Pułk niezgody
2016-06-30 11:53:33
Nie stygną emocje wokół zmiany nazwy ul. 1-go Pułku Myśliwskiego w Modlinie Twierdzy. Na ostatniej sesji nowodworskiej Rady Miejskiej, podczas której radni podejmowali decyzję w tej sprawie, pojawili się członkowie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa RP.
Ulica, o której mowa, biegnie od Bramy Ostrołęckiej do przepompowni Zakładu Wodociągów i Kanalizacji wzdłuż Wisły i Narwi. Na tablicach ustawionych po wojnie do dziś widnieje nazwa: “1-go Pułku Myśliwskiego”. Z kolei według nowych tablic, które pojawiły się w zeszłym roku, ulica nosi miano “1-go Pułku Lotniczego Warszawa”. Również na współczesnych mapach, zarówno drukowanych, jak i elektronicznych, figurują naprzemiennie dwie wymienione nazwy.
Firma Konkret – właściciel modlińskiej cytadeli chce przywrócić ulicy miano Księstwa Warszawskiego, które nosiła w 1919 r. Nie zgadzają się na to lotnicy skupieni w modlińskim oddziale Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa RP.
– Jest to jedyna pamiątka po modlińskim lotnictwie. Ciężkie loty wykonywali tutaj m.in. piloci z 1-go Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Warszawa. Na cmentarzu w Nowym Dworze jest grób jednego z tych nieszczęśników, którzy pełniąc taką służbę zginęli – mówił płk. pilot Eugeniusz Politowski, prezes oddziału modlińskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.
Poddał również w wątpliwość informację, mówiąca o tym, że ulica nosiła przed wojną nazwę Księstwa Warszawskiego.
– To jest normalna konfabulacja i nieprawda – stwierdził pilot, który uważa, że z kolei nadanie nazwy I Pułku Myśliwskiego było jak najbardziej uzasadnione pobytem i pracą żołnierzy tego pułku – jak podkreślił – w bardzo niesprzyjających powojennych warunkach.
– Przedstawiliśmy wyciągi z map z Centralnego Archiwum Wojskowego, które potwierdzają, że po odzyskaniu niepodległości do przełomu lat 40. i 50. taka ulica w Twierdzy funkcjonowała – powiedział Sebastian Sosiński, przedstawiciel firmy Konkret. – Zaproponowaliśmy tę zmianę dlatego, że na tej ulicy wisiały dwie różne nazwy. Listonosz szukał nas tygodniami, więc zasugerowaliśmy zmianę, która jest historycznie uzasadniona. Głównym czynnikiem był czynnik praktyczny. Nie oznacza to, że nie szanujemy pracy pilotów i jeżeli znajdziecie państwo sposób, aby upamiętnić modlińskie lotnictwo, również to przedwojenne, to ja ze swej strony jestem w stanie zadeklarować daleko idącą pomoc.
Opinie radnych były podzielone. Przeciwko zmianie nazwy opowiadała się zdecydowanie Agnieszka Kowalska, argumentując swój pogląd silnym związkiem lotnictwa z historią Modlina Twierdzy. W podobnym tonie wypowiadał się Andrzej Świder. Z koeli Tadeusz Sosiński stanowczo popierał przywrócenie dawnej nazwy, która – jego zdaniem – została zmieniona bezprawnie.
W głosowaniu większość radnych opowiedziała się za powrotem do nazwy Księstwa Warszawskiego.
Tomasz Parciński