Radna i mieszkańcy apelują o ratunek dla zabytkowej willi

2023-07-18 11:05:40

Sprawą willi przy ul. Paderewskiego 9 zainteresowała się w ostatnim czasie radna powiatu nowodworskiego Anna Małecka. Na jej wpis w mediach społecznościowych żywo zareagowali mieszkańcy. Wspólnie chcą znaleźć sposób na ratowanie podupadającego budynku, który w mieście stoi od ponad 150 lat.

W roku 2020 rozbłysło światełko w tunelu, gdy działkę na której znajduję się budynek kupił inwestor budowlany, który w ramach umowy zobowiązał się do remontu budynku.

Historia budynku

Powstanie willi datuje się na rok 1866. Zbudowano ją dla rosyjskiego inżyniera kolejowego Dubeltowicza. Jest to dom w stylu rosyjskiej daczy z piętrowym ryzalitem ze snycersko zdobionymi balkonami (źródło: sztetl.org.pl). Powierzchnia mieszkalna budynku to ok. 215 m² wraz z przylegającym ogrodem o powierzchni blisko 6 000 m2. W ogrodzie okalającym willę rosną dwa dęby – pomniki przyrody.

Willa przy ulicy Paderewskiego jest zabytkiem wpisanym do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wpisu dokonano decyzją 1278 w dniu 22 grudnia 1986 r.

Miało powstać „Muzyczne Osiedle”

Na działce znajdującej się na tyłach willi miał powstać kompleks mieszkalno-usługowy składający się z dwóch budynków mieszkalnych (Sonata i Sonatina) z garażami podziemnymi, oraz pawilonu handlowo-usługowego Etiuda, który miał zostać wybudowany przez firmę Ok Investment SA z Warszawy.-Odbyło się spotkanie z inwestorem, w którym uczestniczyłem osobiście, jak również przedstawiciele Wydziału Geodezji oraz Dyrektor Nowodworskiego Centrum Medycznego. Jeśli dojdzie do pełnego porozumienia inwestor ma nakaz odnowienia zabytkowego obiektu usytuowanego na działce przy ul. Paderewskiego 9 .– wyjaśniał w 2020 roku na sesji rady powiatu Starosta Krzysztof Kapusta.

Do porozumienia doszło. Starostwo Powiatowe wydało pozwolenie na budowę, która przez trzy lata nie ruszyła. Jedynie na tyłach willi zostały wycięte stare drzewa i krzaki. Z tego co dowiedzieliśmy się w rozmowie ze Starostą inwestor nawet przekazał środki fiansowe na wsparcie remontu sal do rehabilitacji w Przychodni Specjalistycznej NCM przy ul. Paderewskiego. A potem się najwyraźniej obraził. Przez trzy lata nic się nie zmieniało, aż tu w poprzednim tygodniu założono nowy płot, który teraz w dużej mierze zasłania willę. Na posesji została skoszona trawa. Wysłaliśmy do inwestora zapytanie jakie są jego dalsze plany dot. budowy a przede wszystkim ochrony zabytkowej willi. Czekamy na odpowiedź.

Tak wygląda dom od strony ogrodu

Radna i mieszkańcy chcą ratować willę

Temat niszczejącej willi podjęła w mediach społecznościowych Radna Powiatu Nowodworskiego Anna Małecka. Pod jej wpisem pojawiło się wiele głosów mieszkańców, mówiących, że miasto lub powiat powinny wykupić działkę wraz z zabytkową willą od dewelopera, gdyż ten nie wywiązuję się ze swojego obowiązku.

Miejski Konserwator Zabytków nakazał w ostatnim czasie właścicielowi terenu uporządkować działkę i przystąpić do remontu dachu, by zapobiec zalewaniu budynku przez deszcze. Pierwsze zadanie w postaci wykoszenia trawy zostało jak widać wykonane, resztę przykrył szczelny płot.

Idąc za ciosem radna A. Małecka przygotował petycję do Burmistrza Miasta Jacka Kowalskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Bisialskiego, w której „w imieniu mieszkańców i sympatyków Nowego Dworu Mazowieckiego zwracam się do Pana Burmistrza i Radnych Miasta Nowego Dworu Mazowieckiego z apelem o wykupienie zabytkowej Willi Dubeltowicza, znajdującej się przy ul. Ignacego Jana Paderewskiego 9 wraz z niewielką częścią działki przylegającej do nieruchomości.
Brak podejmowania przez obecnego właściciela konkretnych działań na rzecz rewitalizacji willi budzi uzasadnione obawy, co do jej przyszłości. Wspólnie z mieszkańcami jesteśmy świadomi, jak wiele zabytkowych domów w naszym mieście zostało zniszczonych lub spłonęło w wyniku pożaru. Dlatego prosimy o podjęcie z obecnym właścicielem obiektu pilnych rozmów na temat przyszłości tego miejsca”.- czytamy w petycji.

Od pojawienia się petycji w dniu 07.07 w chwili obecnej poparło niemal 150 mieszkańców.

Każdy może złożyć swój podpis logując się na stronie: https://www.petycjeonline.com/ratujmy_will_dubeltowicza_dla_nowodworzan

Do sprawy powrócimy

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *