POWIAT. Edukacja w czasie epidemii

2020-03-21 2:39:13

Minął tydzień od kiedy wszystkie szkoły w Polsce zostały zamknięte w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Dzieci zostały w domach (chociaż są wyjątki) najczęściej pod opieką rodziców. Żeby nie był to dla uczniów czas stracony, szkoły na różne sposoby radzą sobie z nauczaniem “na odległość”. I będą sobie musiały radzić jeszcze do Wielkanocy…

Większość szkół w naszym powiecie korzysta z dzienniczka elektronicznego. Dostęp do niego jest bardzo prosty – przez platformę internetową lub aplikację na urządzeniu mobilnym. Jest to najszybszy i najprostszy sposób na komunikację między nauczycielem a rodzicem ucznia. Nic więc dziwnego, że w aktualnej niecodziennej sytuacji dzienniczek służy nauczycielom do wyznaczania uczniom prac do wykonania w czasie, kiedy zajęcia w szkole się nie odbywają. W ten sposób funkcjonują obecnie szkoły w m.in. Nowym Dworze i Zakroczymiu.

– Córka dostała lekcje do odrobienia między innymi z historii, angielskiego, techniki, a nawet z plastyki – mówi pani Marta z Nowego Dworu. – Ale wszystkiego jest tak dużo, że ciężko było dziecko do tej nauki zagonić i przerobić to wszystko w tydzień. Już się boję tego, co będzie dalej. Ja mogę z dzieckiem w domu odrabiać lekcje w ciągu dnia, ale niektóre moje koleżanki pracują z domu i jest im ciężko.

Szkoły, które nie wprowadziły jeszcze dziennika elektronicznego radzą sobie za pośrednictwem stron internetowych i maili.

Szkoła Podstawowa w Pomiechówku publikuje na swojej stronie link do dysku zewnętrznego, na którym – z podziałem na klasy – publikowane są zadania do wykonania z każdego z przedmiotów.

– Dobrze zostało to zorganizowane, siadamy z dzieckiem, odrabiamy lekcje, materiału jest akurat, żeby się nie przemęczyć – mówi pani Jolanta z Pomiechówka.

Nauczyciele, rodzice i dzieci radzą sobie jak mogą. Chociaż niektórym nie jest łatwo – rodzice między sobą mówią m.in. o zbyt dużej ilości zadań, o odrabianiu lekcji na czas i wysyłaniu ich do nauczyciela oraz problemach z czasem w rodzinach wielodzietnych. Sytuacja jest wyjątkowa, nikomu nie jest łatwo się w niej odnaleźć.

W piątek, 20 marca Minister Edukacji Narodowej przedłużył kwarantannę dla szkół do Świąt Wielkanocnych. Przed nami więc kolejne tygodnie nauki zdalnej, chociaż nie wiadomo jeszcze jak będzie ona wyglądać. Ministerstwo nie opublikowało jeszcze treści rozporządzenia regulującego tę kwestię. Wiadomo jedynie, że nauczyciele ustalali w tym tygodniu czy ich uczniowie mają w domu dostęp do internetu za pośrednictwem komputerów. Było to sprawdzenie możliwości organizacji zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Według nowego, tymczasowego systemu nauki, możliwe ma być sprawdzanie wiedzy uczniów i wystawianie ocen.

Jak to jest w Waszych szkołach? Odrabiacie lekcje z dziećmi bez problemu? Jak sobie radzicie?

M.Z.

 

 

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…