Facebook
STRAJK NAUCZYCIELI. Egzaminy się odbędą

2019-04-10 9:09:59

Nauczyciele rozpoczęli strajk. Nie wiadomo jak długo potrwa, ale egzaminy ósmoklasistów i gimnazjalne będą odbywać się według harmonogramu

W Nowym Dworze Maz. do strajku nie planowało przystąpić jedynie Publiczne Przedszkole nr 1. Natomiast w piątek 5 kwietnia dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Nowym Dworze Maz. opublikował komunikat, w którym poinformował, że w strajku nie będzie brać udziału przedszkole oraz żłobek. W gminie Pomiechówek do akcji nie dołączyło Publiczne Przedszkole “Pod Dębami”. W gminie Zakroczym za protestem były wszystkie trzy szkoły, podobnie w Czosnowie – wszystkie sześć placówek zadeklarowało przyłączenie do strajku. W Nasielsku przyłączyło się siedem placówek prowadzonych przez gminę, oprócz przedszkoli. Strajkują również prowadzone przez powiat nasielskie szkoły średnie: Zespół Szkół Ogólnokształcących oraz Zespół Szkół Zawodowych. Placówki w gminie Leoncin są podzielone; w jednej nauczyciele opowiedzieli się za strajkiem, w drugiej nie, a w trzeciej “wstrzymali się od głosu”.

Co z dziećmi?

W poniedziałek rano, mimo komunikatów publikowanych przez dyrektorów szkół i zapewnień samorządów o alternatywnych scenariuszach opieki nad uczniami w czasie trwania strajku, nie obyło się bez nieprzyjemnych dla rodziców sytuacji. – Zawiozłam dzieci do szkoły, bo gmina zapewniała, że zorganizuje uczniom opiekę w czasie strajku – mówi jedna z naszych Czytelniczek. – Niestety, odbiłam się od drzwi. Musiałam więc zabrać dzieci ze sobą do pracy.

W ubiegłym tygodniu włodarze zapewniali, że zobligowali dyrektorów placówek do zaplanowania scenariusza opieki dla uczniów, których rodzice nie będą w stanie zapewnić im opieki. Dużo mówiło się także o urlopie opiekuńczym na dzieci. Niestety w praktyce nie wygląda to tak łatwo. – Przez dwa dni mam opiekę dla dzieci, ale później już nie. W pracy nikt mi nie da z dnia na dzień urlopu, więc co mi pozostaje, wypowiedzenie umowy? – mówi kolejna Czytelniczka. – Nauczycielom za czas strajku zapłacą. Ciekawe czy mi też zapłacą jak mnie z pracy zwolnią? Szkoda, że to wszystko odbywa się kosztem nas i naszych dzieci.

Nowy Dwór zapewnia, że opieka dla dzieci jest. “(…) Strajk, jak do tej pory, dzięki zrozumieniu rodziców naszych pociech odbywa się bez żadnych problemów. Kilkoro dzieci, których rodzice nie mieli możliwości zatrzymać w domu, znalazły się pod dobrą opieką w szkołach i przedszkolach.” – napisał we wtorek (9.04) na swoim fanpage`u Burmistrz Jacek Kowalski. – (…) Rodzice, którzy nie będą mieli możliwości zaopiekowania się dziećmi, będą mogli skorzystać z przygotowanych przez nas możliwości. Oprócz niewielkiej liczby dzieci, która będzie mogła spędzić czas w świetlicach szkolnych, przygotowaliśmy projekcję filmów i zajęcia w Nowodworskim Ośrodku Kultury oraz zajęcia sportowe w hali i basenie w Nowodworskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Wszystkie chętne dzieci, wyposażone w stroje sportowe lub kostiumy na basen powinny udać się do swoich szkół, skąd będą mogły być odebrane przez instruktorów i nauczycieli. Co więcej, specjalnie w tych dniach oddziały dla dzieci Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej zmieniają godziny pracy. Wszystkie filie będą pracowały od godz. 8:00.”

Egzaminy zgodnie z planem

Największym problemem i wielką niewiadomą był przebieg egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty. Dyrektorzy szkół uspokajają i zapewniają, że odbędą się one planowo. Samorządowcy również uspokajają.  “Jutro zaczyna się trudny okres, zwłaszcza dla młodzieży kończącej ósme klasy i gimnazjum. Egzaminy wymagają dozoru nauczycieli, natomiast pozostałe dzieci, które mają w tym dniu wolne, a nie mogą zostać w domu, powinny znaleźć w szkole możliwość bezpiecznego spędzenia czasu. – informował we wtorek burmistrz Kowalski. – Chcę Państwa poinformować, że w naszym mieście egzaminy zostaną przeprowadzone zgodnie z harmonogramem i bez przeszkód. Wszystkie szkoły są przygotowane, a dyrektorzy zadbali o to, aby zdający mieli pełen komfort podczas testów.

Również w gminie Czosnów egzaminy odbędą się planowo. “W dniu 8 kwietnia 2019 r. odbyło się spotkanie Zespołu ds. sytuacji kryzysowej UG Czosnów z dyrektorami Szkół Podstawowych i Zespołów Szkół Publicznych w związku z rozpoczęciem strajku w sześciu placówkach. – poinformował za pośrednictwem strony internetowej Wójt Antoni Kręźlewicz. – (…) Mimo braków kadrowych (ze względu na niemal 100% udział w strajku nauczycieli w SP w Łomnie, SP w Cząstkowie Mazowieckim, ZS-P w Kaliszkach i Kazuniu Nowym) udało się zapewnić pełen skład Komisji Egzaminacyjnych we wszystkich szkołach. Dzięki zaangażowaniu się nauczycieli-emerytów i wolontariuszy, skutecznemu i szybkiemu działania władz samorządowych Gminy Czosnów i dyrektorów Szkół tak ważne dla uczniów i rodziców egzaminy zostaną przeprowadzone (…).”

Również dyrektor Gimnazjum w Pomiechówku Alfred Dzwonek zakomunikował, że egzaminy odbędą się w wyznaczonych przez OKE terminach.

“(…) Z uzyskanych dziś informacji wynika, że wszystkie szkoły na terenie Nasielska są przygotowane do przeprowadzenia egzaminów, co jest zasługą przede wszystkim dyrektorów, na których został przerzucony cały ciężar odpowiedzialności zarówno za bezpieczeństwo dzieci, jak i organizację egzaminów.” – poinformował również za pośrednictwem internetu Burmistrz Nasielska Bogdan Ruszkowski.

Do egzaminu przystąpią planowo także uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjnych w Nowym Dworze Mazowieckim, które podlega pod Starostwo Powiatowe.

Pensja za czas strajku

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o deklaracjach włodarzy, którzy zapewnili, że nie zmniejszą pensji nauczycielom za dni strajku. Taką informację wystosował m.in. Starosta Krzysztof Kapusta, a Burmistrz Zakroczymia Artur Ciecierski zapowiedział, że znalazł już sposób, aby nauczyciele nie stracili. Natomiast w poniedziałek burmistrz Nasielska zapowiedział “Informuję, że podtrzymuję stanowisko prawne w kwestii wypłaty wynagrodzenia nauczycielom za czas strajku, tj. nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia za dni strajku, a wynagrodzenie otrzymane z góry mają obowiązek zwrócić. Jednocześnie informuję, że popieram postulaty nauczycieli z uwagi na niedofinansowanie oświaty.(…).

M.A.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *