Serwis wózków widłowych – czy to naprawdę się opłaca?
2019-05-10 8:02:21
Serwisy wózków widłowych a przepisy prawne
Właściciele wózków widłowych nie są zobowiązani do korzystania z usług serwisów wózków widłowych. Jednak, co wynika z przepisów polskiego prawa, mają oni obowiązek kontrolowania stanu technicznego pojazdu poprzez regularne wykonywanie przeglądów. Obowiązek ten dotyczy wszystkich urządzeń transportu bliskiego a jego treść zawarta została w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki społecznej z dnia 29.10.2003 w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego.
Według wspomnianego dokumentu właściciele urządzeń transportu bliskiego powinni dopilnować, aby ich pojazdy przechodziły regularne przeglądy i kontrole, zgodnie z formą dozoru pod jaki podlegają. Przeglądy tego typu urządzeń powinny się odbywać co:
- 30 dni – w przypadku pojazdów o pełnym dozorze technicznym;
- 60 dni – w przypadku pojazdów o ograniczonym dozorze technicznym.
Które pojazdy posiadają pełny, a które ograniczony dozór techniczny?
Wózki widłowe zostały objęte dozorem technicznym w 2002 roku. Większość z nich posiada pełny dozór techniczny. Są to między innymi:
- wózki jezdniowe z wysięgnikiem;
- wózki jezdniowe z ładunkiem unoszonym przez osobę obsługującą;
- wózki jezdniowe z mechanicznym napędem podnoszenia z fotelem lub podestem dla operatora.
Oznacza to, że pełnym dozorem technicznym objęte są zarówno ładowarki teleskopowe, jak i wózki widłowe wysokiego składowania oraz tradycyjne wózki czołowe.
Z kolei, ograniczony dozór techniczny dotyczy tylko i wyłącznie jednej kategorii urządzeń i są to wózki jezdniowe podnośnikowe, prowadzone przez operatora spoza pojazdu lub zdalnie sterowane – czyli takie jak tu wózki paletowe elektryczne.
Kto może wykonywać przeglądy wózków widłowych?
Zastanawiając się, kto może wykonywać przeglądy wózków widłowych przechodzimy niejako do sedna tematu. Okresowe przeglądy wózków widłowych oraz doraźne badania (np. stwierdzające czy wózek jest zdatny do eksploatacji po usunięciu usterki, wykonują inspektorzy Urzędu Dozoru Technicznego.
Jednak za przeglądy konserwacyjne w pełni odpowiadają konserwatorzy wózków widłowych. I tu pojawiają się dwie dostępne opcje:
- powierzenie kondycji technicznej wózka serwisowi wózków widłowych;
- samodzielne zatrudnienie/wyszkolenie pracownika na stanowisko konserwatora wózków widłowych.
Obydwa rozwiązania niosą ze sobą zarówno wymierne korzyści, jak i konkretne minusy. Sprawdźcie co opłaca się bardziej!
Serwis wózków widłowych czy konserwator?
Chcesz wiedzieć czy opłaca Ci się korzystać z usług serwisu wózków widłowych? Musisz zatem wiedzieć na jakiej zasadzie działają tego typu serwisy oraz co proponują.
Wybierając opcję korzystania z usług serwisu wózków widłowych, należy oczywiście liczyć się z kosztami. Stawki ustalane są indywidualnie przez każdy serwis i zależą od wielu czynników, m.in. zakresu świadczonej pomocy, ilości i częstotliwości świadczonych usług itp.
Jednak tak samo kosztowna (lub nawet bardziej) może okazać się opcja zatrudnienia i przeszkolenia dodatkowego pracownika na stanowisko osoby pełniącej obowiązki konserwatora w firmie. Należy tutaj uwzględnić zarówno wydatki na kurs konserwatorski (ok. 3 tysiące złotych), jak i stałą pensję dla pracownika.
Co ważne, każdy profesjonalny serwis wózków widłowych posiada bogate zaplecze, wyposażone w odpowiedni sprzęt, narzędzie i inne urządzenia mogące posłużyć nie tylko do przeprowadzenia przeglądu wózka, ale także do naprawy ewentualnej usterki itp. Właśnie dlatego, zatrudnienie samodzielnego pracownika na to stanowisko może okazać się złudną oszczędnością, gdyż trzeba będzie zainwestować także w liczny niezbędny sprzęt, z którego mógłby korzystać. Do tego, co w przypadku, gdy w trakcie naprawy czy usuwania awarii potrzebna będzie większa liczba osób do pomocy? Serwisy wózków widłowych zatrudniają większą liczbę przeszkolonych pracowników, którzy znają się dokładnie na budowie wózków, mają niezbędne narzędzia i sprzęt oraz zaplecze do wykonywania napraw.
Ponadto większość z serwisów wózków widłowych posiada sprzęt zastępczy, który jest w stanie zaoferować klientowi, w momencie gdy zaplanowana jest renowacja sprzętu lub usunięcie usterki przedłuża się w czasie.
Zapewne sądzicie, iż pracownik bezpośrednio na miejscu jest znacznie lepszy i może zdiagnozować problem szybciej niż zewnętrzny serwis. Pogotowie serwisowe (takie jak np. oferuje profesjonalny serwis Toyota-Widłowe, którego szczegółową ofertę znajdziesz tutaj) może być na miejscu awarii wózka widłowego do 24 h po wezwaniu!
Co jeszcze może zaoferować serwis wózków widłowych?
Przede wszystkim wybór serwisu wózków widłowych jest korzystny ze względu na możliwości, jakie on posiada. Mowa tu głównie o dostępie do markowych części zamiennych (czy to dostępnych od ręki w magazynach, czy na zamówienie – w zależności czy jest to serwis bezpośrednio powiązany z danym dealerem marki czy samodzielny).
Ponadto większość z serwisów wózków widłowych posiada dostępną usługę renowacji używanych wózków widłowych, czy regeneracji zawieszeń oraz masztów.
Serwisanci zajmują się również montażem instalacji gazowych w wózkach spalinowych oraz szybką i efektywną wymianą opon w wózkach widłowych.
Serwis wózków widłowych – to się opłaca!
Podsumowując, korzystanie z usług serwisów wózków widłowych jest opłacalne pod wieloma względami – głównie biorąc pod uwagę:
- doświadczenie i kwalifikacje zatrudnianych pracowników,
- zaplecze techniczne wraz z narzędziami oraz kosztowną aparaturą;
- łatwy i szybki dostęp do części zamiennych,
- szeroki zakres świadczonych usług (renowacja, montaż butli, naprawa),
- przeprowadzanie przeglądów;
- możliwość udostępnienia sprzętu zamiennego,
- wystawienie gwarancji na naprawiany sprzęt.
Jeśli masz możliwość, wybieraj zawsze serwis powiązany bezpośrednio z dealerem marki, np. tutaj dla wózków widłowych Manitou.