Rada Powiatu absolutnie “przeciw”…

2018-05-19 4:00:04

Radni Powiatu Nowodworskiego zajęli jasne stanowisko w sprawie dalszych losów lotniska w Modlinie. Na ostatniej sesji Rady, z inicjatywy Magdaleny Biernackiej, jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której opowiedzieli się za jego utrzymaniem i dalszym rozwojem a przeciw likwidacji.

Starosta, Magdalena Biernacka, zagajając dyskusję, wspomniała, iż  sytuacja lotniska, który jest strategicznym miejscem w Powiecie Nowodworskim, z którym związane jest bardzo wiele miejsc pracy, które wpływa na rozwój naszego powiatu, jest bardzo trudna. Zwróciła uwagę, że część udziałowców tej spółki nie głosuje za jej rozwojem. Grozi to niekontynuowaniem wyznaczonych zadań, konsekwencją tego może być zamknięcie portu.

Radny M. Ozdarski apelował aby wznieść się ponad podziały, konflikty, jakieś preferencje i razem działać na rzecz tego lotniska. Dlatego też złożył wniosek do Zarządu i p. Starosty, aby w szybkim tempie odbyła się sesja nadzwyczajna z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości. Do propozycji tej odniósł się radny Henryk Mędrecki. Jak mówił, nie wyobraża sobie jak taka sesja miałaby przebiegać, żeby 200 osób zadawało pytania i te pytania były merytoryczne. Najlepszym, jego zdaniem, rozwiązaniem byłoby informowanie mieszkańców przez osoby, które są zainteresowane i mają największą wiedzę, czyli od prezesów zarządu.

Marcin Danił wiceprezes Zarządu Spółki zarządzającej Lotniskiem Warszawa/Modlin powiedział, że każde wsparcie jest bardzo potrzebne szczególnie teraz. – Lotnisko w Modlinie powstało, bo jest to najlepiej zlokalizowany teren, jeżeli chodzi o aglomerację warszawską – mówił. Jak wskazał, „Nowy Dwór Maz., Modlin, położenie, rezerwa 600ha, które lotnisko ma w swoim zarządzie, planowane jest powiększenie o kolejne 300ha w Pomiechówku i Zakroczymiu. Jest to projekt, który sam się broni. Na dzień dzisiejszy broni się również ekonomicznie. 5 lat działalności, zeszły rok 2.950.000 pasażerów, co plasuje port w Modlinie na 5 miejscu w kraju.” Danił zwrócił uwagę, że mówi się, iż przedsiębiorstwo nigdy nie przyniesie zysku. Jego zdaniem jest to kompletna bzdura.

W dużej części dalszą dyskusję rozkręcał radny Ozdarski, który poprosił między innymi o udzielnie odpowiedzi na pytanie: dlaczego do tej pory nie powstała bocznica, dlaczego nie powstały tory prowadzące do lotniska itd. –  Co z dwoma spółkami, które kilka lat temu założyło miasto Nowy Dwór Maz. do obsługi lotniska? Co z przewoźnikiem, który „odleciał” z lotniska, czy przewoźnik ma jakiekolwiek roszczenia, ewentualnie sądowe, w stosunku do spółki, na jaką kwotę? – dopytywał dalej. – Jeśli chodzi o bocznicę, która ma powstać przy terminalu  jest to inwestycja Polskich Kolei Państwowych – wyjaśniał Marcin Danił i dodał: – Jest już uzgodniony projekt, będą dwa zelektryfikowane tory i dworzec naziemny skomunikowany z terminalem za pomocą zadaszeń. Termin realizacji to rok 2024. Środki są zabezpieczone z Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą 200 mln. zł.

Wiceprzewodniczący Rady postawił wniosek o podjęcie uchwały w sprawie poparcia działań dotyczących rozwoju Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa- Modlin. Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

 

Piotr Korycki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…