POWIAT. Dobroć w czasach zarazy

2020-03-24 12:23:30

W każdej, nawet najbardziej trudnej sytuacji, która nas spotyka warto szukać pozytywów. Już nie raz Polacy pokazali, że w chwilach zagrożenia potrafią się jednoczyć i czynić dobro

Tak też się dzieje obecnie. Zaraz po ogłoszeniu stanu zagrożenia i wprowadzeniu wielu obostrzeń, które mają na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa stało się jasne, że bez społecznego wsparcia instytucje medyczne i inne służby publicznie nie będą miały łatwo. Pomimo rozwiązań systemowych kraj nie jest przygotowany na epidemię. Z całej Polski zaczęły płynąć apele o pomoc dla szpitali, zarówno tych przekształconych na zakaźne, jak i pozostałych placówek, których problem koronawirusa cudem nie ominie. Jasnym się stało, że zacznie brakować środków zabezpieczających personel medyczny przed zakażeniem. Z apelem o pomoc zwróciła się również dyrekcja Nowodworskiego Centrum Medycznego.

Nie trzeba było długo czekać na odzew naszej społeczności. Jako pierwsi zareagowali harcerze z Hufca ZHP Nowy Dwór Mazowiecki. Już 14 marca została założona specjalna grupa na Facebooku pod nazwą Widzialna Ręka – Nowy Dwór Mazowiecki. W tydzień dołączyło do niej blisko 1200 osób, które oferują swoją pomoc w różnego rodzaju działaniach. W błyskawicznym tempie rozwinęła się akcja szycia maseczek dla szpitala i pozostałych służb. Z najnowszych informacji wynika, że obecnie harcerze i wolontariusze uszyli ok. 2000 sztuk masek, które są przekazywane na bieżąco potrzebującym.

-Daliśmy impuls i zachętę oraz staramy się logistycznie organizować akcję szycia. Nie umiem nawet powiedzieć, ile osób w tej chwili pracuje w domach na własnych maszynach, ale wiem, że są to nie tylko mieszkańcy naszego powiatu. Prócz mieszkańców powiatu nowodworskiego w akcję zaangażowani są ludzie z Nasielska, Łomianek, Izabelina. Nasze działania dostrzegli druhowie z Chorągwi Stołecznej. W tej chwili już został załatwiony materiał i rozpoczęto pracę w całej Warszawie. Materiały potrzebne do produkcji maseczek przekazują miejscowe firmy i przedsiębiorcy. W pomoc włączyło się Stowarzyszenie Partnerstwa Gospodarczego Powiatu Nowodworskiego aktywując swoich członków. Firma EcoWipes przekazała flizelinę, właściciele sklepu Mrówka cały zapas gumki i innych narzędzi potrzebnych do produkcji masek. W Warszawie firma Brand Service przekazała tonę włókniny i środki dezynfekujące. To ogromne wsparcie, za które serdecznie dziękujemy. Piekarnie Nowakowski chcą dostarczać pieczywo dla szpitala, a Telepizza z Hitu, nakarmiła naszych lekarzy i straże tuż przed nakazem zamknięcia galerii. W akcji biorą też udział żołnierze z Wojsk Ochrony Terytorialnej z Pomiechówka, którzy pocięli i przygotowali materiał podarowany przez EcoWipes. Najpiękniejsze jest to, że nikogo nie trzeba namawiać, że ludzie zgłaszają się sami. Ktoś podrzuci pomysł, że ma możliwość wyprodukować przyłbice dla służby zdrowia. Proszę bardzo, już jest skontaktowany z naszym szpitalem i omawiają szczegóły. Mieszkańcy w piękny sposób zareagowali na apel dotyczący przekazania gier czy książek dla osób na kwarantannie, które przebywają w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP w Starej Dąbrowie. W ciągu kilku godzin zgromadziliśmy taką ilość darów, że trzeba było jechać dwoma samochodami. Nieoceniona jest też pomoc sąsiedzka. Na klatkach schodowych rozwieszane są plakaty informujące z kim można się skontaktować, jeśli nie chcemy wychodzić z domu, a potrzebne są zakupy, trzeba wykupić leki czy wyprowadzić psa. Nasi wolontariusze z zachowanie wszelkich środków ostrożności pomagają w codziennych sprawach. Są gotowi do pomocy, jeśli tylko zgłaszana jest taka potrzeba. Trudne czasy uruchomiły lawinę pięknych serc, ludzie nie tylko mówią, ale i robią, nie tylko chcą pomagać, ale pomagają i to jest dla nas wszystkich największy sprawdzian, który zdajemy celująco – powiedział nam w rozmowie telefonicznej Marcin Janiszewski, Komendant Hufca ZHP.

Pomoc płynie nie tylko od mieszkańców. Również samorządy włączyły się deklarując przekazanie pieniędzy lub finansując zakup tak potrzebnego sprzętu.

-Z budżetu miasta Nowy Dwór Mazowiecki została sfinansowana odzież ochronna, termometry bezdotykowe, materiał na maseczki szyte przez wolontariuszy. Dzisiaj doskwiera szpitalowi brak lekarzy i pielęgniarek, którzy walczą na pierwszej linii frontu. Imponująca jest aktywność ludzi i wymiana informacji o potrzebach, która rodzi natychmiastowe reakcje – czytamy na portalu facebookowym Burmistrza Jacka Kowalskiego.

Z kolei Burmistrz Zakroczymia poinformował, że: “W związku z apelem Nowodworskiego Centrum Medycznego w sprawie wsparcia rzeczowego, lub finansowego informuję, że po wspólnej analizie z kierownictwem urzędu miejskiego, ale przede wszystkim ze skarbnikiem gminy podjąłem decyzję, iż na najbliższej możliwej do organizacji sesji Rady Miejskiej przedłożę radnym projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie w celu zabezpieczenia kwoty 10 000 zł na wsparcie wydatków bieżących szpitala w związku z trudną sytuacją spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa”.

W grupie Widzialna Ręka co chwila pojawiają się osoby, które deklarują różnego rodzaju pomoc np. wsparcie psychologiczne przez telefon czy propozycję wspólnej zdalnej nauki. Generowane i dyskutowane są różne pomysły, które mogą pomóc w zahamowaniu rozwoju epidemii. Co tylko wydaję się sensowne i potrzebne natychmiast wprowadzane jest w życie. Widać, że jest w ludziach potrzeba pomocy. Wiele osób chce dać od siebie to co może, nie boi się i nie zamyka na potrzeby innych, słabszych, starszych, bardziej narażonych. Na potrzeby lekarzy i całego personelu medycznego, którzy wraz ze służbami, strażą, policją, pracownikami sklepów, aptek, instytucji, kierowców i wielu, wielu innych niedocenianych profesji stali się bohaterami naszych czasów. Dobrze, że ci Bohaterowie mają też swoich Aniołów.

Małgorzata Mianowicz, fot. Widzialna Ręka – NDM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…