, żeby ludzie ci nie mieli pieniędzy na bilet – powiedział wówczas przewodniczący. Z przekonaniem mówił też, że każdego, kto dojeżdża do pracy – do Warszawy – stać na ten bilet i nie ma potrzeby “fundowania” go. Nie zwrócił on jednak uwagi na to, że codziennie do Warszawy dojeżdżają uczniowie uczęszczający do szkół średnich oraz studenci.

Co dalej?

Po burzliwej sesji rady miejskiej odbyło się wstępne spotkanie inicjatorów akcji “Wspólnie dla wspólnego biletu”. Omówiona została wtedy idea i harmonogram dalszych działań, mających na celu wprowadzenie Wspólnego Biletu do Nowego Dworu Mazowieckiego. Od tamtej pory, co jakiś czas na stacji PKP Nowy Dwór Mazowiecki zbierane są podpisy mieszkańców codziennie dojeżdżających do pracy, szkół oraz uczelni wyższych, którzy pozytywnie wypowiadają się o idei wspólnego biletu. Każdego dnia do siedziby spółki Koleje Mazowieckiego wpływają skargi pasażerów na tłok w pociągach łączących lotnisko Modlin z Warszawą, co wiąże się z tym, że zainteresowanie usługami przewoźnika jest bardzo duże.

– Czujemy się jak w puszce sardynek – zaznaczył jeden z podróżujących pociągami KM. Znalezienie dodatkowego taboru przez przewoźnika KM nie jest jednak łatwe.

Czy grono podróżnych jest rzeczywiście małe?

6 marca 2014 redakcja portalu Nowodworski24 przeprowadziła na peronach stacji Modlin i Nowy Dwór Mazowiecki eksperyment. Między godziną 6:00 a 7:00 rano odbyło się liczenie pasażerów, którzy podróżują pociągami KM do stolicy. Jaki był wynik? Badanie to wykazało, że w ciągu godziny do pociągu wsiadło 800 osób… Warto zaznaczyć, że pierwszy pociąg w kierunku Warszawy wyrusza z Modlina o godzinie 4:18, co wiąże się z jeszcze większą liczbą pasażerów.

Wspólny bilet jest już blisko…

W akcję pomocy we wprowadzenie wspólnego biletu włączył się wiceminister administracji i cyfryzacji – Jan Grabiec. Złożył on w sejmie projekt ustawy metropolitarnej, której celem jest zintegrowanie komunikacji i wprowadzenie wspólnego biletu dla wszystkich mieszkańców aglomeracji. Ustawa ta stała się faktem i – bez poprawek Senatu – została oddana do podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W czasie konferencji prasowej w Urzędzie m. st. Warszawy, w której wziął udział między innymi burmistrz Nowego Dworu – Jacek Kowalski, Grabiec podkreślił, że ustawa otwiera kolejną perspektywę przed polskimi samorządami oraz jest nowym rozwiązaniem dla komunikacji w miastach i wokół nich. Kowalski wstępnie wyraził zainteresowanie wprowadzeniem w życie ustawy i stworzenia Metropolii Warszawskiej, co wiąże się z tym, że już niebawem możemy pojechać do stolicy na wspólnym bilecie KM i ZTM.

Adam Balcerzak

Comments

comments

1 komentarz

  1. Nowodworzanin odpowiedz

    No to trzeba p.

    No to trzeba p. Bisialskiego w końcu odwołać – za antyobywatelską postawę oraz pyche, butę i arogancję (władzy)…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…