Sposoby na zatkane uszy przy zatokach

2017-12-14 3:56:00

Wraz z rozpoczęciem okresu jesienno-zimowego i spadkiem temperatur za oknem, wielu z nas dotyka niezwykle uciążliwa dolegliwość zapalenia zatok. Objawy tej choroby to głównie katar, migrenowy ból głowy czy zatkany nos. Bardzo częstym i szczególnie uciążliwym zjawiskiem są także zatkane uszy przy zatokach. Jak poradzić sobie z tym problemem? Dowiedz się, dlaczego uszy zatykają się przy zapaleniu zatok i jak przeciwstawić się tej kłopotliwej dolegliwości.

Zatoki a zatkane uszy – jaki to ma związek?

Zapalenie zatok swą przyczynę ma najczęściej w niedrożnych drogach oddechowych. Obrzęk nosa w konsekwencji może prowadzić właśnie do zatkanych uszu, z uwagi na bezpośrednie połączenie ucha i górnych dróg oddechowych. Obrzęk nosa obejmuje często trąbkę Eustachiusza, przez co mamy wrażenie, że nasze uszy są zatkane i znacznie gorzej słyszymy, nie mówiąc już o tym, że uczucie zatkanego ucha jest bardzo niekomfortowe.
W tej sytuacji nie powinien dziwić fakt, że pierwszym krokiem, jaki należy podjąć w walce z zatkanymi uszami przy zatokach, jest udrożnienie dróg oddechowych. W tym celu możemy sięgnąć zarówno po domowe metody, jak i środki farmakologiczne, dostępne w aptekach. Dowiedz się więcej na http://zamiastl4.pl/niechciana-cisza-czyli-zatkane-uszy-przy-zatokach/.

Domowe sposoby i leki na zatoki

Jednym ze sposobów na zatkane uszy od zatok jest wykonywanie płukanek nosa za pomocą specjalnie zakupionej butelki do irygacji. Czynność ta polega na wlaniu do nosa roztworu ciepłej wody i substancji dołączonej do butelki. Ciecz wlewamy jedną dziurką i wypuszczamy drugą. Zabieg ten należy powtarzać kilka razy dziennie. Drugim domowym sposobem na udrożnienie zatok są inhalacje. Aby przyniosły zamierzony efekt, najlepiej do wrzącej wody dodać kilka kropel olejku miętowego oraz zioła lub sól kuchenną. Tak przygotowany napar należy wdychać przez kilka minut. Warto nałożyć na głowę ręcznik, by nie ulatniały się opary. Więcej informacji znajdziesz, czytając artykuły o zapaleniu ucha.
Jeśli domowe sposoby zawiodły, zawsze możemy skorzystać z dostępnych w aptece środków, takich jak krople do nosa czy spraye, które działają domiejscowo, rozrzedzając wydzielinę. Jeśli po tygodniu nie widać poprawy, należy udać się do specjalisty.
Zatkane ucho przy zatokach może być niezwykle irytującym uczuciem, przez co wielu z nas próbuje różnych – często niewskazanych – metod. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wkładać niczego do ucha (patyczki kosmetyczne itp.) ani wlewać żadnych tworzonych na własną rękę roztworów. Znacznie bezpieczniejsze będą specjalistyczne krople do uszu, które pozwolą rozpuścić zalegającą woskowinę. Nie należy również dopuszczać do przeziębienia uszu, chroniąc je przed zimnem i wiatrem. Więcej profesjonalnych porad zdrowotnych znajdziesz na portalu ZamiastL4.

Comments

comments

1 komentarz

  1. michalina odpowiedz

    Mnie po zapaleniu zatok pozostał problem z nadmiernym gromadzeniem się woskowiny w uszach. Nie wiem czy to może mieć jakiś związek, ale tak było. Wystarczyło kilka tygodni z zielonym fonixem, który bardzo dobrze rozpuszcza zalegającą woskowinę i po problemie. Będę go teraz używać przez dłuższy czas, żeby dolegliwości nie wróciły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *