POWIAT. Czas na PIT-y… Ale jak i gdzie?

2020-04-20 11:56:02

To pytanie zadają sobie podatnicy w czasie, gdy urzędy mamy pozamykane dla ludzi. Wszędzie widzimy kartki: zamknięte do odwołania lub widnieje jakaś data. Daty te ostatnio znów nam się przesunęły, a sprawy załatwić trzeba

Do tej pory mogliśmy iść do Urzędu Skarbowego, wziąć dokumenty do wypełnienia i przyjść osobiście mając wypełniony już dokument w ręku, który na miejscu sprawdził nam pracownik Urzędu. Ewentualnie kazał coś poprawić. Obecnie musimy postępować inaczej i nie wszystkim będzie łatwo. Osoby operujące dostępem do komputera i internetu mogą wejść na stronę Ministerstwa Finansów i dalej zostaną poprowadzeni przez instrukcję. Oczywiście potrzebna nam będzie do identyfikacji, że jesteśmy właśnie tą osobą “kwota przychodu” z ubiegłego roku, którą wpiszemy we właściwą rubrykę. Po wypełnieniu zatwierdzamy, że wszystko nam się zgadza i wysyłamy przez internet. Możemy to zrobić również mając “profil zaufany”, ale niewiele osób go obecnie posiada. Pozostali nie mający takich możliwości mogą wydrukować sobie odpowiedni dokument z internetu, ponieważ z Urzędu Skarbowego niestety nie można go dostać, jak było wcześniej. Ale zrobić mogą tak jedynie ci, którzy mają możliwość wydrukowania u rodziny bądź znajomych, prosząc ich o pomoc. Gdy mamy już wydrukowany i wypełniony dokument rozliczeniowy idziemy do Urzędu Skarbowego i mamy możliwość wrzucić nasze rozliczenie do wystawionej urny na dokumenty, ponieważ drzwi są zamknięte dla interesantów.

Czytelnicy pytają “gdzie znajduje się urna?”, jak się okazuje, urna na rozliczenia podatkowe znajduje się za bramą budynku, ale jest ona wystawiona tylko od godziny 8:00 do godziny 15:00. W godzinach, czyli w których pracuje Urząd Skarbowy. W poniedziałek trochę dłużej.

Jak poinformowali nas pracownicy Urzędu Skarbowego, podatnicy którzy nie rozliczą się sami do końca okresu podatkowego, czyli do 30 kwietnia 2020 roku będą rozliczeni według dostarczonych przez pracodawców dokumentów przez sam Urząd. Zwrot nadpłaty, jeśli taka będzie zostanie zwrócona podatnikowi na konto, jeśli takowe posiada i było ono wcześniej zgłoszone do Urzędu Skarbowego. Obecnie nie można dokonać zgłoszenia do księgowości Urzędu. Jeśli nie dysponujemy kontem w banku pieniądze otrzymamy przekazem pocztowym. Za przesłanie tą drogą naszej należności Urząd Skarbowy pomniejszy nasz zwrot o kwotę 8 złotych, ponieważ tyle kosztuje przesłanie zwrotu podatku pocztą. Urząd nas rozliczy sam za nas oczywiście pod warunkiem, że nie mamy żadnych odliczeń od podatku, prócz tego co napisał w dokumentach nasz pracodawca. Dokona tego po dacie zakończenia rozliczenia podatku za rok 2019.

Ministerstwo zaproponowało przedłużenie daty rozliczenia podatku w obecnym roku kalendarzowym o 30 dni, czyli do końca maja. Jednak obecnie Urząd Skarbowy również słysząc o takiej propozycji nie był w stanie jeszcze nam tego dokładnie potwierdzić. Zainteresowani muszą więc śledzić informacje podawane przez media lub sami sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów.

Elżbieta Radomska

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…