PRZYRODA. Nie grzeszą urodą, a są pożyteczne
2020-04-19 2:43:46W Polsce mamy 13 gatunków płazów bezogonowych. W śród nich mamy 6 gatunków żab, 3 gatunki ropuch, 2 kumaki oraz rzekotkę drzewną i grzebiuszkę. Chociaż żyją w różnych miejscach, łączy ich jedno – rozmnażają się w środowisku wodnym
Z rodziny rzekotek mamy tylko jednego przedstawiciela – rzekotkę drzewną.
Rzekotka drzewna
Kiedyś moja babcia przed domem miała sporą altanę z winogron. W liściach żyło mnóstwo rzekotek. Wieczorami po deszczu dawały niezwykły żabi koncert. Rzekotki nie kumkają jak ich kuzyni. Ich dźwięk przypomina bardzo głośną grzechotkę. Mają jeszcze inne niezwykłe właściwości – jako jedyne prowadzą nadrzewny tryb życia i potrafią zmieniać jak kameleon kolor skóry. W ostatnich latach, tylko raz spotkałem rzekotkę i to w bardzo nietypowym miejscu. Biedna siedziała w upalny dzień na środku ulicy. Zabrałem ją do ogrodu i zrobiłem jej kilka zdjęć.
Żaba trawna
Najbardziej rozpoznawalnym i rozpowszechnionym gatunkiem jest żaba trawna. Ma charakterystyczne wyłupiaste oczy i szeroki pysk, skórę brązową z czarnymi lub brązowymi plamkami. Żyją w różnych środowiskach np. w lasach mieszanych, wilgotnych łąkach i parkach. Do tej grupy należy żaba również jeziorkowa, śmieszka i wodna. Występują w niedużych nasłonecznionych zbiornikach wodnych z porośniętymi brzegami roślinnością, starorzeczach i w leśnych sadzawkach. Żaby jeziorkowe mają okres godowy na przełomie kwietnia i maja. W tym czasie samce jaśnieją i stają się żółtawozielonkawe. Odróżniają się charakterystycznymi jasnymi rezonatorami zewnętrznymi po obu stronach głowy. Żaby śmieszki są większe od jeziorkowych. Samica może osiągnąć długość około 12 cm. Ich dieta jest urozmaicona. Polują na kijanki innych żab, na drobne ryby i jaszczurki. Występują na terenie całego kraju oprócz gór. Pomimo tego, że obszar występowania jest duży, żaby śmieszki należą do rzadkich. Okres godowy przypada na maj i czerwiec. Na działce mam nieduży staw i co roku mam okazję je podziwiać i fotografować. Śmieszki należą do długowiecznych i mogą przeżyć do 20 lat.
Żaba wodna
Są przypuszczenia, że może być krzyżówką żaby śmieszki i jeziorkowej. Różni się od jeziorkowej jasną stroną brzuszną i brakiem żółtych plam. Prowadzą dzienny tryb życia. Odżywiają się ślimakami, pająkami i dżdżownicami. Czasami upolują małą rybkę i żabę własnego gatunku. Żaby i ropuchy odgrywają ważną rolę w środowisku naturalnym. W ogrodach działają jak naturalny środek owadobójczy. Żywią się ślimakami, pająkami i chrząszczami. Są naszymi sojusznikami i nie należy ich tępić. Liczba żab w ostatnim okresie drastycznie maleje. Złożyło się na to wiele przyczyn miedzy innymi osuszanie terenu, środki ochrony roślin. W trakcie wiosennych wędrówek ginie tysiące żab pod kołami samochodów. W niektórych miejscach wolontariusze ratują je, zakładając przy drogach siatki. Co jakiś czas przenoszone są na druga stronę drogi. Żaby, a zwłaszcza ropuchy nie grzeszą urodą, ale niezwykle pożyteczne i należy je chronić. Liczebność żab w ostatnich latach drastycznie maleje. Niektórym z nich np. kumakom grozi wyginięcie.
Tekst i fot. Z.G.Zalewski