“Rajd dla Życia” gościł na ziemi nowodworskiej

2017-07-10 10:28:33

5 i 6 lipca gościli na naszej, nowodworskiej, ziemi, rajdowcy – rowerzyści, którzy uczestniczą w Rajdzie dla Życia. To już 8. edycja tego pięknego rajdu, promującego życie od poczęcia do naturalnej śmierci.

Jego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Za pomysłodawcę rajdu uznawany jest biskup ełcki ks. Jerzy Mazur. Jak mówiła jedna z uczestniczek rajdu:

– Jedziemy, aby dać świadectwo o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci i zachęcamy do modlitwy w obronie nienarodzonych dzieci.

Rajd nie jest imprezą sportową, jest jedną z form pielgrzymowania i modlitwy, która jest ofiarowywana w intencji ochrony życia w każdym jego stadium. Największy nacisk położony jest na problem związany z obroną życia najmłodszych, w tym i tych jeszcze nienarodzonych.

Uczestnicy rajdu posiadają wiele ciekawych materiałów dotyczących tego skomplikowanego, szczególnie w czasach dzisiejszych, problemu. Chętnie rozmawiają na ten temat ze spotkanymi w drodze ludźmi, przekazują im posiadane materiały i zachęcają do włączenia się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego oraz modlitwę. Sami też się modlą, odwiedzając napotkane na swojej trasie świątynie i miejsca kultu.

Kiedy pielgrzymi zbliżali się do nasielskiego kościoła parafialnego pw. Św. Wojciecha, wyjechał po nich do Strzegocina ks. prefekt Grzegorz Ostrowski. Pokonał on z nimi na rowerze odcinek Rostkowo – Modlin Stary. Ziemia nowodworska powitała uczestników rajdu chłodem i deszczem, ale te niedogodności, nie wpłynęły negatywnie na nastrój uczestników pielgrzymki.

W nasielskiej świątyni, jeszcze raz serdecznie powitał uczestników rajdu, w imieniu własnym i kapłanów parafii, ks. Prefekt i podzielił się z nimi wiedzą na temat parafii i kościoła parafialnego. Następnie goście spożyli obiad w budynku parafialnym, krótko odpoczęli i udali się w dalszą drogę. Przed wyjazdem, dzięki staraniom operatywnego kierownika Wydziału Administracji Urzędu Miejskiego – Krzysztofa Milera – udało się dostarczyć i przekazać gościom ziemi nasielskiej drobne upominki, wśród których były płyty z pieśniami wykonywanymi przez nasielski chór parafialny “Lira”.

Następnie uczestnicy rajdu, jadąc przez Pomiechówek, dotarli do kościoła parafialnego w Modlinie. Tu uczestniczyli wspólnie z parafialną wspólnotą w Eucharystii. Modlin był dla nich miejscem nocnego odpoczynku.

Rano rozpoczęli kolejny etap rajdu: Modlin – Łowicz. Rowerowy Rajd dla Życia składał się w tym roku z dwóch grup. Miejscem docelowym, do którego jechały obydwie grupy rowerowych pielgrzymów, była Łódź. To kojarzy się z tegorocznym hasłem Rajdu: “Kierunek Łódź Piotrowa”. Obydwie grupy przejechały łącznie 1100 km.

Pierwsza rajdowa grupa wystartowała z Oświęcimia, druga z Gdańska. W grupie oświęcimskiej jechało rowerami 15 osób, w grupie gdańskiej 12. Każdej z grup towarzyszyły po 4 osoby zajmujące się logistyką. Brały one także udział w realizowaniu pielgrzymich zadań – w modlitwie.

Jeden jeszcze aspekt rowerowej pielgrzymki dla życia był ważny dla grupy “gdańskiej”. 4 lipca odwiedzili oni bowiem Rostkowo. Miejscowość ta związana jest ze świętym Stanisławem Kostką. Jest to patron organizatora rowerowej pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieżowego. Samej pielgrzymce patronowała też błogosławiona Karolina Kuzkówna. Jej relikwie obydwie grupy miały ze sobą.

Andrzej Zawadzki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…