Facebook
Smoczek dynamiczny — czy warto go kupić dla dziecka?

2022-11-24 12:49:40
Skompletowanie niemowlęcej wyprawki to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Jednym z jej ważniejszych elementów jest smoczek. To gadżet uwielbiany przez dzieci, ale też wyjątkowo przydatny dla rodziców. Warto wiedzieć jaki smoczek wybrać.

Kiedy dać dziecku smoczek?

Podejmując decyzje o rozpoczęciu korzystania ze smoczka, powinniśmy się przede wszystkim kierować potrzebami naszymi i dziecka — to rodzic decyduje czy i kiedy podać go maluchowi. Specjaliści radzą, aby smoczek wprowadzać stopniowo i nie wcześniej, niż po 1. miesiącu życia. Decydując się na ten krok nasz niemowlak, powinien mieć już wyrobiony odruch ssania. Prawidłowo wprowadzony smoczek nie powinien wpływać negatywnie na rozwój zgryzu, ani zaburzać procesu karmienia piersią.

Dlaczego smoczek dynamiczny to dobry wybór?

Smoczki dynamiczne zostały stworzone na podstawie rekomendacji neurologopedów, na wzór prawdziwej brodawki sutkowej. Właściwie zaprojektowany smoczek tego typu powinien uwzględniać w konstrukcji smoczka takie czynniki, jak kształt brodawki sutkowej, jej dynamikę, oraz rytm ssania dziecka. To, co odróżnia smoczki dynamiczne od innych typów to konstrukcja silikonu. Standardowo ma on jednorodną strukturę, czyli taką samą grubość na całej długości. Smoczki dynamiczne zbudowane są z niejednorodnych warstw silikonu, grubą i twardą podstawę oraz cienką i miękką końcówkę. Dzięki czemu na wzór sutka silikon podczas naprzemiennie wydłuża się i kurczy w buzi malucha. Jest to duży plus zwłaszcza dla dzieci przyzwyczajonych do karmienia piersią, taki smoczek jest dla nich nie tylko komfortowy w użytku, ale też daje poczucie bezpieczeństwa podobne do tego gdy są przystawione do piersi mamy. Dodatkowo taka budowa smoczka powinna pobudzać dziecko do aktywnego ssania co, wspiera prawidłowego rozwoju mowy dziecka. Smoczki dynamiczne dzięki swojej budowie pozwalają zachować odpowiednią koordynację ssania z procesem połykania i swobodnego oddychania, równocześnie pobudzając rozwój układu oddechowego niemowlaka.

Bezpieczne używanie smoczka

Jeśli smoczek dynamiczny to odpowiedni wybór dla naszego dziecka, pora dokonać zakupy. Szeroki wybór smoczków dynamicznych wysokiej jakości znajdziemy wpisując w google np. lovi smoczki. Wybierając odpowiedni smoczek, należy pamiętać o tym, aby był on bezpieczny dla naszego maluszka, należy więc zwracać uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa, oznaczające czy dany produkt spełnia normy dopuszczenia produktów do styczności ze dziecięcą śliną.

Nie mniej ważny od wyboru właściwego smoczka jest sposób jego użytkowania. Przede wszystkim przed pierwszym użyciem smoczek należy wyparzyć. W takcie użytkowania warto wyparzać do cyklicznie, przynajmniej raz dziennie, ale też przy każdym zabrudzeniu. Wyparzyć smoczek w bezpieczny sposób możemy na kilka sposobów:

  • gotowanie lub zanurzenie we wrzątku przez 5 minut;
  • wyparzanie w kuchence mikrofalowej;
  • użycie sterylizatora UV lub parowego do smoczków;
  • użycie dezynfekujących tabletek do smoczków.

Dodatkowo warto wymieniać smoczek zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj raz na kilka tygodni. Obligatoryjnie zawsze wymieniamy smaczek gdy dojdzie do jego uszkodzenia. Nie mniej istotne jest jego odpowiednie przechowywanie. Smoczek gdy nie jest w użyciu, powinien być przechowywanym specjalnym pojemniku. Z łatwością znajdziemy odpowiedni w sklepach internetowych na przykład pod hasłem: lovi smoczki pojemnik.

– Artykuł sponsorowany

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *