Spotkali się… 50 lat po maturze

2023-07-12 6:50:59

Technikum Chemiczne w Nowym Dworze Mazowieckim powstało w 1965 roku dla uczczenia 1000-lecia Państwa Polskiego. Trzy lata później Jednostka Wojskowa 1021 z Nowego Dworu Mazowieckiego ufundowała szkole sztandar, a placówka otrzymała imię por. Władysława Jakubowskiego

Ta nowoczesna jak na tamte czasy szkoła kształciła m.in. kadry dla Zakładów Chemii Gospodarczej „POLLENA”, produkującego środki czystości. Był to na ówczesne czasy bardzo nowoczesny zakład. Pracownicy „POLLENY” byli również nauczycielami w technikum i prowadzili warsztaty przy szkole. Technikum Chemiczne wykształciło wielu wybitnych specjalistów, którzy po ukończeniu studiów byli cenionymi pracownikami w kraju i za granicą. Więzi niektórych roczników zostały do dziś. Maturzyści z 1973 roku są tego najlepszym przykładem. Pierwszy zjazd szkolny odbył się w 1993 roku, 20 lat po maturze, na który zjechali się absolwenci z całego świata.

Jego pomysłodawczyniami i organizatorkami były dwie absolwentki technikum Barbara Koszałkowska i Urszula Baranowska. I robią to nadal, z pomocą kolegów i koleżanek ze szkoły.

Mundurek szkolny pamiętają do dziś

Tym razem spotkali się w Domu Bankietowym Relax w Nowym Dworze Mazowieckim, 1 lipca 2023 roku w 50. rocznicę matury. Sala została udekorowana pamiątkowymi zdjęciami z czasów szkolnych, na których każdy mógł się odnaleźć, odbyła się projekcja filmów z poprzednich spotkań rocznicowych. Relacje i przyjaźnie zostały do dziś, a po tylu latach było co wspominać. Wielu z mieszka do dziś w Nowym Dworze, ale patrząc na nich trudno uwierzyć, że 50 lat temu opuścili muru szkoły średniej! – W szkole nosiliśmy mundurki szkolne, wówczas nie bardzo lubiane, ale teraz każdy mógł zaprezentować się w szkolnej marynarce. Do dziś zachował się tylko jeden i zawsze jest atrakcją każdego spotkania po latach. Choć wiele osób z niego „wyrosło”, wszyscy chcą go przymierzyć – mówi nam Grażyna Karwacka-Jarząbek, która wraz z siostrą-bliźniaczką Anną Madejską jest absolwentką technikum.

Czas zmienił Technikum, ale nie ich wspomnienia

Spotkania absolwentów szkół mają wyjątkową wartość, ponieważ dają możliwość spotkania starych znajomych, wspomnienia dawnych czasów i podzielenia się tym, co każdy z absolwentów osiągnął przez lata. Jest to również okazja do świętowania ważnej rocznicy i uczczenia szkoły, która odegrała istotną rolę w życiu uczniów. Tego Technikum już nie ma, zmieniły się kierunki nauczania, szkoła kształci następne pokolenia informatyków, specjalistów budownictwa czy reklamy. Technikum nie ma, ale wartość i znaczenie tamtej szkoły pozostają w sercach absolwentów i w ich wspomnieniach.

Marzena Dobraczyńska

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *