Święta bez choinki?

2017-11-23 9:34:53

W lasach okalających Pomiechówek, Szczypiorno czy Janowo od kilku lat trwa walka o przetrwanie świerków. Niestety, w ostatnim czasie leśnicy zdają się przegrywać ją. Przystąpiono do sanitarnej wycinki chorych drzew. Na obrzeżach lasów zapłonęły stosy świerkowego suszu.

Jak nas informuje Nadleśnictwo Jabłonna, w ostatnich latach atakowane są drzewostany świerkowe położone w obrębie leśnym Pomiechówek. Zjawisko to odnotowywane zostało w leśnictwach Kolonia, Pomiechówek oraz Szczypiorno.

Drzewa zaatakowane zostały kornikiem drukarzem oraz czterooczakiem świerkowcem. Dotychczas pojawiający się posusz świerkowy w leśnictwach Kolonia i Pomiechówek pozyskiwany był cięciami sanitarnymi, które miało utrudnić lub wręcz uniemożliwić dalsze jego wydzielanie spowodowane rozmnażaniem się szkodników. Pomimo podejmowanych działań, w związku ze znacznym osłabieniem drzewostanów rębnych i bliskorębnych wydzielanie posuszu, czyli schnięcie drzew, nasiliło się.  W latach 2013/2014, w lasach Nadleśnictwa Jabłonna, odnotowano znaczne wahania wody gruntowej (początkowo podtopienie drzewostanów oraz dotkliwa susza w miesiącach letnich w kolejnych latach), co bardzo osłabiło starsze drzewostany. Ważne jednak, że pomimo złej kondycji dojrzałych drzewostanów występuje naturalne odnowienie tego gatunku.

Gwałtowne zamieranie świerków zauważalne jest w ostatnich latach na terenie całego kraju. Proces ten występuje głównie na siedliskach lasowych, na których doszło do niekorzystnego zjawiska wahania wód gruntowych. Na kondycję świerczyn wpłynęło ponadto zjawisko charakteryzujące się suchymi i ciepłymi zimami, które dla świerka, jako gatunku borealnego, jest niekorzystne i powoduje spadek kondycji drzewostanów.

Z nieoficjalnych informacji wiemy, iż tylko na terenie leśnictwa Pomiechówek wycinane jest ponad sześć hektarów świerka. Mniej, bo “zaledwie” półtora hektara, musi być zniszczone w okolicach Szczypiorna.

PK

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *