Facebook

Strażacy zapukają do Twoich drzwi

2017-06-01 10:40:36

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne prężnie działają na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego. Choć nie mają lekko, ciągle walczą o rozwój jednostki.

ADAM BALCERZAK

a.balcerzak@nowodworski.info

Ostatnie tygodnie dla wodnych strażaków nie były łatwe. Zostali oni bowiem brutalnie okradzeni i pozbawieni silnika do łodzi ratowniczej, bez którego nie są w stanie nieść pomocy na wodzie. Strażacy nie poddają się jednak i starają się, by jednostka prężnie się rozwijała.

Ponad 2 miesiące temu, rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na zakup Zestawu Ratownictwa Wodnego, w skład którego wchodzi skuter wodny z przyczepą oraz lekki samochód ratownictwa wodnego. Zbiórka środków finansowych odbywa się, podczas pikników i imprez, w których udział biorą druhowie z OSP RW, ale również, strażacy z zaplombowanymi puszkami, ubrani w czerwone polary z logiem straży, pukają do drzwi mieszkań prywatnych prosząc o wsparcie finansowe mieszkańców Modlina Twierdzy i Modlina Starego. Najbliższa zbiórka będzie miała miejsce w sobotę – 3 czerwca – przy basenie ćwiczebnym OSP RW przy Centrum Handlowym HIT. Mimo wątpliwości ludzi wrogo nastawionych do wodnych strażaków, jest to działanie w pełni legalne i słuszne.

– W założeniach naszego działania mamy zabezpieczać przeciwpożarowo rejon Modlina Twierdzy i Modlina Starego. Dlatego też zwróciliśmy się do mieszkańców tych osiedli o wsparcie naszej działalności. Posiadamy zgodę na zbiórkę publiczną o numerze 2017/1356/OR wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgoda pozwala na zbieranie środków finansowych na terenie całego kraju do końca tego roku. – informuje dh Marek Karpowicz z OSP RW.

Strażakom dotychczas udało się pozyskać promesę 50% kosztów zestawu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 17.000 złotych przekazał Wojewoda Mazowiecki.

– Wystosowaliśmy pisma do Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego oraz okolicznych firm. Wstępnie brakować będzie nam około 100 tysięcy złotych, które pozyskujemy na różne sposoby, w tym poprzez zbiórkę publiczną – mówi w rozmowie z naszą redakcją Karpowicz.

Zestaw Ratownictwa Wodnego służyć będzie do doraźnej pomocy osobom znajdującym się na terenach wodnych. W tym celu używany będzie skuter wodny. Do gaszenia niewielkich pożarów oraz jako pierwszy wyjazd w celach oceny sytuacji pożarowej, służyć będzie lekki samochód ratownictwa wodnego, na wyposażeniu którego będzie również sprzęt do pracy na wodzie.

Apelujemy więc, by nie żałować „złotówki” na ten cel. Pamiętajmy, że strażacy są dla nas. Być może kiedyś my będziemy potrzebować pomocy, a bez potrzebnego sprzętu nikt nie będzie w stanie nam jej udzielić. Wspierajmy więc!

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…