Świąteczne ciasta – w czym je upiec?

2017-12-18 5:28:10

Od niepamiętnych czasów, święta Bożego Narodzenia to czas spotkań z rodziną. Na wigilię i dwa dni świąt, każdy z nas zapewne przygotowuje wiele tradycyjnych dań i wypieków. W każdym domu używa się innych naczyń do wypiekania ciast. Warto jednak, w trakcie przedświątecznej gorączki posiadać naczynia, które nadadzą się do wielu wypieków.

 

 

Każdy z nas posiada różne formy i foremki, które stosuje się co roku na wigilię i poza sezonem świątecznym. Często są to zwykłe, niedrogie formy, które są od dawna w naszych kuchniach. Aby zapewnić sobie najlepszą jakość wypieków, warto odświeżyć kuchenne szafki i zainwestować w nowoczesne naczynia, które posłużą nam przez wiele lat.

Obecnie, wybór wśród form do pieczenia jest bardzo szeroki. W każdym lepszym sklepie możemy dostać formy blaszane, ceramiczne, metalowe lub porcelanowe w różnym rozmiarze. Producenci form i foremek wprowadzają coraz lepsze i bardziej wytrzymałe naczynia. Kwestia wyglądu również jest istotna – na rynku nie brakuje jednak ciekawych i kreatywnych ofert.

Pieczenie ciast jest z pozoru łatwą czynnością, jednak wiadomym jest fakt, iż przygotowujemy je na krótko przed wigilią, żeby na święta były świeże. Dlatego należy zadbać o to, by za pierwszym razem ciasta wyszły jak najlepiej. Odpowiednie formy do pieczenia odgrywają tu kluczową rolę.

Jak wybrać naczynia do pieczenia?

Ze względu na mnogość ofert, każdy z nas ma możliwość dopasować odpowiednią ilość naczyń według własnych potrzeb. Naczynia do pieczenia ciast stanowią obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni. Jeśli chcemy wybrać nowe formy do wypiekania, warto znać cechy popularniejszych marek.

Naczynia do wypiekania należy wybrać według poniższych kryteriów:

  • Rodzaj tworzywa – wyżej wspomniane: ceramika, porcelana, metal i stal, to najczęściej wykorzystywane tworzywa do wykonywania form do pieczenia. Tworzywo, wbrew pozorom, stanowi kluczowe kryterium podczas wybierania odpowiedniej formy. Metal i stal są bardziej wytrzymałe na temperaturę, jednak wiele osób z powodzeniem stosuje formy ceramiczne i porcelanowe. Ten drugi rodzaj form jest specjalnie wzmacniany, by nadać ceramice trwałości. Szkliwienie, specjalna powłoka grubsze ścianki, to cechy, jakie posiadają dobre naczynia porcelanowe/ ceramiczne do wypiekania ciast.
  • Rozmiar foremek powinien zostać wybrany według naszych upodobań. Wielkość ciasta, jakie chcemy upiec, musi być dopasowana do danej formy.
  • Kształty, to kryterium, o którym nie można zapomnieć. Święta Bożego Narodzenia to okazja, na którą można wykorzystać finezyjne kształty takie jak gwiazdki, choinki i podobne świąteczne wzory. W wielu domach wykorzystuje się również znane wszystkim keksówki, okrągłe naczynia do tart, kwadratowe czy prostokątne foremki. Przy kształtach, warto zwrócić uwagę na wysokość ścianek – do rodzaju i objętości ciasta powinniśmy dobrać foremki ze ściankami niższymi lub wyższymi.
  • Ilość naczyń to kwestia indywidualna. Jak wiadomo, naczynia do wypieków mogą służyć nam przez cały rok. Święta to czas, gdzie pieczemy większą ilość ciast. W tym celu można wybierać foremki różnej wysokości w wielu kształtach.
  • Dodatkowe elementy – każda linia naczyń jest zupełnie inna, przez co niektóre naczynia mogą posiadać dodatkowe części lub wbudowane elementy. Pokrywki, rączki i uchwyty, to podstawowe elementy dodatkowe, które nie znajdują się we wszystkich naczyniach. Są one jednak równie wygodne i prezencyjne.

Przykłady wysokiej jakości form i blach do pieczenia

Formy na ciasta mają różne kształty, rozmiary i kolory. Ze względu na ich popularność, obecnie możemy korzystać z produktów firm takich jak Emilie Henry, WMF, ASA (kolekcje 250°C Plus) naczynia do pieczenia Villeroy&Boch (Cooking Elements) w różnych odsłonach oraz Wedgwood czy Kaiser). Porcelanowe i ceramiczne naczynia do zapiekania są często bardziej estetyczne i można ich używać zarówno do pieczenia, jak i do serwowania ciast. Wymienione wyżej marki to producenci, którzy mogą zagwarantować najwyższą jakość – warto zobaczyć ich produkty w sklepie Mensa Hometylko tam znajdziesz ekskluzywne i piękne produkty do kuchni w jednym miejscu.

Warto również pamiętać, w czym można wyrobić ciasta i mieszać je. Wszelkie foremki do wykrawania czy ozdoby również powinny znaleźć się w naszej kuchni, powinny mieć wysoką jakość.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *