Facebook
POWIAT. Weekend bez prądu

2021-07-14 11:42:49

Zalane piwnice, powalone drzewa, brak prądu nawet przez 3 dni – piątkowa burza dała nam się we znaki

Z informacji uzyskanych od Naczelnika Wydziału Operacyjnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim mł. kap. Pawła Plagowskiego wynika, że od piątkowego popołudnia do niedzieli wieczorem zanotowano 46 różnego rodzaju zdarzeń. Aż 43 z nich to były zdarzenia związane z miejscowymi zagrożeniami spowodowane przez panujące warunki atmosferyczne. Najwięcej wyjazdów było do powalonych drzew lub miejscowych podtopień gdzie strażacy dokonywali wypompowań wody z zalanych piwnic, czy innych pomieszczeń. Największą liczbę zdarzeń zanotowano w gminie Leoncin – 9, w gminie Nowy Dwór i Pomiechówek – 8, Czosnów – 7, Nasielsk – 6 i Zakroczym – 5.

– Patrząc na trudne warunki atmosferyczne to nie jest z pewnością najbardziej rekordowa statystka w powiecie. Jednakże biorąc pod uwagę liczbę zdarzeń weekendowych, mogę stwierdzić, że strażacy mieli pracowity koniec tygodnia – podsumował Naczelnik P. Plagowski.

Efektem wielu zdarzeń były zerwane trakcje elektryczne lub uszkodzone urządzenia doprowadzające prąd do gospodarstw domowych. W całej Polsce pracownicy energetyki mieli pełne ręce roboty. Jak czytamy w komunikacie wystosowanym przez PGE Dystrybucja w naszym rejonie jest wiele awarii, które są rozproszone, dlatego podanie konkretnych godzin ich naprawy nie jest możliwe. “Pomimo zmęczenia, pracy trzecią dobę po kilkanaście godzin, energetycy pozostają na posterunku i sukcesywnie, krok po kroku, przywracają dostawy energii elektrycznej do Odbiorców. Praca nie jest łatwa, gdyż żywioł poczynił ogromne straty w sieci energetycznej. Wymienianych jest ponad 70 słupów oraz kilometry zerwanych przewodów. Energetycy nie zakończą swojej pracy dopóki do wszystkich Odbiorców znów nie popłynie prąd.

Wszystkich Klientów PGE Dystrybucja, którzy odczuwają skutki awarii, przepraszamy oraz prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Zapewniamy, że ekipy energetyków będą pracować bez przerwy, aż do usunięcia wszystkich awarii” – czytamy w komunikacie PGE Dystrybucja.

Jak informowali nas czytelnicy, jeszcze w poniedziałek w kilku miejscach prąd nie został przywrócony od piątkowego popołudnia. Co to oznacza dla mieszkańców, którzy od trzech dni są pozbawieni dostępu do elektryczności, a często również wody i możliwości ugotowania czegokolwiek dla rodziny, możemy sobie tylko wyobrazić. Mieszkańcy np. Nowego Modlina skarżyli się na bardzo długi czas oczekiwania na połączenie z infolinią, by zgłosić awarie. W sobotnie przedpołudnie jedna z czytelniczek otrzymała informację, że taka awaria nie jest odnotowana, kiedy okazało się, że już w piątek wielu mieszkańców zadzwoniło i awarię zgłosiło.

Istnieje możliwość ubiegania się o bonifikatę w opłacie za energię elektryczną, jeśli przerwa w dostawie jest dłuższa niż 24 godziny. W praktyce wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku i oczekiwania na wyliczenia, które okazują się “groszową” ulgą.

M. Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *