POWIAT NOWODWORSKI. Stacja dializ już niebawem?

2020-11-13 11:23:25

Pacjenci naszego powiatu borykający się z problemami nefrologicznymi, muszą korzystać z dializ w placówkach położonych w okolicznych powiatach. Jest światełko w tunelu, że i przy naszym szpitalu powstanie stacja dializ

Sprawa jest od dłuższego czasu jest w zainteresowaniu starosty nowodworskiego, który poczynił pierwsze kroki w celu organizacji placówki na naszym terenie.

-Zwróciliśmy się do kilku firm, organizujących i prowadzących stację dializ. Na chwilę obecną naszym zapotrzebowaniem zainteresowała się firma Fresenius Medical Care, która jest światowym liderem produkującym sprzęt dializacyjny, a także dostawcą usług w zakresie leczenia nerkozastępczego. Naszym zadaniem jest znalezienie i przystosowanie miejsca, które w praktyce będzie najlepsze do organizacji ośrodka. Najlepszą lokalizacją jest nowodworski szpital. Po stronie firmy, leżałaby sprawa związana z kontraktowaniem usług w Narodowym Funduszu Zdrowia tak by usługi były refundowane dla pacjentów – powiedział nam Starosta Krzysztof Kapusta.

Jak dowiedzieliśmy się od jednego z pacjentów, mieszkańca Nowego Dworu Maz., który musi korzystać z dializ, w praktyce to są dni wyjęte z życia.

-Trzy razy w tygodniu jeżdżę na dializy do Płońska. Karetka zabiera mnie przed godz. 11:00, a do domu wracam ok 19:00. Gdyby stacja była w Nowym Dworze Maz. sam mógłbym dotrzeć na miejsce, a przecież sam proces dializowania trwa 4 godziny – wyjaśnia nam Pan Paweł pacjent korzystający z dializ.

– Mam nadzieje, że już niebawem dojdzie do spotkania przedstawicieli firmy i będziemy bardziej konkretnie rozmawiać o możliwościach współpracy. Póki co, nie mogę nic powiedzieć o kosztach i środkach, jakie trzeba zabezpieczyć w budżecie na powstanie stacji. Niestety sytuacja epidemiczna i decyzja o przekształceniu naszego szpitala w jednostkę covidową chwilowo wstrzymały pracę związane z organizacją stacji dializ. Temat jest mi bliski i będę dążył do celu, jak tylko warunki staną się bardziej sprzyjające – zapewnił nas Starosta nowodworski.

Sprawę będziemy monitorować i informować o efektach na naszych łamach.

MM, foto poglądowe

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *