POWIAT. Więcej czasu na rejestrację pojazdów

2020-04-21 3:11:35

Wydziały Komunikacji w wielu samorządach są sparaliżowane, przez co kierowcy nie mogą rejestrować pojazdów. Wszystko przez zamknięcie ich dla petentów z powodu zagrożenia zarażenia COVID-19. Jak to wygląda w naszym powiecie?

1 stycznia 2020 r. weszły w życie przepisy określające termin obowiązku rejestracji pojazdu. Według nowych przepisów kierowca miał na to 30 dni, w przeciwnym wypadku miał być obciążony karą od 200 do 1000 zł. Te przepisy nijak mają się do obecnie panującej sytuacji, kiedy Wydziały Komunikacji nie przyjmują petentów, a sama procedura zarejestrowania auta jest długa, żmudna i zawiła.

Tarcza antykryzysowa przygotowana przez rząd przewiduje wydłużenie czasu rejestracji samochodu używanego lub zgłoszenia jego sprzedaży z 30 do 180 dni. Mamy więc teraz czas do pół roku, na zgłoszenie tego faktu i dopięcie formalności.

Jak informuje nowodworski Wydział Komunikacji, krajowe samochody używane nie są obecnie rejestrowane. Nowy nabywca musi zatem jeździć na dotychczasowych tablicach z  dowodem rejestracyjnym oraz mieć przy sobie umowę kupna lub fakturę za zakup auta.

Inaczej sprawa ma się w przypadku samochodów nowych (z salonu). W tym przypadku pojazd musi być zarejestrowany. Nowy nabywca musi w takim przypadku pobrać odpowiednie dokumenty ze strony Starostwa Nowodworskiego, wypełnić je, uiścić stosowną opłatę, a następnie przesłać je mailowo do Wydziału Komunikacji. Dokumenty zostaną poddane weryfikacji, natomiast dowód rejestracyjny i tablice zostaną przesłane pocztą tradycyjną.

Podobnie jest w przypadku aut sprowadzony z zagranicy – taki pojazd musi mieć polskie tablice, więc nowy nabywca musi wypełnić odpowiednie dokumenty i przesłać je do Wydziału.

Ważną informacją dla kierowców jest to, że do czerwca br. Wydział Komunikacji nie będzie naliczał kar za przekroczenie terminu na rejestrację pojazdu.

Ponadto, Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Maz. informuje, że cały Urząd nie przyjmuje interesantów do 24 kwietnia br.

Ewa Gruszka

fot. poglądowe – wyborkierowcow.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *