POWIAT. Targowiska – alternatywą dla marketów

2020-04-08 1:38:19

W ostatnim czasie weszły kolejne obostrzenia związane z dokonywaniem zakupów. Przed dużymi sklepami tworzą się kolejki. W niektórych miejscowościach zostały ponownie uruchomione targowiska

W zawiązku z epidemią koronawirusa rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia br. wprowadzono nowe zasady dotyczące zakupów. W sklepach może jednocześnie przebywać maksimum 3 osoby na jeden punkt kasowy. Wprowadzono obowiązek używania rękawiczek jednorazowych zarówno dla pracowników, jak i klientów. W godz. 10:00 – 12:00 w sklepach mogą przebywać tylko seniorzy (osoby powyżej 60. roku życia). Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Np. jeśli na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów. Przy jednym stoisku mogą być obsługiwane 3 osoby, które powinny stać w odległości co najmniej 2 metrów od siebie.

Nowy Dwór Maz.

Zarówno w Nowym Dworze Maz. jak i sąsiadujących miejscowościach tradycyjnie odbywały się targi, na których okoliczni rolnicy sprzedawali swoje wyroby. Wraz z ogłoszeniem epidemii od 16 marca większość z nich została zamknięta. W poprzednim tygodniu niektórzy włodarze w porozumieniu z Sanepidem podjęli decyzję o ograniczonym uruchomieniu targowisk. Otwarte są tylko stoiska z żywnością i artykułami higienicznymi. W Nowym Dworze Maz. można zrobić zakupy na targowisku nr 3. tzw.  “Manhattanie”, codziennie od godzin porannych do popołudniowych oraz w środy i piątki w godzinach 5:00 do 14:00 przy ul. Targowej.

Zakroczym

W Zakroczymiu na Rynku Miejskim handel dozwolonymi artykułami odbywa się w czwartki. Prócz warzyw, owoców, wiejskich jaj, pieczywa i artykułów higienicznych dużą popularnością cieszyły się ostatnio polskie tulipany. Jak informuje Artur Ciecierski – Burmistrz Zakroczymia na swoim profilu facebookowym być może handel zostanie rozszerzony o kolejny dzień targowy, którym będzie wtorek. Porządku podczas odbywającego się na Ryku handlu pilnowali pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Płońsk

Wiele osób z naszego terenu korzystało również z targowiska w Płońsku. Jeszcze w piątek (3 kwietnia) tzw. małe targowisko było czynne. Jednak jak informuje Urząd Miejski po raz ostatni, do odwołania. Decyzję w sprawie zawieszenia działalności targowiska podjął Komendant Powiatowy Policji w związku z nieprzestrzeganiem zaleceń wynikających z rozporządzenia oraz brak reakcji na ogłoszenia i komunikaty Policji i Straży Miejskiej, a co za tym idzie zaistnienie dużego ryzyka rozprzestrzeniania się Covid-19.

Targowisko na Rynku Miejskim w Serocku jest czynne w dni targowe, natomiast w Nasielsku, Wyszogrodzie i Pułtusku zamknięte są do odwołania.

Handel na wolnym powietrzu jest dobrą alternatywą dla przeciążonych sklepów, tym bardziej, że wspieramy lokalnych producentów rolnych. Należy jednak bezwzględnie stosować się do zaleceń służb sanitarnych by móc cieszyć się świeżymi i regionalnymi produktami choćby podczas nadchodzących świąt.

Małgorzata Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…