Rozważania o losie manekinów

2017-11-28 8:31:09

Manekiny bardzo często są odgrodzone od świata wystawowymi szybami. Nieraz ubiera się nie w ubrania od najdroższych projektantów. Niektóre z nich prowadzą zaciekłe boje o kanony piękna oraz ogłaszają zmiany społeczne. Natomiast inne manekiny tylko pozornie milczą. Zostały stworzone na obraz i podobieństwo człowieka. Manekiny, chociaż są jedynie sztucznymi kukłami, potrafią powiedzieć o nas dużo więcej, niż moglibyśmy się spodziewać.

Nietypowy manekin

Na witrynie sklepu ślubnego La Popular, który mieści się w meksykańskim mieście Chihuahua, od więcej niż osiemdziesięciu lat, stoi i spogląda na przechodniów bardzo nietypowy manekin. Jest ubrany w białą suknię i welon. Nazywa się La Pascualita. Ludzie otaczają ją czcią. Wiąże się z nią również pewna legenda. Mieszkańcy miasta mówią, że panna młoda, to tak naprawdę zabalsamowana córka właścicielki salonu. Mówi się, że ona umarła podczas ślubu z powodu ukąszenia przez pająka-czarną wdowę. Pewnie to tylko bajki, ale mimo to wygląd tego manekina jest naprawdę przerażający. Jej dłonie są łudząco podobne do tych ludzkich. Posiadają wszystkie linie życia oraz zgięcia palców. Co więcej, jej ubranie mogą zmieniać tylko dwie osoby z całej grupy pracowników. W dodatku muszą to robić za zamkniętymi drzwiami. Wydaje Ci się to dziwne? To jeszcze bardziej zaskoczy Cię fakt, że niektórzy klienci modlą się do tej nietypowej panny młodej lub zostawiają dla niej pod szybą zapalone świecie.

Człowiek w wersji 2.0

Historia ta przypomina, w jakim celu właściwie został stworzony manekin. Miał być taki jak ludzie, jednak trochę lepszy. Pierwsze tego typu kukły pochodzą już z czasów starożytnego Egiptu. Stosowane były przez najbogatszych ludzi do przekazywania trendów modowych zza granicy. Swojego manekina Tutanchamon wziął ze sobą nawet do grobu. Od czasów faraonów, dzięki wynalezieniu nowoczesnego manekina krawieckiego przez Alexisa Lavigne, aż do dzisiejsze manekiny, które przypominają roboty-lalki, manekiny zmieniały się jak w kalejdoskopie. Manekiny posiadały mechaniczne oczy oraz rzeczywiste zęby, usuwano im sutki, farbowano włosy, a następnie wszystko robiono jeszcze w inny sposób. Pojawiły się rzeczywiste kształty, a zaraz później futurystyczne.

Twarz manekina

Na pierwszy ogień poszły twarze. Jednak po jakimś czasie przestały być aż tak istotne. Twórcy, postępując w zgodzie z obowiązującymi wtedy trendami społecznymi, zadbali również o estetyczny wygląd całej sylwetki. Odchudzono im nogi, a później postawiono na trochę bardziej wysportowaną sylwetkę. Jednak obecnie manekiny przybierają coraz mniej realne kształty.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *