Facebook
POWIAT. Duże zmiany w parafiach

2021-07-07 2:49:56

Wakacje dla wielu wiernych z naszego powiatu rozpoczęły się od informacji o konieczności pożegnania się z niektórymi duszpasterzami, którzy w ich parafiach pełnili wieloletnią posługę

Diecezja Warszawsko-Praska

Na mocy decyzji podjętych przez ks. bp. Romualda Kamińskiego, Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej nastąpią przeniesienia księży wikariuszy z nowodworskich kościołów do innych parafii na terenie diecezji.

Jednak chyba największym zaskoczeniem dla wiernych jest fakt, że z dniem 1 lipca ksiądz Dziekan dr. Krzysztof Czyżyk, proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odszedł na emeryturę. Ksiądz poprosił o zwolnienie z obowiązków proboszcza oraz Dziekana na co Biskup Ordynariusz wyraził zgodę.

Ks. Dziekan dr. Krzysztof Czyżyk, pełnił funkcję proboszcza parafii na Osiedlu Młodych od 2006 roku. W tym czasie przyczynił się do budowy kościoła i plebanii oraz wielu inwestycji związanych z wyposażeniem świątyni. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1979, a od roku 2012 był Dziekanem Dekanatu Nowodworskiego. Po przejściu na emeryturę, ksiądz zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Łomiankach. Duchownemu należą się ogromne podziękowania za wkład w rozwój parafii i budowę świątyni oraz życzenia spokojnego odpoczynku i wielu lat w zdrowiu.

W dniu 11 lipca o godz. 8.00 odbędzie się msza święta wprowadzająca nowego księdza proboszcza do parafii. Został nim ks. Dariusz Bala, który święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1995. Ostatnio w latach 2015 – 2021 pełnił funkcję proboszcza w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Otwocku.

Ksiądz Dariusz Bala – nowy proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, fot.: Parafia Miłosierdzia Bożego w Otwocku

Również dotychczasowi wikariusze parafii na Osiedlu Młodych z dniem 26.08. br. kończą tu swoją pracę duszpasterską i przechodzą do innych parafii. Ks. Zbigniew Skowyra (w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła od 2014 r.) został powołany na wikariusza w parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie, natomiast ks. Piotr Protaś (w tut. parafii od 2019) w sierpniu obejmie stanowisko wikariusza w parafii św. Jana Chrzciciela w Józefowie-Michalinie.

Na ich miejsce zostali powołani ks. Sebastian Lis z parafii NMP Matki Kościoła w Sulejówku oraz ks. Robert Piotrkowicz, który swoją posługę duszpasterską już pełnił w Nowym Dworze. W latach 2009-2012 był wikariuszem w parafii Św. Michała Archanioła, a obecnie zostanie przeniesiony z parafii Przemienienia Pańskiego w Sulejówku-Miłosnej.

Z kolei w parafii pw. Św. Michała Archanioła na miejsce obecnych wikariuszy ks. Roberta Pogorzelskiego i ks. Andrzeja Wąsowskiego pojawią się w sierpniu ks. Mirosław Dobruk – ostatnia posługa w parafii Matki Boskiej Różańcowej Warszawa-Bródno oraz ks. Adam Kurowski, również z Warszawy, z parafii Św. Barnaby na Zaciszu. Ks. Robert zostaje przeniesiony do parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Nieporęcie, a ks. Andrzej do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kałuszynie.

Diecezja Płocka

Druga część powiatu nowodworskiego należy administracyjnie do Diecezji Płockiej. Również tutaj Biskup Ordynariusz ks. Piotr Libera wręczył dekrety księżom wikariuszom związane z przeniesieniami do innych parafii.

Na stanowisko pracownika Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku został mianowany ks. Paweł Sobiecki, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Św. Barbary w Twierdzy. Jego miejsce zajmie ks. Michał Piekarski, który przejdzie z parafii św. Antoniego w Zegrzu.

Z parafii Św. Wojciecha w Nasielsku do parafii Św. Mikołaja w Gójsku zostaje przeniesiony ks. Piotr Wilkowski. Na jego miejsce z parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Ciechanowie trafi ks. Tomasz Dec. Do parafii Św. Maksymiliana Kolbego w Modlinie Starym trafi ks. Marek Piątkiewicz, który zostaje przeniesiony z parafii Św. Bartłomieja w Płocku. Zmiany wśród wikariuszy nastąpią również w parafii Św. Józefa w Zakroczymiu. Ks. Jacek Zakrzewski od 25 sierpnia br. będzie swoją posługę czynił w Makowie Mazowieckim w parafii pw. Św. Józefa, a do Zakroczymia przeniesiony zostaje ks. Damian Klimkowski z parafii Św. Marcina w Gostyninie.

Wierni serdecznie dziękują wszystkim księżom za ich posługi i ciężką pracę. Gratulujemy nominacji i życzymy dalszej owocnej pracy na drodze duszpasterskiej.

MM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *