POWIAT. Stacja dializ? Tak, ale nie teraz

2021-03-11 10:38:35

Temat stacji dializ poruszył na sesji rady powiatu poruszył radny Marcin Manowski. Przypomnijmy, że radny wraz z Anną Małecką wnioskowali o przeznaczenie 1 mln zł przez powiat na budowę stacji dializ w Nowym Dworze Maz. pomysł nie znalazł jednak aprobaty ani wśród zarządu powiatu, ani wśród radnych

Budowa stacji wiąże się jednak z dużym nakładem środków finansowych oraz lokalowych.

-Firma, która prowadzi usługi w tym zakresie startuje co chwila w przetargach. Rozmawiałem z panią kierownik nefrologii z płońskiego szpitala i jest duży problem z personelem – mówił starosta, Krzysztof Kapusta.

Podobnego zdania był dyrektor nowodworskiego szpitala.

Jest to temat bardzo trudny. W ciągu ostatnich kilku lat żadna nowa stacja dializ nie powstała. W 2018 r. powstała stacja w Krakowie, jednak przez 2 lata nie mogła uzyskać kontraktu, pomimo tego, że była dobrze wyposażona i za darmo leczyła pacjentów. Jest to naprawdę duże ryzyko – mówił dyrektor Nowodworskiego Centrum Medycznego, Jacek Kacperski.

Firma z którą rozmowy prowadził dyrektor, również nie daje 100% szans na to, że nawet w przypadku uzyskania odpowiedniego pomieszczenia (200 m2 – przyp. red.), otrzyma ona kontrakt od NFZ-u na realizację dializ. Co w przypadku, jeśli szpital sam chciałby prowadzić taką stację dializ?

Niestety, środki które trzeba by wyłożyć są ogromne. Opłacalność też byłaby żadna, ponieważ w przypadku sieci dializ ceny materiałów zużywalnych, urządzeń są 30-40% niższe, niż to, co ja jako dyrektor szpitala musiałbym zapłacić. Co najważniejsze to brak personelu. Nawet gdybym zbudował stację i ją wyposażył, to pozyskanie tak wykwalifikowanego personelu graniczy z cudem. Chciałbym podkreślić, że ci dializowani pacjenci nie są pozostawieni sami sobie. W sąsiednich powiatach w Ciechanowie, Płońsku, na Bielanach, są stacje dializ i tam trafiają nasi pacjenci z powiatu. Oczywiście wiemy,  że wiąże się to z dyskomfortem i dłuższym transportem – mówił dyrektor J. Kacperski.

Ważnym argumentem, który na pewno odwlecze decyzję o budowie stacji dializ w Nowym Dworze Maz. jest fakt nakazów sanepidu, które szpital musi wykonać w ciągu 2 lat, ponieważ grozi to nawet zamknięciem całego szpitala. Obecnie trwa budowa bloku operacyjnego oraz OIOM-u. Ponadto, szpital nie dysponuje tak dużym lokalem, aby usytuować tam stację. Byłaby więc konieczna dobudowa nowego budynku, którego koszt sięgnąłby nawet kilku milionów zł.

Podejrzewam, że kiedyś to się uda, jednak szanse tak realnie rzecz biorąc, są niewielkie – dodał na koniec dyrektor.

EG, fot. PTWP

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *