POWIAT. Znamy pełny harmonogram ostatecznych konsultacji dot. nowej linii kolejowej

2023-02-21 1:43:31

Zgodnie z zapowiedziami, w marcu odbędą się kolejne, ostatnie już konsultacje w sprawie budowy nowej linii kolejowej Warszawa Wschodnia-Nasielsk (Kątne/Świercze). Wyznaczono już terminy spotkań w naszych gminach. Publikujemy harmonogram

Przypomnijmy: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. chcą zwiększyć przepustowość i prędkość oraz rozdzielić ruch dalekobieżny od aglomeracyjnego na trasie z Warszawy do Nasielska. W tym celu zleciły opracowanie nowego przebiegu linii kolejowej. Spośród zaproponowanych 7 wariantów, po konsultacjach i badaniach wybrano 2. Są to: wariant nr 4 oraz wariant nr 6.

Wariant 4 zakłada przebieg nowych torów od stacji Warszawa Praga wzdłuż istniejącej linii kolejowej nr 9 do Legionowa. Następnie przy wejściu do Legionowa nowy tor miałby odgałęziać się w kierunku wschodnim i przechodzić przez teren Państwowego Instytutu Metereologii, a dalej tunelem pod terenem Centrum Szkolenia Policji. Następnie tor biegłby w poziomie terenu w kierunku północnym przez Kikoły (gm. Pomiechówek) oraz Psucin (gm. Nasielsk). Włączenie się w stary ślad linii kolejowej miałoby nastąpić za Studziankami Nowymi, a przed Nasielskiem.

Wariant 6 zakłada przebieg nowych torów od stacji Warszawa Praga wzdłuż istniejącej linii kolejowej nr 9 do Legionowa i dalej Chotomowa. Następnie, mniej więcej w połowie odległości pomiędzy Chotomowem i Janówkiem, nowy tor miałby odgałęziać się od istniejącej linii kolejowej i biec na północ przez las. Przebiegałby po zachodniej stronie Krubina i Miękoszynka. Włączenie się w stary ślad linii kolejowej miałoby nastąpić za Studziankami Nowymi, a przed Nasielskiem.

Od ubiegłego roku przygotowywano właśnie dla tych tras szczegółowe analizy techniczne. Teraz czas na kolejne spotkania z mieszkańcami gmin, przez które mają przebiegać tory. Znamy już pełny harmonogram spotkań dla mieszkańców poszczególnych gmin:

7 marca 2023 r. – spotkanie z mieszkańcami Gminy Nieporęt, Radzymin, Klembów Tłuszcz;
8 marca 2023 r. – spotkanie z mieszkańcami Gminy Nasielsk i Świercze;
9 marca 2023 r. – spotkanie z mieszkańcami Gminy Pomiechówek;
15 marca 2023 r. – spotkanie z mieszkańcami Gminy Legionowo i Jabłonna;
16 marca 2023 r. – spotkanie z mieszkańcami Gminy Wieliszew;
22 marca 2023 r. – spotkanie z mieszkańcami Gminy Nowy Dwór Mazowiecki.

Jak informuje PKP PLK S.A., wszystkie spotkania będą rozpoczynały się o godz. 18.00.
Informacje o poszczególnych terminach i miejscach spotkań będą dostępne na stronach internetowych poszczególnych gmin.

Jak twierdzi PKP PLK S.A. zaplanowane na I kwartał br. kolejne spotkania konsultacyjne z mieszkańcami, którzy będą mogli zapoznać się ze szczegółowymi rozwiązaniami i przekazać swoją opinię, pozwolą wyłonić najlepsze rozwiązanie dla przyszłej inwestycji.

Red.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *