Trądzik u nastolatka

2022-02-01 3:41:45

Jedzenie a trądzik młodzieńczy

Ponad 80% nastolatków ma trądzik, więc jeśli twojemu nastolatkowi uda się przejść przez okres dojrzewania z nie więcej niż kilkoma wypryskami na skórze, będzie jednym z niewielu szczęśliwców. W przeciwieństwie do tego, w co wierzy większość ludzi, trądzik nie jest spowodowany przez czekoladę, smażone potrawy, cukierki, lub cokolwiek innego w zwykłej diecie nastolatka. Nie jest to wynik zaparć, ani nie jest to oznaką aktywności seksualnej lub jej braku. Zamiast tego, jest spowodowany zwiększonym poziomem pewnych hormonów, które stymulują gruczoły łojowe w skórze do zwiększenia produkcji sebum, tłustej wydzieliny, która nawilża i chroni skórę. Łój, wraz z odpadami komórek skóry i innymi zanieczyszczeniami, blokuje mieszki skórne, które mogą ulec infekcji lub zapaleniu. Wzrost produkcji łoju może wystąpić już 2 lata przed innymi oznakami dojrzewania, a chłopcy i dziewczęta już w wieku 9 lat mogą mieć nierówności skóry i rozszerzone pory, zwłaszcza w miejscach, gdzie gruczoły łojowe są liczne, takich jak okolice nosa i środek twarzy.

Leczenie trądziku

Trądzik często występuje rodzinnie. Większość przypadków jest łagodna, a pryszcze i wągry zwykle nie pozostawiają trwałych blizn, jeśli zmiany są pozostawione same sobie. Dostępne bez recepty płyny zawierające nadtlenek benzoilu mogą być pomocne w zapobieganiu drobnym wykwitom i łagodnemu lub umiarkowanemu trądzikowi. Pediatra lub dermatolog może przepisać leczenie cięższego lub uporczywego trądziku. Zdarza się, że niektóre dziewczyny z ciężkim lub uporczywym trądzikiem mają zaburzenia równowagi hormonalnej z nadmiarem męskich hormonów. Tłuste kremy i balsamy mogą blokować mieszki skórne i sprzyjać gromadzeniu się sebum. Nastolatki powinny unikać kosmetyków do skóry i włosów na bazie oleju i używać nieperfumowanych produktów na bazie wody.

Tabletki witaminowe, a trądzik

Dla nastolatka leczącego się na trądzik, suplementy witaminowe mogą być nie tylko niepotrzebne, ale i niebezpieczne. Niektóre leki na trądzik dostępne na receptę są oparte na witaminie A. Ta rozpuszczalna w tłuszczach witamina jest przechowywana w organizmie i może gromadzić się do poziomu toksycznego, jeśli jest spożywana w zbyt dużych ilościach. Jeśli nastolatek przyjmuje suplement witaminy A jednocześnie z doustnym leczeniem trądziku, należy porozmawiać z jego pediatrą i upewnić się, że nie spożywa on toksycznych ilości witaminy A, które mogą powodować bóle głowy, dalsze problemy ze skórą i włosami, a w ciężkich przypadkach – uszkodzenie wątroby i nerwów.

Oprócz tego lekarze zalecają preparaty zawierające cynk, witaminę PP oraz kwasy omega-3. Są to składniki, które mogą pomóc w regeneracji uszkodzonej skóry i poprawienie jej kondycji. Jednak jeżeli problemu skórne spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi suplementy witaminowe nie pomogą zwalczyć przyczyny. W takich przypadkach należy szukać punktu zapalnego i wprowadzic odpowiednia etrapię. Warto zwrócić się do dermatologa lub lekarza rodzinnego, który wykona niezbędne badania i dostosuje leczenie do indywidualnych potrzeb pacjenta.

To nie czekolada, to stres!

Chociaż nie ma udowodnionego związku między dietą a trądzikiem, to nie zaszkodzi unikać czekolady i słodkich lub tłustych pokarmów, jeśli nastolatek uważa, że wywołują zmiany. Rzeczywiście, może to być lepsze dla zdrowia. Dojrzewanie jest z natury stresującym czasem, a jeśli stres wyzwala trądzik u dziecka, środki, które pomogą jej kontrolować stres mogą również pomóc zmniejszyć ilość ognisk trądziku. Niektóre dziewczyny mają więcej pryszczy przed i w trakcie miesiączki. Jest to spowodowane zmianami w poziomie hormonów.

Czynniki wywołujące trądzik

Niewiele jest naukowych dowodów na wpływ żywności na trądzik, w tym czekolady. Jednak niektóre zmiany w diecie mogą być związane z fazą przedmiesiączkową u młodych kobiet lub innymi czynnikami stresogennymi, które mogą wywołać więcej pryszczy. U niektórych osób trądzik rozwija się po spożyciu pokarmów o wysokiej zawartości jodu. Ilość jodu, która wywoła trądzik jest wielokrotnie wyższa od normalnego poziomu w diecie. Nie ma wystarczająco dużo jodu w owocach morza i soli jodowanej, aby spowodować problemy skórne, ale trądzik został powiązany z wysokim poziomem jodu w kelp, ekstrakt z wodorostów czasami zawarte w napojach sportowych. Kilka leków może powodować trądzik. Młodzież w trakcie leczenia niektórymi sterydami, lekami przeciwpadaczkowymi lub litem powinna porozmawiać ze swoimi pediatrami o wpływie takich leków na skórę.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…