Stracili dach nad głową

2018-07-02 3:23:27

1 lipca około godziny 11:00 przed południem do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie o pożarze opuszczonego budynku – pustostanu w miejscowości Nowe Pieścirogi, gmina Nasielsk. Po dojechaniu na miejsce służb okazało się jednak, że płonie wielorodzinny budynek mieszkalny.

Płonął wielorodzinny budynek mieszkalny o długości około 50 metrów i szerokości 10 metrów. Pożarem objęte było 75 % powierzchni budynku, w tym dach. Przed przybyciem straży pożarnej wszyscy mieszkańcy budynku ewakuowali się samodzielnie na zewnątrz. Pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał z uwagi na fakt, że wewnętrzna konstrukcja budynku wykonana była w dużej części z elementów drewnianych, ze ściankami działowymi wypełnionymi słomą, trzciną, trocinami itp. Wobec rozmiarów pożaru oraz intensywnego zadymienia, podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców sąsiednich budynków komunalnych. Ponadto niezbędne było zadysponowanie dodatkowych sił i i środków, w tym cysterny z wodą, a także oficera operacyjnego, który pełnił dyżur.

Akcja gaśnicza trwała blisko 8 godzin, podano 10 prądów wody i zużyto ok. 70 m3 wody, którą dowożono z hydrantów. Wskutek pożaru żaden z mieszkańców budynku nie doznał na szczęście żadnych obrażeń. Natomiast budynek uległ całkowitemu zniszczeniu, wobec czego konieczne było wezwanie właściwych służb i podmiotów w celu zorganizowania pomocy ewakuowanym rodzinom.

W działaniach brało 13 samochodów pożarniczych, 55 strażaków PSP i OSP, wspomaganych przez 2 załogi Policji, Pogotowie Ratunkowe oraz Pogotowie Energetyczne.

W związku z pożarem, pogorzelcom zorganizowano pomoc przy zaangażowaniu Wydziału Zarządzania Kryzysowego oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z Nasielska. Rozpoczęta została zbiórka artykułów pierwszej potrzeby: ubrania, bielizna, buty, pościel, koce, ręczniki, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, chemia, jedzenie innych materiałów, potrzebnych do codziennego funkcjonowania. Dary można składać w budynku OSP Nasielsk w następujących godzinach: poniedziałek: 14:00 – 18:00, wtorek-czwartek: 16:00-19:00, piątek 16:00-17:00.

Rozmiary ubrań i butów przedstawiają się następująco:

kobieta: rozmiar buta 40, rozmiar ubrań L

mężczyzna: rozmiar buta 45, rozmiar ubrań XXL

mężczyzna: rozmiar buta 45-46, rozmiar ubrań L-XL

kobieta: rozmiar buta 39, rozmiar ubrań M

kobieta: rozmiar buta 39, rozmiar ubrań 164

kobieta: rozmiar buta 39, rozmiar ubrań M

kobieta: rozmiar buta 39-40, rozmiar ubrań 36

dziewczynka 4 latka

chłopczyk 6 lat

kobieta: rozmiar buta 39, rozmiar ubrań M

kobieta: rozmiar buta 39-40, rozmiar ubrań M-L

mężczyzna: rozmiar buta 43, rozmiar ubrań L-XL

mężczyzna: rozmiar buta 43, rozmiar ubrań L-XL

Podajemy również bezpośredni kontakt do pani Moniki Nojbert – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nasielsku, która zna więcej szczegółów odnośnie osób: 604 171 105

KP PSP/AB

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *