Facebook

Tak świętuje się raz na 1050 lat!

2016-04-28 12:00:29

Ulice rozbłysły barwnym korowodem, potem był pasjonujący wykład i oszałamiające przedstawienie, a wcześniej uroczysta Msza święta. Na koniec, obok uczniów rozbili obóz słowiańscy wojowie. Tak Twierdza Modlin świętowała 1050 rocznicę chrztu Polski.

Uroczyste obchody wydarzenia, które legło u podstaw polskiej państwowości, odbyły się w miniony czwartek, 21 kwietnia. Rozpoczęła je Msza święta, koncelebrowana w kaplicy św. Barbary pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji płockiej – ks. Mirosława Milewskiego.
Jako pieśń na wejście dziewczynki ze scholi zaintonowały “Rotę”, dumnie odśpiewaną przez zebranych, wśród których znaleźli się przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, oświatowych, duchowieństwa, służb mundurowych oraz licznie przybyli uczniowie Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy wraz ze swymi rodzicami i nauczycielami. Nie zabrakło również wielu innych parafian, pragnących uczestnictwem we Mszy świętej uczcić 1050 rocznicę chrztu Polski.

“Tu bije serce Polski”

Witając sufragana w progach kaplicy św. Barbary, proboszcz modlińskiej parafii – ks. kan. Janusz Nawrocki powiedział:
– Ta nasza kaplica nie ma nic ze starożytności, z dostojeństwa katedr w Gnieźnie i Poznaniu, gdzie przed tygodniem ksiądz biskup świętował tę rocznicę. Dla nas jednak – mieszkańców Twierdzy – to miejsce jest bardzo drogie. Stanowi świętą przestrzeń modlitwy, liturgii Mszy świętej i sprawowania sakramentów, w tym tego pierwszego, najważniejszego – sakramentu chrztu świętego. Cieszymy się, że tu, w naszej małej ojczyźnie, wraz z księdzem biskupem i pod jego przewodnictwem możemy dziś Panu Bogu dziękować za chrzest Mieszka i początki państwowości polskiej, że możemy dziękować za nasz chrzest, opisujący naszą, katolicką, chrześcijańską tożsamość.
– Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że tutaj jest nasza katedra. Tutaj bije serce naszego regionu, serce Polski – odpowiedział bp Milewski w przemówieniu powitalnym.
Podczas kazania odniósł się do faktu, iż chrzest Mieszka I legł u podstaw polskiej państwowości.
– Napisaliście na swoim zaproszeniu motto: “Tak Polska się zaczęła”. To jest prawda. Poprzez chrzest Mieszka I Polska się zaczęła. To Mieszko scementował naszą wspólnotę, bez jego decyzji o chrzcie nie byłoby Polski. Mamy to szczęście, że 1050 lat po tym niezwykłym wydarzeniu cały naród i rządzący wspólnie uczestniczą w rocznicy chrztu Polski – mówił płocki biskup pomocniczy.
Dziękował również za zaproszenie księdzu proboszczowi oraz dyrekcji, wszystkim pracownikom i uczniom Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy oraz ich rodzicom.
– Dziękuję, że poprzez to spotkanie pielęgnujecie pamięć historyczną i uczycie, jak kochać Boga i Ojczyznę – mówił bp. Milewski.

Słowiańscy wojowie i “Bogurodzica”

Po Mszy świętej zebrani udali się w barwnej procesji ulicami Modlina Twierdzy do siedziby Zespołu Szkół. Nowodworskie osiedle, udekorowane flagami polskimi, papieskimi i maryjnymi zajaśniało różnorodnością barw i rozbrzmiało dźwiękami “Bogurodzicy” oraz innych pieśni, przypominających, że świętujemy 1050 rocznicę chrztu księcia Polan.
Do marszu dołączyli również rekonstruktorzy historyczni w strojach uszytych na wzór ubrań z czasów Mieszka I. Dzierżąc w dłoniach repliki ówczesnej broni i mając odpowiedni fryzury wyglądali niczym prawdziwi słowiańscy wojowie!
Po dotarciu na miejsce wszyscy udali się do hali widowiskowo-sportowej modlińskiego Zespołu Szkół, w której przywitał ich gospodarz miejsca – dyrektor Zdzisław Szmytkowski. Zaprosił do wysłuchania prelekcji dr. Piotra Oleńczaka na temat społecznych i politycznych aspektów chrztu Polski. Jak w pasjonującym, a przy tym niezwykle klarownym wystąpieniu wykazał historyk, Kościół przyniósł Polsce kulturę. To dzięki niemu mamy stojące po dziś przepiękne zabytki kultury romańskiej. Wcześniej nie było nawet pisma. Co więcej, fakt, że Mieszko przyjął chrzest w obrządku łacińskim, sprawił, że znaleźliśmy się w rodzinie krajów Europy zachodniej.
– To dlatego jesteśmy dziś w Unii Europejskiej, a nie w Związku Białorusi i Rosji. To dlatego jako pierwsi wyrwaliśmy się obozu komunistycznego, bo w nim trzymano nas na siłę na Wschodzie, a my chcemy na Zachód – od tysiąca lat – mówił dr Oleńczak.

Tego jeszcze nie było!

Kolejnym punktem uroczystości było przedstawienie przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy. W oszałamiający, niezwykle profesjonalny sposób przedstawili życie codzienne przedchrześcijańskich Słowian oraz to, jak spędzali oni czas świąteczny.
Kulminacyjnym punktem spektaklu była inscenizacja chrztu Mieszka I. Takiego widowiska modlińska szkoła jeszcze nie widziała! Gra aktorska, kostiumy, choreografia, muzyka, efekty świetlne i dźwiękowe – wszystko było dopracowane do perfekcji! A ile działo się na tej scenie! Nie sposób było się nudzić! Młodzi aktorzy, niezależnie od wieku, wykazali się talentem, jakiego nie powstydziliby się nawet zawodowcy. Ogromne wyrazy uznania należą się wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniu przedstawienia.
Uroczystość zakończyła się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Magdaleny Tunkiewicz i Wojciecha Bardowskiego, po którym na obecnych, przede wszystkim najmłodszych, czekała jeszcze jedna atrakcja. Przed budynkiem rekonstruktorzy historyczni postawili… wioskę słowiańską. Młodsi i starsi mogli zapoznać się w niej ze strojami i uzbrojeniem, z jakiego korzystali wojowie w czasach Mieszka I. Oprócz tego lepiono piękne, gliniane naczynia, a miłośnicy muzyki mogli zadąć w prawdziwy, słowiański róg!

Tomasz Parciński

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…