Facebook
Raggabarabanda 10 lat w grze!

2022-02-09 12:47:41

Dokładnie 10 lat temu na początku lutego przecięły się drogi czterech ludzi z Nasielska. Ludzi, którzy mieli jedną wspólną pasję – muzyka

Każdy z nich miał już doświadczenie w graniu: Radosław Wierzbicki – grał na klawiszach w zespole “Dropsy”. Tomasz Suwiński – był basistą zespołów “Lockhead” i “All My Heroes”. Paweł Zakrzewski – perkusista zespołów “Raven”, “HeyDay” i “Lockhead”. Dawid Domała – członek ekipy hip-hopowej “Bielizna Skład” znany także lokalnej publiczności z solowych rapowych dokonań. Mimo nieco skrajnych upodobań i gustów muzycznych postanowili założyć zespół. Choć do dziś nie wiadomo skąd się wzięła nazwa grupy, to z pewnością jest ona specyficzna i rozpoznawalna – Raggabarabanda.

Od samego początku nasielscy muzycy nastawili się na tworzenie własnego materiału. Swoje partie na instrumentach wymyślali sami, a do zarysów utworów teksty pisał wokalista Dawid Domała. Po kilku miesiącach prób w sali kina NIWA powstało parę piosenek, które postanowili przedstawić publiczności, podczas swojego pierwszego koncertu na imprezie pod nazwą “Winstock”.

Drugi koncert promujący zebrany materiał odbył się w grudniu 2012 roku w wypełnionej po brzegi sali kina NIWA, a RBB supportowało będącego wówczas na muzycznym szczycie Kamila Bednarka.

W marcu 2013 roku wzięli udział w ogólnopolskim przeglądzie muzycznym organizowanym we wrocławskim klubie “Anima”. Jury pod przewodnictwem Ani Wyszkoni wyłoniło zwycięzcę, a spośród kilkudziesięciu młodych zespołów z całej Polski zostali nim nasielszczanie. Główną nagrodą był weekend we wrocławskim studiu nagrań “Tower Studio”, gdzie zespół zarejestrował dwa numery “Rób to na setkę” i “Palimy Babilon!”.

Po kilku lokalnych występach w 2014 roku podbili Warszawę, po przejściu dwóch etapów dostali się do finału krajowego “Emergenza Festiwal”. Byli także półfinalistami ogólnopolskiego przeglądu “Barabany” organizowanym w Białymstoku i finalistami płockiego konkursu “Reggaeland Debiuty”. Odwiedzili także Kraków, Lublin i Katowice grając na najbardziej kolorowej imprezie w kraju – Festiwal Kolorów, gdzie na Błoniach Zabierzowskich ich występu słuchało kilkanaście tysięcy osób. Nagrali numer zatytułowany “Kolory”, który stał się oficjalnym hymnem festiwalu, a teledysk do tego kawałka w przyszłości promował imprezę. W tym samym roku zagrali swój pierwszy support przed płocką grupą Farben Lehre. Wokaliście FL przypadli do gustu, ponieważ współpraca RBB z Wojtkiem Wojdą (który był jednocześnie koncertowym menadżerem m.in. Kamila Bednarka) zaczęła się rozkręcać.

Koncertów przybywało, a nasielska kapela odwiedzała kolejne miasta. Grali na lokalnej scenie podczas Dni Nasielska czy finałów WOŚP, ale także w innych miastach takich jak Łódź, Poznań, Olsztyn, Kutno, Płock, Radom, Węgorzewo, Opoczno i wiele innych. Można było usłyszeć ich w warszawskich klubach takich jak Harenda, Progresja, czy Proxima, a podczas koncertów rozdawali swój pierwszy singiel zarejestrowany z pomocą Nasielskiego Ośrodka Kultury.

W lipcu 2015 roku zawitali na “Najpiękniejszy Festiwal Świata”, czyli Woodstock grając na “Pokojowej Wiosce Kryszny”. Swoje dźwięki zanieśli także na poznańskie “Agronalia”, warszawską imprezę “Motoserce”, czy “Fireproof” w Kutnie. Ich numery grało także “Antyradio”.

Na czwarte urodziny zespołu w lutym 2016 roku wypuścili swój pierwszy wideoklip do akustycznej wersji kawałka “Czasem”. W tym samym roku zagrali dużą ilość koncertów plenerowych, m.in. Juwenalia w Rybniku i Słupsku, odwiedzili Zgierz, Wąbrzeźno, czy Wyszków. W tym samym roku podpisali kontrakt z wytwórnią płytową “Lou&Rocked Boys” dzięki czemu światło dzienne ujrzał ich debiutancki album pt. “Szoł”, który trafił na półki sieci sklepów “Empik”. Album promował teledysk nagrany przez ekipę “Mania Studio” do utworu “Rób to na setkę”, a tekst z refrenu “Pozytywne wibracje ponad podziałami” stał się pewnego rodzaju mottem RBB. Po wydaniu płyty szeregi grupy postanowił opuścić gitarzysta – Radek Wierzbicki, a na jego miejscu pojawił się młody, utalentowany wioślarz Łukasz Kamiński, który zadebiutował z zespołem w Płońsku podczas 25. finału WOŚP. W marcu 2017 roku z zespołem pożegnał się także perkusista Paweł Zakrzewski, a jego miejsce za bębnami zajął Bartosz Świgoniak (były perkusista nasielskiego zespołu “All My Heroes” i białostockiej kapeli “In Your Fear”).

Grupa w nowym składzie po raz pierwszy zagrała w maju na festiwalu “III Rock Letnisko”. Zespół często supportował ekipę Farben Lehre, grając m.in. na imprezie cyklicznej “Punky Reggae Live” w Olsztynie, Białymstoku czy Warszawie. Odwiedzili także Radom, Ostrołękę, Siedlce, Włocławek, czy Płock. W eter wypuścili dwa teledyski do utworów “Spadam” i “Protest”. Zagrali w finale ogólnopolskiego przeglądu “Sulęcin Reggae Festiwal”. W 2019 roku po raz drugi zawitali na scenę “Viva Kultura” grając na “Pol’and’Rock Festiwal” w Kostrzynie nad Odrą. Na kilka chwil zespół opuścił gitarzysta, którego miał chęć zastąpić Grzegorz Antoniuk z zespołu “Legendarne Zdready”, ale było to chwilowe zjawisko i na gitarze w dalszym ciągu gra Łukasz Kamiński.

W sierpniu 2021 roku cover zespołu Farben Lehre w wykonaniu RBB znalazł się na podwójnym albumie płockiej legendy punk rocka “Friends for Friends” z okazji 35-lecia ich istnienia. Nasielska kapela pojawiła się także na scenie w Ostródzie, Szczytnie, Łodzi, Ciechanowie i wielu innych. A także podczas ogólnopolskiego festiwalu w płockim amfiteatrze “Summer Fall Festiwal”.

Teraz Raggabarabanda powoli zbiera swoje siły przygotowując materiał na swój drugi studyjny album, obchodząc jednocześnie 10-te urodziny. Niebawem w internecie będzie można kupić koszulki z nowym logiem przygotowanym specjalnie na tą okazję.

Zespół znajdziesz m.in. tu:

http://www.facebook.com/raggabarabanda

http://www.youtube.com/user/raggabarabanda

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *