Facebook

Rośnie lotnisko w Modlinie. 50 mln złotych i 50 tras

2017-06-27 5:03:07

Port lotniczy w Modlinie czeka rozbudowa. Inwestycja za 50 mln złotych rozpocznie się jeszcze w tym roku. Poza tym z lotniska będzie można polecieć w 50 kierunkach.  

Lotnisko w Modlinie pęka w szwach. Wystarczy spojrzeć na liczby: w 2014 roku obsłużyło 1,7 mln pasażerów, a w 2016 – prawie 2,9 mln.  Więcej pasażerów obsługują jedynie porty w Gdańsku, Krakowie i na warszawskim Okęciu. 

Jaki jest powód tak szybkiego wzrostu? To przede wszystkim coraz gęstsza siatka połączeń taniego irlandzkiego przewoźnika – Ryanair. Jeszcze dwa lata temu ta niskokosztowa linia obsługiwała 36 tras, a rok temu – 44. W 2017 roku ma ich być ponad 50.

Do letniej siatki połączeń dołączyły atrakcyjne kierunki urlopowe: Cagliari, Faro oraz Neapol; do zimowej dołączą zaś: Baden-Baden, Ejlat, Memmingen, Sewilla oraz Wenecja.

W związku z tym w 2017 r. port lotniczy Modlin planuje obsłużyć prawie 3 mln pasażerów, a władze lotniska zapowiadają rozbudowę terminalu. Prace zaczną się jeszcze w tym roku i potrwają 18 miesięcy. Modernizacja obecnej hali będzie kosztować 50 mln złotych, a dodatkowe 10 mln zostanie przeznaczonych na ulepszenie dróg kołowania dla samolotów.

Kluczowa jest również kwestia przyśpieszenia prac związanych z połączeniem lotniska z Warszawą. Na razie jednak nie jest znany termin budowy pięciokilometrowego odcinka, który połączy Modlin z stolicą.

TH / Ryanair / fot. modlinairport.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…