Facebook

Poznaj najważniejsze rodzaje zanieczyszczeń powietrza

2018-09-05 5:34:19

W Polsce coraz więcej mówi się o zanieczyszczonym powietrzu. Wzrost świadomości społecznej na temat tego groźnego dla naszego zdrowia i życia zjawisku sprzyja z kolei poprawie jakości powietrza w naszym kraju…

W Polsce coraz więcej mówi się o zanieczyszczonym powietrzu. Wzrost świadomości społecznej na temat tego groźnego dla naszego zdrowia i życia zjawisku sprzyja z kolei poprawie jakości powietrza w naszym kraju. Mimo tego, że z roku na rok jakość powietrza w Polsce stopniowo się polepsza, smog i zanieczyszczenia powietrza nadal są powszechnie obecne. Jakie rodzaje zanieczyszczeń powietrza wyróżniamy?

Smog i jego dwa rodzaje

Za słabą jakość powietrza w Polsce główną odpowiedzialność ponosi smog. Jest to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które możemy zaobserwować w naszym kraju zarówno w zimie, jak i w lecie. W okresie zimowym mamy do czynienia ze smogiem londyńskim, inaczej nazywanym smogiem kwaśnym.

Smog londyński powstaje w wyniku tzw. inwersji temperatur oraz dużej ilości zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu. Jego zaleganiu nad miastem sprzyja bezwietrzna pogoda, która uniemożliwia rozproszenie zanieczyszczeń. Do powstawania smogu londyńskiego przyczynia się głównie przemysł oraz palenie w przydomowych piecach słabej jakości opałem. Smog londyński powoduje liczne problemy zdrowotne, w tym choroby układu oddechowego, układu krążenia oraz jest odpowiedzialny za powstawanie i rozwój niektórych nowotworów.

Drugim rodzajem smogu, który również możemy zaobserwować w naszym kraju, jest smog typu Los Angeles. Jest to smog fotochemiczny, który występuje zazwyczaj w miesiącach letnich i dotyka głównie mieszkańców wielkich miast. W Polsce smog fotochemiczny najczęściej zaobserwować można w Krakowie, Warszawie oraz Wrocławiu – miastach, w których panuje duży ruch samochodowy.

Emitowane przez pojazdy cząsteczki zanieczyszczeń reagują ze światłem słonecznym oraz przekształcają się w szkodliwy dla organizmu człowieka ozon. Smog fotochemiczny powoduje złe samopoczucie, kaszel, podrażnienie oczu i dróg oddechowych oraz negatywnie wpływa na układ oddechowy oraz krwionośny człowieka.

Rodzaje zanieczyszczeń powietrza – pyły PM2,5 i PM10

Za zanieczyszczenie powietrza odpowiedzialne są także tzw. pyły zawieszone. Są to drobne cząsteczki, które podczas oddychania przenikają do naszych płuc oraz całego organizmu. Szczególnie niebezpieczne skutki wiążą się z oddychaniem pyłem PM2,5. Są to drobniutkie cząsteczki, których średnica jest mniejsza niż 2,5 mikrometra. Ich źródłem są głównie paleniska domowe oraz transport drogowy.

Pył PM2,5 sprzyja rozwojowi takich chorób, jak miażdżyca oraz schorzenia układu oddechowego. Naukowcy odkryli także związek oddychania powietrzem zanieczyszczonym takimi cząsteczkami ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby układu nerwowego oraz problemy z funkcjonowaniem układu krążenia.

Cząsteczki PM10 mogą z kolei przenikać do naszych płuc oraz wywoływać problemy z funkcjonowaniem całego organizmu. Ich głównym źródłem jest spalanie węgla w przydomowych piecach oraz ruch drogowy pojazdów pozbawionych odpowiednich filtrów.

Osoby zainteresowane tematem smogu i pragnące poznać inne rodzaje zanieczyszczeń powietrza na Airly.eu znajdą liczne artykuły poruszające tą, niezwykle istotną dziś, tematykę. Bezpośrednio na stronie można także sprawdzić aktualny stan powietrza w danej miejscowości i dzięki temu lepiej zaplanować swoją codzienną aktywność.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…